Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL Zobaczcie, jak kiedyś robiliśmy zakupy

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL
Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL Muzeum Rybnik
Dziś rybniczanie kupują w Plazie i Focusie, a 30-40 lat temu tłumy oblegały Hermes i Domus. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak w czasach PRL wyglądały zakupy!

Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL Zobaczcie, jak kiedyś robiliśmy zakupy

Przed Domusem w Rybniku istniały dwa sklepy meblowe, ale znacznie mniejsze. Postanowiono więc postawić prawdziwego kolosa, został otwarty jesienią 1977 roku, był to największy sklep meblowy w województwie śląskim. Nic dziwnego, siedem pięter, powierzchnia 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Meble, zasłony, dodatki wyposażenia wnętrz, ale też artykuły gospodarstwa domowego kupowali tutaj nie tylko mieszkańcy dawnego Rybnickiego Okręgu Węglowego, ale też z całego Śląska. Koszt inwestycji wyniósł ponad 28 mln złotych. Obecnie nie ma po nim śladu, wyburzono go w 2015 roku.


Kolejny kultowy dom handlowy w Rybniku z czasów PRL to – Hermes. Uruchomiony został 13 czerwca 1984 roku.
Placówka ta zatrudniała 200 osób, w tym tylko 20 mężczyzn. Gdy Domus nastawiał się na meble, wyposażenie domu, Hermes sprzedawał artykuły spożywcze, ale także przemysłowe.
Pamiętajmy jednak, że rybniczanie kupowali także w znacznie mniejszych placówkach, rozlokowanych wokół rynku Rybniku. Choćby w znacznie mniejszym Domu Handlowym Merkury, gdzie przyjeżdżały panie po tekstylia, odzież.

Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL

Rybnik: Hermes i Domus. Kultowe domy towarowe z czasów PRL Z...

- Pamiętam z dzieciństwa , bo moja sąsiadka była tam sprzedawczynią, że w okresie zimowym, przedświątecznym, kupowało się tam ubrania, czapki, rękawiczki. Każdy chodził tam na zakupy. To był wyjątkowy sklep, o wyjątkowej, jak na tamte czasy architekturze. Na górze była duża przestrzeń sklepowa. Kiedyś pan Jacek Kamiński (architekt oraz znawca i pasjonat historii Rybnika) wspominał, że ten sklep wyróżniał się zupełnie innym podejściem do handlowania. Gdy wszędzie znajdowały się w większości małe witryny, niewielkie oka, ciemne pomieszczenia, w Merkurym okna były wielkie, dużo światła wpuszczały. W czasach PRL organizowano tam nawet na piętrze pokazy mody! - mówił nam kilka lat temu Bogdan Kloch, dyrektor rybnickiego Muzeum..


Zanim powstał Hermes i Domus
, rybniczanie chętnie odwiedzali też znajdujący się naprzeciw Świerklańca dom handlowy Leszczinerów. Przy Kościelnej był słynny sklep rybny, w okolicach dzisiejszego Hotelu Rynkowego znajdował się warzywniak, na rynku był też sklep z akcesoriami dla dzieci: “Raj Dziecka”.

Na zakupy jeździliśmy także do sąsiednich miast. Choćby do Merkurego w Jastrzębiu, gdzie w latach 80-tych był najlepiej zaopatrzony Pewex

Jastrzębie-Zdrój: Dom Handlowy Merkury otwarto w 1974 roku

Jastrzębie-Zdrój: Dom Handlowy Merkury otwarto w 1974 roku. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto