Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik upamiętni Kazimierza Kutza. Jego imię nosić będzie Plac Teatralny. Rada Miasta przegłosowała uchwałę

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
W Rybniku będzie Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza
W Rybniku będzie Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza Polska Press
Rybnik upamiętni wybitnego śląskiego reżysera Kazimierza Kutza. Jego imieniem nazwany będzie Plac Teatralny znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Teatru Ziemi Rybnickiej w centrum Rybnika. Uchwałę podjęła Rada Miasta, a jej pomysłodawcą był europoseł Łukasz Kohut.

Rybnik upamiętni Kazimierza Kutza

Decyzja Rady Miasta Rybnika to pokłosie wniosku rybnickiego posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta. Pod koniec września skierował pismo do Prezydenta Miasta Rybnika oraz Rady Miejskiej w Rybniku z propozycją zmiany nazwy placu Teatralnego w Rybniku na Plac Teatralny im. Kazimierza Kutza. To obszar znajdujący się w pobliżu Teatru Ziemi Rybnickiej.

W czwartek (22.10) podczas sesji Rady Miasta Rybnika europoseł uzasadniał swój pomysł. Przypomniał sylwetkę wybitnego śląskiego reżysera, który w swoich dziełach poruszał problematykę Górnego Śląska.

- Nigdy nie zerwał więzi z Górnym Śląskiem. W swojej karierze reżyserskiej, jak i w życiu prywatnym nigdy nie bał się mówić tego co myśli i czuje bez owijania w bawełnę. Denerwował się brakiem zrozumienia Śląska i jego mieszkańców w polskiej rzeczywistości. To właśnie ten motyw częstokroć przewijał się w losach bohaterów jego filmów. Zwłaszcza w kultowym tryptyku śląskim ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca" - red.) - uzasadniał podczas dzisiejszej sesji europoseł Łukasz Kohut.

Przypomniał, że Kazimierz Kutz w swoich felietonach "prowokował do wspólnego działania i zwiększenia obywatelskiej aktywności na rzecz lepszego, ekologicznie czystszego i bardziej otwartego na drugiego człowieka Śląska".

Nieprzypadkowo w Rybniku jeden z placów ma nosić imię Kazimierza Kutza. Łukasz Kohut podkreślił, że w tym mieście wraz z powiatem rybnickim zamieszkuje największy odsetek mieszkańców deklarujących tożsamość śląską.

Podczas dyskusji nad uchwałą wniosek poparł prezydent Piotr Kuczera.

- Plac Teatralny jest bardzo dobrym miejscem, aby pamięć tego znakomitego reżysera, człowieka została upamiętniona, a jego osoba uhonorowana - powiedział prezydent Rybnika.

Ostatecznie Rada Miasta Rybnika przegłosowała uchwałę.

Kazimierz Kutz, wybitny reżyser i tłumacz Śląska

Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w katowickiej dzielnicy Szopienice. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej "filmówki". Kończąc szkołę filmową, rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. W 1954 r. został jego asystentem przy filmie "Pokolenie", a dwa lata później pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału". Do najbardziej znanych filmów Kutza należą m.in. "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba" i "Sól ziemi czarnej". W swoich filmach często poruszał problematykę Górnego Śląska.

Dwukrotny laureat Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1980 roku za Paciorki jednego różańca i w 1994 za Zawróconego. W PRL-u był internowany przez władze komunistyczne. Po 1989 roku pełnił funkcję posła i senatora RP. Był też publicystą i pisarzem. Był ambasadorem Śląska i jego spraw w Polsce.

Kazimierz Kutz zmarł 18 grudnia 2018 r. w wieku 89 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto