Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie próżnuje. Trwa wymiana źródeł ogrzewania w miejskich budynkach. Miasto walczy z niską emisją

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tylko w 2021 roku w 71 miejskich budynkach zostanie wymienione źródło ciepła. Obiekty przejdą też termomodernizację.
Tylko w 2021 roku w 71 miejskich budynkach zostanie wymienione źródło ciepła. Obiekty przejdą też termomodernizację. UM Rybnik
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie próżnuje. W 56 budynkach należących do miasta trwają obecnie prace związane z termomodernizacją oraz wymianą źródeł ciepła. Miasto walczy w ten sposób ze smogiem i niską emisją. Ambitne plany ZGM ma także na kolejne lata.

Rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej nie próżnuje. Trwa wymiana źródeł ogrzewania w miejskich budynkach. Miasto walczy z niską emisją

Sporo się dzieje w budynkach należących do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. W miejskich mieszkaniach trwa akcja wymiany pieców. Wysłużone, a przede wszystkim nieekologiczne źródła ciepła są likwidowane.

- Są one zastępowane albo źródłem gazowym albo budynek zostaje podłączany do sieci ciepłowniczej - wyjaśnia Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

W ten sposób miasto pozbywa się "śmierdzącego problemu" w postaci smogu. - To pozwoli na wyeliminowanie praktycznie całej niskiej emisji, którą dotychczas generowały objęte inwestycjami budynki - dodaje Gliwicki.

Wymiana źródeł ciepła to jednak nie jedyny sposób ZGM w Rybniku na walkę z niską emisją. Zarządzane przez miasto budynki są również termomodernizowane, co także znacząco wpływa na walkę ze smogiem, poprzez zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię cieplną.

Jak podkreślają w ZGM skala przedsięwzięcia związanego z modernizacją rybnickiego zasobu komunalnego jest ogromna. W zarządzie rybnickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej jest 241 budynków, w których znajdują się 4398 mieszkania. 92 budynki zostały już stermomodernizowane, w 96 ogrzewanie jest ekologiczne.

- W samym tylko 2021 roku zrealizowano już 8 inwestycji polegających na termomodernizacji budynków, a w jednym budynku wykonano kompleksową modernizację (ul. Bolesława Chrobrego 13). W 8 z nich wymieniono nieekologiczne źródła ciepła, w 1 (ul. Hetmańska 7) trwają prace związane z modernizacją wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania - przyznaje Artur Gliwicki, dyrektor ZGM w Rybniku.

Obecnie prace toczą się łącznie w 56 budynkach. To 33 budynki znajdujące się w dzielnicy Boguszowice Osiedle oraz 23 w dzielnicy Niedobczyce.

Jeszcze w tym roku planowane jest zmodernizowanie termiczne oraz wymiana źródeł ciepła w 7 kolejnych budynkach. - Trwają postępowania przetargowe na realizację inwestycji przy ul. Patriotów 4, 6, 9, 14, Śniadeckiego 5, Kadetów 4, 6 - informuje ZGM w Rybniku.

- Rok 2021 to realizacja inwestycji w 71 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w których znajduje się nieco ponad 1500 mieszkań oraz prawie 2700 przestarzałych źródeł węglowych. Po realizacji tych inwestycji w zasobie ZGM pozostanie 1127 mieszkań oraz lokali użytkowych z ogrzewaniem węglowym. W jednym mieszkaniu funkcjonują zazwyczaj po dwa piece kaflowe. Do końca 2022 roku planujemy wymienić nieekologiczne źródła ogrzewania w 697 mieszkaniach, zgodnie z uchwałą antysmogową to data graniczna dla tych pieców - wyjaśnia Artur Gliwicki, szef ZGM.

Zarządca należących do miasta mieszkań ambitne plany ma także na kolejne lata. Te są jednak uwarunkowane od kondycji finansowej Rybnika.

Plany ZGM na kolejne lata:

2022:

  • Termomodernizacja wraz ze zmianą sposobu ogrzewania w budynkach przy ul.: Hallera 9, 9a, 11, Janiego 57C, 57D, Mikołowska 27, 31, 130, Okulickiego 14, Żurawia 7, Plac Pokoju 3, Piasta 9, Słoneczna 8, 10, 12, 14, Szyb Marcin 6, Św. Wawrzyńca 6 oraz budynki, dla których miasto złożyło wniosek o dofinansowanie: Gen. Andersa 13, 17, Ogrodowskiego 1, 1A, 3, 3A, 5, 5A, 7, 7A, 9, 9A, Piasta 19/Św. Antoniego 11a, Św. Antoniego 11, 13, 15
  • Zmiana sposobu ogrzewania mieszkań w budynkach przy ul. Przemysłowej 2, Zamkowej 4
  • Przebudowa budynków wraz ze zmianą sposobu ogrzewania: dotyczy budynków: Cmentarna 15, Gen. Andersa 30, Przemysłowa 18, Zebrzydowicka 31, Przemysłowa 23A
  • Mieszkania we Wspólnotach Mieszkaniowych – 249 mieszkań.

2023:

  • Termomodernizacje wraz ze zmianą sposobu ogrzewania w budynkach przy ul.: Gliwickiej 44, 48, 50, Kolejowej 18, Lompy 10, Młyńskiej 7A, Orzeszkowej 9, Rudzkiej 25, Sienkiewicza 39, Wiślanej 14, Zagłoby 36, Żwirowej 32
  • Przebudowa budynków wraz ze zmianą sposobu ogrzewania: Długosza 4, Mikołowska 134, Mikołowska 31a, Powstańców Śląskich 36, Przemysłowa 17, 17a, 19, 19a, 21, 21a, 22, 23, 27, Raciborska 232a, Rudzka 409, Żwirowa 32A, 32B, 32C

Miasto modernizuje nie tylko mieszkania. Prace także w innych budynkach miasta

Prowadzone w Rybniku ekoinwestycje realizowane są nie tylko w mieszkaniach. Zmiany źródeł ciepła oraz termomodernizację dotyczą też miejskich budynków użyteczności publicznej.

Do miasta należy obecnie 188 miejskich budynków. Wśród nich urzędy, domy kultury, szkoły, przedszkola, obiekty sportowe, budynki OSP. Jak wyjaśniają władze miasta, plany zakładają, że do końca 2021 roku tylko 7 z nich pozostanie z ogrzewaniem węglowym. W zależności od możliwości budżetowych ich wymiana nastąpi w 2022 roku.

- Zgodnie z przyjętymi założeniami w 2023 roku wszystko, co należy do miasta, nie będzie ogrzewane węglem, taki mamy cel, być może pozostanie nam zaledwie kilka mieszkań, w których borykamy się z problemami technicznymi, w których mamy do czynienia z historyczną zabudową - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie