Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnicki Think Tank Smogowy - padły konkretne pomysły na walkę z zanieczyszczeniem powietrza [ZDJĘCIA]

Piotr Chrobok
Po antysmogowych happeningach przyszedł wreszcie czas na podjęcie konkretnych działań w walce z trującym nas powietrzem. Dzisiaj w bibliotece miejskiej odbył się Rybnicki Think Tank smogowy, podczas którego zaprezentowano sposoby walki ze smogiem.

Rybnik zajmuje 4. miejsce jeśli chodzi o najbardziej zanieczyszczone smogiem miasta w Europie. Życiodajne powietrze, którym oddychamy po prostu nas truje. Walczyć z takim stanem rzeczy próbuje samorząd, rząd, a także my sami. Dzisiaj w rybnickiej bibliotece odbył się Think Tank Smogowy zorganizowany przez Tomasza Miłkowskiego, podczas którego zaproszeni goście mogli zaprezentować swoje sposoby na walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Szereg działań, które umożliwią nam oddychanie świeżym powietrzem zaprezentował także sam organizator spotkania.

Przeróżne idee, od edukowania najmłodszych po odejście od węgla. Współpraca ze strażą miejską, kontrolowanie siebie nawzajem oraz uświadamianie osób, które źle korzystają z pieca węglowego czy wprowadzanie nowych, często rewolucyjnych rozwiązań - między innymi takie pomysły padły na dzisiejszym Think Tanku Smogowym.

Dyskusję rozpoczął krótki wstęp, podczas którego prowadzący spotkanie postarał się wytłumaczyć na czym polega problem smogu w Rybniku. Zdaniem Tomasza Miłkowskiego przyczyną takiego stanu powietrza w Rybniku jest to co każdy mieszkaniec miasta może zrobić, a jednak tego nie robi. Dodał także, że za smog odpowiedzialni są wszyscy Rybniczanie. Za smog w Rybniku odpowiedzialni jesteśmy my. My, którzy możemy robić poszczególne rzeczy w walce ze smogiem, a jednak tego nie robimy – mówił Miłkowski. Organizator spotkania zwrócił również uwagę, na fakt, że zrzucenie odpowiedzialności na samorząd nie sprawia, że mamy czyste ręce. Władzę publiczną tworzymy my wszyscy – przekonywał.

Wśród pomysłów, które proponował Tomasz Miłkowski znalazło się między innymi uświadamianie ludzi w jaki sposób powinni korzystać ze swojego pieca. Na każdej ulicy Rybnika znajdzie się parę takich gości, którzy paląc w piecu tworzą kłęby dymu – mówił Miłkowski. Takich ludzi trzeba nauczyć jak poprawnie korzystać z pieca – dodawał. Kolejnym pomysłem Miłkowskiego była większa aktywność straży miejskiej. Organizator pochwalił pomysł Michała Chmielińskiego jeszcze z kampanii prezydenckiej, podczas której Chmieliński proponował utworzenie służby ochrony powietrza. Jej zadania miałyby się łączyć z pierwszym postulatem, czyli uświadamianiem mieszkańców. Miłkowski zaproponował również stworzenie strony internetowej, gdzie wrzucane byłyby zdjęcia kopcących kominów. Kolejną z form walki ze smogiem mogłoby zostać propagowanie tzw. palenia od góry. Zdaniem Miłkowskiego tak spalany węgiel w piecu nie tylko nie zanieczyszcza powietrza, ale dodatkowo powoduje oszczędności. Dzięki temu piec nie smrodzi, pali się w nim cały dzień, daje ciepło – wyliczał Miłkowski. W trakcie spotkania padł również pomysł stworzenia w Urzędzie Miasta specjalnego wydziału do walki ze smogiem. Miłkowski wpadł także na pomysł zatrudnienia przez miasto kominiarzy, którzy obsługiwaliby domy na jego terenie. Do walki z zanieczyszczeniem powietrza Miłkowski zaprosił także media. Z mediów muszą pochodzić informacje, które wskazywałyby na sposoby walki ze smogiem – mówił.

Swoje pomysły na walkę ze smogiem mieli okazję zaprezentować także zaproszeni na Think Tank goście. Ci z kolei proponowali nieco rewolucyjne rozwiązania takie jak korzystanie z paliw bezdymnych czy oparcie się na geotermii. Padł także pomysł odejścia od węgla na rzecz gazu.

Warto dodać, że z zaproszenia Tomasza Miłkowskiego oprócz mieszkańców, skorzystało sporo osób reprezentujących władze lokalne. Do biblioteki przybyli przedstawiciele prezydenta Piotra Kuczery, reprezentanci sąsiednich gmin takich jak Jejkowice czy Radlin oraz radni miasta Rybnika z przewodniczącym na czele. Tym ostatnim forma spotkania oraz proponowane w jego trakcie pomysły najwidoczniej nie przypadły do gustu. Jeszcze w jego trakcie, radni jak jeden mąż opuścili salę, zostawiając w środku osamotnionego Radosława Knesza.

A co Wy sądzicie o walce ze smogiem i jakie jest Wasze rozwiązanie w walce ze smogiem? - piszcie w komentarzach.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto