Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Fotokomórka na Kościuszki i Zebrzydowickiej ma chronić pieszych. Będzie bezpieczniej?

Barbara Kubica
Barbara Kubica
Przy dwóch ulicach w centrum Rybnika - Zebrzydowickiej i Kościuszki - oraz na całym odcinku nowo budowanej obwodnicy północnej miasta powstaną tak zwane aktywne przejścia dla pieszych.

To specjalne światła umieszczane nad pasami, uruchamiane za pomocą fotokomórki, które migają jaskrawo od chwili, kiedy pieszy pojawi się w odległości ok. 2 metrów od przejścia, aż do chwili, kiedy bezpiecznie znajdzie się po drugiej stronie jezdni.

Nowoczesne urządzenia nie są montowane przypadkowo. Na rybnickich drogach jest ostatnio bardzo niebezpiecznie. Przed tygodniem w ciągu zaledwie dwóch dni doszło do trzech potrąceń pieszych. Dwie osoby zostały ranne, trzecia ofiara niestety nie przeżyła. W dzielnicy Paruszowiec na drodze zginęła także 5-letnia dziewczynka. Tak tragicznej serii nie było w Rybniku od dawna, dlatego miasto stawia na nowoczesne "zebry".

- Słyszałam o tych tragediach i nie mam wątpliwości, że miasto nie powinno żałować pieniędzy na poprawę bezpieczeństwa - mówi rybniczanka Barbara Michałek.

Jedno aktywne przejście dla pieszych to koszt około 20-30 tysięcy złotych.

- Na ulicy Kościuszki nowe światła zostaną zamontowane tuż przy kościele i siedzibie Politechniki Śląskiej, na prostym odcinku jezdni, gdzie kierowcy lubią jeździć szybciej niż nakazują to przepisy. Podobnie jest na ulicy Zebrzydowickiej - mówi nam Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim Urzędzie Miasta.

- W obu przypadkach o zastosowanie takiego rozwiązania apelowały między innymi rady dzielnic. Przystaliśmy na to, bo poziom bezpieczeństwa na naszych drogach musi być sukcesywnie podnoszony, a do tradycyjnych świateł kierowcy już zdążyli się przyzwyczaić - dodaje.

Takie instalacje zostały już w ubiegłym roku zamontowane na ulicy Reymonta i fragmencie Zebrzydowickiej.
Zdaniem rybnickich policjantów, sprawdzają się bardzo dobrze.

- Każda poprawa widoczności w rejonie przejść dla pieszych sprawia, że stają się one bardziej bezpieczne. Kierowcy będąc w odległości kilkudziesięciu metrów od pasów, wiedzą, że ktoś przez drogę przechodzi i mają czas, by zwolnić - mówi Sławomir Buczko, zastępca naczelnika rybnickiej drogówki.

Zasilane słońcem

Aktywne przejścia dla pieszych zasilane są za pomocą baterii słonecznych.
W momencie, gdy pieszy pojawia się obok przejścia, zamontowana nad pasami lampa, przypominająca tradycyjną sygnalizację, zaczyna migać jasnożółtym światłem.

Jest uruchamiana za pomocą systemu podobnego do działania fotokomórek. Kiedy osoba mija linię wyznaczoną przez fotokomórkę, automatycznie lampa się zapala.

Pieszy uruchamia też lampy odblaskowe, które zamontowane zostały w nawierzchni jezdni na długości kilku metrów przed przejściem.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto