Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybniczanka oddała oszustom 30 tysięcy złotych. Dzwonili fałszywi policjanci. Mówili o wypadku syna

ak
W Rybniku doszło do kolejnej próby oszustwa metodą na policjanta. Niestety próba okazała się skuteczna. 83-latka oddała w ręce oszustów pieniądze i przedmioty, o łącznej wartości blisko 30 tysięcy złotych.

Rybniczanka oddała oszustom 30 tysięcy złotych. Dzwonili fałszywi policjanci. Mówili o wypadku syna

Seniorka z Rybnika padła ofiarą oszustów. Sposób działania przestępców wyglądał podobnie jak w innych zgłoszeniach.

Oszuści podczas rozmowy telefonicznej podali się za policjantów. Poinformowali, że syn miał wypadek i trzeba przekazać pieniądze - relacjonuje sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji.

Niestety 83-latka postanowiła przekazać swoje oszczędności. Oszuści otrzymali od seniorki pieniądze oraz cenne przedmioty. Całość była warta blisko 30 tysięcy złotych.

Rybniccy śledczy prowadzą czynności, zmierzające do wykrycia i zatrzymania sprawców. Walka z tego typu przestępcami jest bardzo trudnym, złożonym i pracochłonnym procesem. Oszuści stosują bowiem coraz to lepsze metody i zabezpieczenia, które utrudniają ich zlokalizowanie i zatrzymanie. Dotarcie do sprawców, to niejednokrotnie praca śledczych trwająca wiele miesięcy.

Z uwagi na złożoność problemu, skuteczną walką z nim może okazać się uświadamianie potencjalnych ofiar. Wiedza na temat sposobów działania oszustów i zachowanie ostrożności, może uchronić przed tego typu przestępstwami.

PAMIĘTAJ!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej.

Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki.

Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji.

Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto