Rybnik dostał 20 milionów na poprawę powietrza w miescie!

Aleksander Król
Udostępnij:
Prawie 20 milionów złotych unijnego dofinansowania dla Rybnika na kompleksową termomodernizację 20 budynków! Dotację na projekt związany z poprawą jakości powietrza Miasto uzyskało w konkursie rozstrzygniętym przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Rybnik dostał 20 milionów na poprawę powietrza w miescie!

- Projekt Rybnika o wartości 23 936 678,14 zł, obejmujący kompleksową termomodernizację 20 budynków użyteczności publicznej, uzyskał 19 226 422,03 zł dofinansowania. Warto dodać, że to największa jednorazowa dotacja pozyskana kiedykolwiek przez miasto na poprawę jakości powietrza! - mówi Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

W ramach projektu zaplanowano znaczącą poprawę efektywności energetycznej wytypowanych budynków oraz wymianę lub modernizację ich źródeł zaopatrzenia w ciepło.

Po realizacji projektu zapotrzebowanie na energię w budynkach objętych przedsięwzięciem zostanie zmniejszone średnio o prawie 60%. Co ważne, wszystkie obiekty będą zasilane wyłącznie źródłami niewpływającymi znacząco na jakość powietrza – 10 budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej, 8 budynków zasilanych gazem, zaś 2 budynki ogrzewane wyłącznie pompami ciepła wybudowanymi w ramach innego dofinansowanego projektu.

Efektem projektu będzie redukcja energii niezbędnej do funkcjonowania budynków o ponad 11 470 682 kWh rocznie. Dzięki temu zredukowana zostanie emisja pyłu PM10 o 1,33 tony rocznie oraz emisja CO2 o 3 527 ton rocznie. Nie bez znaczenia jest również znacząca obniżka kosztów utrzymania budynków (średnio ponad 1,1 mln zł rocznie), a także poprawa estetyki elewacji.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2015-2018. Pierwsza grupa obiektów, obejmująca 6 budynków, została poddana termomodernizacji w 2015 r. W 2017 r. planuje się termomodernizację 11 budynków, ostatnie 3 zostaną zrealizowane w 2018 r.

Lista obiektów objętych projektem (z podziałem na czas realizacji):

* 2015 r.
Przedszkole nr 42
Gimnazjum nr 3
Szkoła Podstawowa nr 15
Szkoła Podstawowa nr 35
Szkoła Podstawowa nr 28
Przedszkole nr 6

* 2017 r.

Szkoła Podstawowa nr 27
Szkoła Podstawowa nr 12
Szkoła Podstawowa nr 24
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
Zespół Szkół nr 6
Zespół Szkół Technicznych
Szkoła Podstawowa nr 20
Szkoła Podstawowa nr 11 (filia przy ul. Winklera)
Przedszkole nr 13
MOSIR przy ul. Powstańców Śląskich (2 budynki: pływalnia oraz pawilon judo)

* 2018 r.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
Gimnazjum nr 2
Gimnazjum nr 10

Projekt jest elementem podejmowanych przez rybnicki samorząd wielokierunkowych działań związanych z ograniczeniem problemu „niskiej emisji” na terenie Rybnika. Miasto sukcesywnie dokonuje w swoich budynkach wymian emisyjnych źródeł ciepła na ekologiczne oraz zmniejsza zapotrzebowanie obiektów na energię. Realizowany jest także szeroki program dotacyjny skierowany głównie do mieszkańców budynków jednorodzinnych oraz prowadzone są inicjatywy edukacyjne.

Przyznanie prawie 20-milionowej dotacji to kolejny sukces miasta w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Rybnik otrzymał dofinansowanie na: przebudowę ul. Kotucza (DK 78), tworzenie mieszkań komunalnych i socjalnych oraz budowę żłobka. Dużą szansę na dotację ma także sala koncertowa przy szkole muzycznej.

Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie