Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Przymierzają się do budowy Centrum Edukacji Artystycznej. Gdzie to powstanie i za ile?

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Strefa Rzeczna w Rybniku
Strefa Rzeczna w Rybniku UM Rybnik
Miasto Rybnik przymierza się do budowy ostatniej części tzw. Strefy Rzeczna, czyli budynku Centrum Edukacji Artystycznej przy ul. Hallera. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę obiektu.

To trzecia i ostatnia z zaplanowanych w ramach tzw. Strefy Rzeczna - inwestycja. Mowa o Centrum Edukacji Artystycznej, który powstać ma na działce przy ulicy Hallera i wraz z budynkiem mieszkalnym TBS-u oraz parkingiem wielopoziomowym tworzyć wspomnianą strefę. Urzędnicy właśnie rozpisali przetarg na budowę centrum. W tym roku, w budżecie przeznaczono na tę inwestycję 5,3 mln zł.
Zgodnie z zamieszczoną w Biuletynie Informacji Publicznej dokumentacją projektową obiekt zlokalizowany będzie pomiędzy budynkiem przy ul. Pocztowej 6, a parkingiem wielopoziomowym. - Jest to inwestycja miejska - obiekt kultury - zgodnie z nazwą związany z edukacją artystyczną. Inwestycja realizowana ma być w tzw. Strefie Rzeczna, zgodnie z założeniami. Projekt budynku wykonany został zgodnie z założeniami konkursu architektonicznego przez zdobywcę pierwszej nagrody mgr inż. arch. Pawła Skórę - mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Konkurs ogłoszono i rozstrzygnięto w 2017 roku. Dopiero teraz jednak poczyniono przymiarki w stronę budowy.
- Budynek umiejętnie wpisuje się w otoczenie i znakomicie odpowiada miejscu stając się ważnym elementem porządkującym chaotyczne wnętrze kwartału - pisali architekci uzasadniając zwycięską koncepcję w 2017 roku. - Wyważona lokalizacja pawilonu pośrodku działki wytwarza cztery strefy kreatywnej aktywności artystycznej zapraszając gości do środka. Zwarta bryła pawilonu urzeka swoją prostotą, a sposób w jaki zaprojektowano elewacje wzbudza zainteresowanie wnętrzem obiektu. Przestrzeń ekspozycyjna znajdująca się na piętrze sprzyja kontemplacji sztuki, wnętrza podkreślają eksponaty nie rywalizując z nimi. Rozsądnie zaplanowany czytelny układ, dobór materiałów i prosta konstrukcja przy skromnym budżecie jakim dysponuje Inwestor są tu właściwe. Stonowane elewacje bryły będą stanowiły znakomite tło dla zewnętrznej ekspozycji - podkreślano.

Ponieważ inwestycja ma kosztować kilka milionów złotych, a w mieście nie brakuje instytucji kultury, rodzi się pytanie po co budowa kolejnej? Jest przecież Muzeum na rynku, są domy kultury, jest teatr Ziemi Rybnickiej i wreszcie powstają dwa nowe obiekty muzealno-edukacyjne - Na terenie kompleksu Juliusz oraz przy kopalni Ignacy. - Powodem jest brak możliwości organizacji w tych miejscach wystaw. moglibyśmy do Rybnika ściągać ciekawe wystawy, jednak Ci którzy je prezentują napotykają na barierę związaną z przestrzenią i światłem. Pewne ekspozycje, żeby wydobyć ich efekt wymagają określonych warunków. Nie mamy takiego obiektu w Rybniku. Chcemy też stworzyć przestrzeń wystawienniczą także dla rybnickich artystów. Z naszego miasta pochodzą Adolf Ryszka i Edward Sitek, rzeźbiarze cenieni na całym świecie. Ten obiekt ma też pozwolić na przybliżenie rybniczanom twórczości tych artystów - mówi Agnieszka Skupień.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto