Rybnik: Ocieplą i wymienią kotły w 21 budynkach w Boguszowicach

Arek Biernat
5 mln zł na termomodernizacje i wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych w Rybniku
5 mln zł na termomodernizacje i wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych w Rybniku arc
Dokładnie 21 budynków z Boguszowic Osiedla doczeka się termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Część kosztów, czyli 4 mln zł zdecydowali się w czwartek przekazać na ten cel radn. Środki przesunęli z dofinansowania na ocieplenie i wymianę pieców dla domów jednorodzinnych. Właściciele nieruchomości mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze.

Przypomnijmy, mieszkańcy domów jednorodzinnych w Rybniku nie będą mogli już liczyć na dotację miejską na wymianę pieców na ekologiczne oraz termomodernizację. W czwartek radni przyjęli uchwałę prezydenta Rybnika znoszącą tę dotację. 5 mln zł przeznaczane dotąd na dotacje dla domów jednorodzinnych zostały przesunięte na dotowanie ekologicznych źródeł energii i termomodernizację budynków wielorodzinnych należących do zasobów miasta.

4 mln zł trafi do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a 1 mln zł dla Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni.

Dlaczego? - Pojawił się nowy program rządowy Czyste Powietrze dokładnie dedykowany do tych samych osób, które występowały o dotację do miasta Rybnika. Zależy mi na efekcie realizacji tych samych zadań: termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w jak największej skali. Z jednej strony właściciel domu jednorodzinnego będzie korzystał z rządowego programu Czyste Powietrze, a mieszkańcy zasobów komunalnych też będą mieli szansę na wymianę źródeł ciepła. Zwracam uwagę na to, że cel, czyli zmniejszenie niskiej emisji, pozostaje wciąż taki sam, bo czym różni się wymiana stu pieców w indywidualnych domach od wymiany stu kopciuchów w budynkach komunalnych? Efekt ekologiczny jest ten sam! Chcemy skorzystać ze wszystkich mechanizmów finansowych i prawnych, które są dostępne w Polsce, aby jak najefektywniej walczyć z niską emisją - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Podkreśla, że to nie likwidacja dotacji, bo ona wciąż jest, ale w innym źródle.

W przyszłym roku w Urzędzie Miasta powstanie specjalna komórka, dzięki której mieszkańcy będą mogli uzyskać poradę w celu pozyskania środków z programu Czyste Powietrze, o który od lat apelowały samorządowy. Pomagać w tej sprawie rybniczanom będzie też wydział ekologii. Piotr Kuczera zaapelował do mieszkańców, aby korzystali z tego programu.

Ocieplą 21 budynków. Wymienią też źródła ciepła

4 mln zł ZGM wykorzysta na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w 21 budynkach na terenie dzielnicy Boguszowice Osiedle. Będzie to część środków, resztę ma stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej. To pierwszy etap wielkiego programu, jaki został ogłoszony w ubiegłym roku, który zakłada ocieplanie budynków komunalnych i wymianę pieców na bardziej ekologiczne w tej dzielnicy (i nie tylko).

- Jeżeli chodzi o działania miasta, to przypominam, że w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa. Działanie tego prawa zobowiązuje miasto do wymiany źródeł ogrzewania w budynkach należących do gminy do roku 2021, jeżeli nie dotrzymamy terminu, będziemy jako miasto płacić kary za nie respektowanie tego prawa – mówi Piotr Kuczera. I dodaje. - Moim celem jest przyspieszenie prac właśnie na mieniu komunalnym miasta, bo tu mamy największe zaległości. Ponad 60 proc. mieszkań komunalnych wciąż jest ogrzewanych starymi kopciuchami. Chciałbym pozbyć się tej niechlubnej wizytówki miasta w sposób kompleksowy, czyli doprowadzić do termomodernizacji i wymiany starych kopciuchów w budynkach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Według danych w miejskich zasobach do wymiany są jeszce około 2192 "kopciuchy", czyli źródła ogrzewania emitujące największe ilości zanieczyszczeń. Znajdują się w 107 budynkach komunalnych.

- Kompleksowy program termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania przygotowany przez ZGM z szansą na dofinansowanie ze środków europejskich, jest przygotowany w pierwszej kolejności dla dzielnicy Boguszowice Osiedle. Wyniki konkursów, w których startujemy o dofinansowanie mają się rozstrzygnąć w marcu przyszłego roku – mówi Artur Gliwicki dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

– Na obszarze Boguszowic mamy 61 budynków komunalnych o zwartej zabudowie, a jednocześnie dużą ilość złej jakości pieców, kolejne działania będą dotyczyły 24 budynków w dzielnicy Niedobczyce i 12 w dzielnicy Paruszowiec Piaski. Do tego należy dodać zabudowę rozproszoną. Cała inwestycja szacowana jest na ponad 146 mln złotych – podsumowuje dyrektor zakładu.

Które budynki zostaną ocieplne w pierwszej kolejności?

Prace w Boguszowicach Osiedlu będą wykonywane pod następującymi adresami: Plac Żołnierza 4, Plac Pokoju 2 a,b, Żurawia 1, Żurawia 4, Żurawia 6, Bogusławskiego 16, Bogusławskiego 20, Bogusławskiego 3 a,b, Elsnera 2 a,b, Bogusławskiego 5, Bogusławskiego 10, Bogusławskiego 12, Bogusławskiego 14, Bogusławskiego 9 a,b, Grażyńskiego 3 a,b, Bogusławskiego 2 a,b,c, Plac Żołnierza 2 a,b, Żurawia 5 a,b, Plac Żołnierza 1 a,b, Patriotów 3 a,b, Patriotów 1 a,b,c,d.

Raczej nie będzie szans na przedłużenie ciepłociągu, choć w tej sprawie rozmowy wciąż trwają. Wszystko wskazuje na to, że budynki podłączone zostaną do sieci gazowej. Dlatego stare piece zastąpią nowe na gaz. Z powodu termomodernizacji i wymiany źródła ciepła mieszkańcy będą musieli liczyć się ze wzrostem czynszu.

Kolejne etapy programu mają być realizowane w kolejnych latach.

Jak do tej pory Rybnik walczył z "kopciuchami" w domach jednorodzinnych?

Przypomnijmy, że od trzech lat miasto dofinansowywało wymianę kotłów u indywidulanych odbiorców według nowych zasad, wspierane były tylko rozwiązania najbardziej ekologiczne w zakresie wymiany źródła ogrzewania oraz termomodernizacji. W tym czasie wydano na ten cel prawie 17 mln złotych, wymieniono 1316 kopciuchów na ekologiczne źródła ogrzewania takie jak: pompy ciepła, podłączenia do sieci gazowej, ciepłowniczej, kotły węglowe piątej klasy i inne.

Warto zaznaczyć, że nie zakończyło się jeszcze rozliczanie dotacji z 2018 roku, co oznacza, że liczba zlikwidowanych starych pieców, wzrośnie w ostatecznym rozliczeniu.

Coraz mniej budynków komunalnych do termomodernizacji

Miasto Rybnik w swoich zasobach posiada 170 budynków ogrzewanych takich jak: szkoły, przedszkola, domy kultury, obiekty sportowe oraz inne jednostki miejskie. Spośród tych obiektów jeszcze 15 proc. ogrzewanych jest źródłami węglowymi (w tym 3 budynki kotłami klasy 5). Wymagana więc jeszcze będzie wymiana 13 proc. źródeł ogrzewania.

W ciągu najbliższych dwóch lat ostanie budynki na liście oczekujących zostaną dostosowane do ekologicznych wymogów. Działania w podobnym zakresie prowadzi również miejska spółka Hossa, która spośród swoich nieruchomości ma jeszcze 40 proc. budynków wymagających dostosowania do ekologicznych wymogów. Aktualnie najważniejszym wyzwaniem dla miasta jest likwidacja złej jakości pieców w zasobach komunalnych miasta.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A co z tymi co już mają co gazowe i blok dalej nie ocieplony najlepsze to że wszystkie bloki wkoło ocieplone a jeden co stoi w środku nie bo nie widać pewnie jest od macochy ale czynsz trzeba płacić .
C
Czerwona
A patriotów 22 to też nie musi być co
T
Tekla
A kadetów 3 to co nie musi być
K
Kocik
A Patriotów 4 zapewne w 2030r..... :/
S
Szumi
W większości budynki są podłączone do sieci gazowej i nie trzeba ich podłączać. Z tego co się dowiedziałem to instalacje gazowe mają być wykonane w formie pieca na pion lub klatkę schodową a do umieszczenia pieca ma służyć pomieszczenie w piwnicy. Na ile się te informacje sprawdzą to nie wiem. Jednak instalowanie kotłów gazowych w każdym mieszkaniu to bezsens bo jakby kogoś było stać to już dawno zrobiłby sobie taką instalację w domu.
Dodaj ogłoszenie