Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Pierwsi medycy z Ukrainy już pracują w rybnickim szpitalu. To dobry sygnał, bo lecznica ma kłopoty kadrowe

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W szpitalu w Rybniku pracę zaczynają pierwsi Ukraińcy
W szpitalu w Rybniku pracę zaczynają pierwsi Ukraińcy Barbara Kubica-Kasperzec
Pierwsi medycy z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny, przyjechali do Rybnika, rozpoczęli pracę w rybnickim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu numer 3 w Rybniku. Dla borykającej się z kłopotami kadrowymi lecznicy, to spore wzmocnienie kadrowe, na które w szpitalu zresztą bardzo w ostatnich tygodniach liczono.

Wzorem innych placówek medycznych na Śląsku, rybnicki szpital też zdecydował się na zatrudnienie medyków z Ukrainy, którzy po wybuchu wojny, trafili na Górny Śląsk. - Jedna z lekarek już pracuje na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, kolejna zaczyna współpracę z oddziałem pediatrii. W przypadku drugiej lekarki może ona na razie wykonywać obowiązki opiekuna medycznego, bo jest w trakcie procedury dającej jej możliwość wykonywania wyuczonego zawodu w naszym kraju.- informują w lecznicy.

To dobra wiadomość, bo rybnicka lecznica od dawna boryka się z kłopotami kadrowymi. Z tego powodu zawieszona była praca oddziału wewnętrznego, który został wprawdzie odwieszony, ale tylko jako oddział covidowy. Nie działa oddział laryngologiczny, a kłopoty są na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie medycy złożyli wypowiedzenia. Już kilka tygodni temu w Rybniku odbyło się pierwsze spotkanie medyków przebywających w mieście pochodzących z Ukrainy z dyrekcją lecznicy, która zapowiedziała, że chętnie przyjmie do pracy część lekarzy i pielęgniarek. Pierwsze efekty tego spotkania już są.
- Jesteśmy już po rozmowach z kolejnymi medykami, między innymi internistką która do Polski przyjechała z zachodniej Ukrainy. Dobrze mówi po polsku i również ma przed sobą procedurę dopuszczającą do pracy w zawodzie lekarza, więc także rozpocznie współpracę z nami w roli opiekuna medycznego – wyjaśnia Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Szpital pomaga ukraińskim medykom w przebrnięciu przez wszystkie formalności – do ich dyspozycji są prawnicy, którzy służą radą na etapie tworzenia dokumentacji zawodowej, która musi trafić do Ministerstwa Zdrowia. Po pozytywnej decyzji będą mogli leczyć pacjentów z Rybnika. - Staramy się im także pomóc w rozpoczęciu życia w naszym mieście. Początki są dla nich najtrudniejsze i tu też jest nasza rola. Pomagają też pracownicy oddziałów na których oni pracują i za to bardzo im dziękuję – przekonuje Ewa Fica i dodaje: - Lekarze ci zamierzają związać się z Rybnikiem. Wykorzystując swoje umiejętności i doświadczenie będą dbać o zdrowie mieszkańców naszego miasta i regionu. Są dla naszego szpitala niesłychanie cennymi pracownikami i w pewnym stopniu antidotum na brak rodzimej kadry lekarskiej, który dotyka polską służbę zdrowia.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto