Rybnik: nie będzie kopalni Paruszowiec! Prezydent Piotr Kuczera: "mam ochotę krzyczeć z radości"

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Rybnik: nie będzie kopalni Paruszowiec! Prezydent Piotr Kuczera: "mam ochotę krzyczeć z radości"
Rybnik: nie będzie kopalni Paruszowiec! Prezydent Piotr Kuczera: "mam ochotę krzyczeć z radości" arc. DZ
PILNE! Dziś, 14 września, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że uchwała miasta Rybnika blokująca powstanie kopalni na Paruszowcu jest ważna. Sąd oddalił skargę kasacyjną Wojewody Śląskiego, uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Rybnik: nie będzie kopalni Paruszowiec! Prezydent Piotr Kuczera: "mam ochotę krzyczeć z radości"

PILNE! Dziś, 14 września, Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że uchwała miasta Rybnika blokująca powstanie kopalni na Paruszowcu jest ważna. Sąd oddalił skargę kasacyjną Wojewody Śląskiego, uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody w tej sprawie jest nieprawidłowe.

W Rybniku zapanowała euforia, bo to kończy wieloletnie protesty w tej sprawie, nikt w mieście nie chciał widma otwierania kolejnej kopalni, która zniszczy środowisko naturalne. Piotr Kuczera w komentarzu dla Dziennika Zachodniego przyznał, że czuje się dziś bardzo dobrze, nawet doskonale.
- Chciałbym nawet pokrzyczeć z radości (śmiech). Dziś Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nasza uchwała blokująca powstanie kopalni na Paruszowcu jest ważna. Sąd oddalił skargę kasacyjną Wojewody Śląskiego, uznając, że rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody jest nieprawidłowe. To oznacza, że ta sprawa jest już wyjaśniona do końca, nasza uchwała jest ważna. To dziś najważniejsze - wyjaśnia Piotr Kuczera. - Bardzo dziękuję mieszkańcom, którzy stanęli w obronie naszego miasta, presja społeczna ma ogromne znaczenia dla tego rodzaju spraw. Dziękuję radnym, którzy również wspierali nasze wszystkie działania zmierzające do zablokowania tej inwestycji. Dziękuję współpracownikom, prawnikom i wszelkim organizacjom, które wciąż nam w tej walce przeciwko Bapro pomagają - dodaje prezydent.

Przypomnijmy. Radni podjęli co prawda uchwałę sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na mocy której nie było możliwości budowy nowej kopalni na terenie planowanym przez Bapro Sp. z o.o. ale ta została unieważniona przez Wojewodę Śląskiego, następnie po odwołaniu złożonym przez Rybnik, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że uchwała jest ważna. Wojewoda złożył odwołanie - ale NSA uznał, że to radni mają rację.

Miasto Rybnik odetchnęło także z innego powodu. Gdyby Bapro zbudowało w Rybniku kopalnię, do miasta nie trafiłyby miliony z Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Prezydent Piotr Kuczera napisał w tej sprawie do premiera, Mateusza Morawieckiego list w czerwcu.
– Aktualnie Komisja Europejska stoi na stanowisku, że ze wsparcia wykluczone mają zostać całe podregiony, na terenie których planowany jest taki podmiot. Dla Komisji Europejskiej wystarczającym powodem do wykluczenia jest zamiar, intencja uruchomienia takiego zakładu na danym terenie – poinformowała Małgorzata Staś, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podczas posiedzenie Komisji ds. Unii Europejskiej Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Ponadto wykluczenie to ma dotyczyć całych podregionów.

Prezydent Rybnika: wyrażam oburzenie i sprzeciw

- Chciałem w tym miejscu wyrazić swój sprzeciw i oburzenie wobec takich planów, ponieważ samorządy, które sprzeciwiają się budowie nowych zakładów wydobywczych, nie mają wpływu zarówno na podmioty prywatne które ubiegają się o koncesję na wydobywanie węgla, jak i na jej przyznanie, ponieważ to należy do kompetencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Taka sytuacja ma miejsce w Rybniku, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i władze Miasta sprzeciwiają się planom budowy nowej kopalni, jednakże podmiot prywatny firma Bapro Sp. z o.o. podejmuje działania w celu uzyskania koncesji na wydobycie węgla – czytamy w piśmie prezydenta Kuczery do premiera Mateusza Morawieckiego.
- Brak środków z FST byłby dodatkową karą dla mieszkańców naszego regionu, który na co dzień odczuwa negatywne skutki eksploatacji górniczej. Chciałem w tym miejscu zaapelować o podjęcie działań, które pozwolą wszystkim gminom górniczym skorzystać ze wsparcia w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – zaapelował wówczas prezydent.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie