MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybnicki Alarm Smogowy zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza palącego Harrego Pottera

Aleksander Król
Fundacja SMS z Nieba / Facebook
Rybnicki Alarm Smogowy zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza palącego książki Harrego Pottera. - Po zapoznaniu się z zamieszczoną na stronach Portalu OKO.press informacją "Za palenie książek ksiądz może pójść do aresztu i zapłacić 5 tys. zł grzywny zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby wskazane w tej publikacji, organizatorów palenia książek i innych przedmiotów - zawiadomiło Prokuraturę Okręgową w Gdańsku Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy.

Rybnicki Alarm Smogowy zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza palącego Harrego Pottera

Do zaskakującej akcji palenia książek doszło w niedzielę, 31 marca 2019. Spalone książki i figurki oraz maski - to obraz po zaskakującej akcji fundacji SMS z Nieba. Księża i ministranci spalili książki na stosie, a relację z tego wydarzenia umieściła na Facebooku koszalińska fundacja SMS z Nieba. Zapłonęły takie książki jak Harry Potter, czy saga "Zmierzch", ale również np. parasolka z motywem z Hello Kitty.

Rybnicki Alarm Smogowy zawiadomił Prokuraturę Okręgową w Gdańsku o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza palącego książki o Harrym Potterze.

Po zapoznaniu się z zamieszczoną na stronach Portalu OKO.press informacją "Za palenie książek ksiądz może pójść do aresztu i zapłacić 5 tys. zł grzywny", na podstawie art. 304 par.1 kpk zawiadamiam o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 183 par.1 kodeksu karnego, przez osoby wskazane w tej publikacji- organizatorów palenia książek i innych przedmiotów - zawiadamia Prokuraturę Okręgową w Gdańsku Rybnicki Alarm Smogowy.

W uzasadnieniu zawiadomienia czytamy, że określone w art. 183 (Nieodpowiednie postępowanie z odpadami) zachowanie podlega odpowiedzialności karnej w przypadku, gdy zagraża życiu lub zdrowiu choć jednej osoby.

§ 1. Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi
lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.)

Użyte w tym przepisie słowo ,,usuwa” , bez wątpienia oznacza ,,pozbywa się”.

Zawarty w przepisie zwrot "może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka" rozumieć należy jako sprowadzenie realnego i konkretnego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia człowieka, przy czym zagrożenie to nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Przepis w tym zakresie jest przestępstwem formalnym. Wystarczy, że narażenie życia lub zdrowia człowieka na niebezpieczeństwo, wystąpi potencjalnie. Odpowiedzialności karnej podlega sprawca, którego postępowanie z odpadami doprowadziło do zagrożenia życia lub zdrowia człowieka, co oznacza, że nie musi wystąpić żaden przypadek śmiertelny ani skutkujący rozstrojem zdrowia.

- Szkodliwość procederu spalania odpadów w poza spalarniami odpadów jest powszechnie znana i nie wymaga dowodu. Zasady postępowania z odpadami uregulowane są w ustawie o odpadach, a termiczne przekształcanie odpadów dozwolone jest wyłącznie w spalarniach lub współspalarniach - informuje Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy.

W opisanym przypadku , jak wynika z doniesień Portalu spalane były: plastik, parasolki, figurki z lakierowanego i malowanego drewna , książki z kolorowymi okładkami, a termiczne przekształcanie takich odpadów jest źródłem emisji toksycznych substancji, których rodzaj i ilość powinien ustalić biegły - zauważa Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy.

Miejsce, gdzie spalane były odpady znajduje się w rejonie zabudowy budynkami wielorodzinnymi (tak wynika ze zdjęć ze stron Fundacji SMS Z NIEBA) a trujące spaliny wdychały m.in. dzieci – prawdopodobnie ministranci, a zatem w ocenie stowarzyszenia zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 183 par. 1 kk i uzasadnione jest wszczęcie postępowania przygotowawczego w celu ustalenia, czy popełniono przestępstwo - informuje Zdzisław Kuczma ze Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rybnicki Alarm Smogowy zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza palącego Harrego Pottera - Rybnik Nasze Miasto

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto