Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Na oddziale pediatrii w rybnickim szpitalu chcą młodych ludzi wspomóc

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Rośnie liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Nie ma tygodnia, by na oddział pediatryczny w rybnickim szpitalu nie trafiało dziecko takiej próbie. I to próbie skrupulatnie przygotowanej, przemyślanej, dopracowanej. Najmłodszy pacjent miał zaledwie 12 lat.

Takie alarmujące dane przedstawia doktor Katarzyna Musioł, ordynatorka oddziału pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. To właśnie tam trafiają dzieci po próbach samobójczych.

To są próby skrupulatnie przemyślane, dopracowane

- W tej chwili na oddziale leży pięcioro nastolatków, szósty w nocy po przywiezieniu go do nas, z uwagi na ciężki stan musiał od razu zostać przetransportowany do ośrodka toksykologii do Sosnowca. Nie było dotąd tygodnia, żeby jedno z tych dzieci nie przyjeżdżało, ale teraz mamy eskalacja – mówi doktor Katarzyna Musioł. - Najmłodsze dziecko po próbie samobójczej mieliśmy 12-letnie, ale najczęściej są to 15,16-latki. Chce to podkreślić, że są to prawdziwe, niekłamane próby samobójcze. Są to często zaplanowane z premedytacją działania. Problem narasta. To jest problem wieloprzyczynowy, natomiast my jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za nasze dzieci i musimy podjąć wszystkie kroki, żeby im pomóc, żeby je ratować – apeluje lekarka.

Pokój dla psychologa. Fundacja "Mali wspaniali" pomoże

Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży rośne w całym kraju. Jak wynika ze statystyk liczba prób wzrosła w tej najniższej kategorii wiekowej o ok. 80 procent. Co więcej o 20 procent wzrosła liczba dokonanych samobójstw. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku osób dorosłych. Tylko w styczniu na Śląsku, było dwa razy więcej samobójstw niż w analogicznym okresie roku poprzedniego roku. Te dane są zatrważające, choć i tak nie do końca są doszacowane. Ale na oddziale pediatrycznym, wiedząc jak wielki jest kłopot z psychiatrią dziecięcą, ile się czeka na wizytę u psychologa, postanowili zadziałać. - Wychodząc naprzeciw temu problemowi we współpracy z fundacją „Mali Wspaniali” stworzyliśmy pokój, który nazywamy pokojem psychologa. Wyremontowaliśmy go. Zrobili to chłopcy z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którrzy przyszli, pomalowali ten pokój i wytapetowali. Fundacja „Mali Wspaniali” zakupiła meble. Teraz jesteśmy na etapie pozyskiwania środków z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, aby wyposażyć ten pokój. Moim marzeniem jest stworzyć takie miejsce, taką przestrzeń dla tych dzieci. Jak już tutaj trafią, żeby mogły poddać się zabiegom z zakresu aromaterapii, muzykoterapii, refleksoterapii, światłoterapii – mówi doktor Musioł.
To pomieszczenie ma być takim miejscem, gdzie młody człowiek może poczuć się dobrze, swobodnie, może porozmawiać z psychologiem, bo takiego oddział pediatryczny ma do dyspozycji. - Młody człowiek może liczyć na kroplówkę, dobre słowo, a potrzeby są większe – mówi w szpitalu.

Widzisz, że dziecko ma problem? Reaguj!

Rodzinom, które borykają się z problemem, rodzicom, którzy dostrzegają, że ich dziecko ma kłopoty z którymi nie potrafi sobie poradzić, przypominamy wspólnie z panią doktor, że są miejsca, gdzie można zawczasu szukać pomocy. - Działa niebieska linia, na którą można dzwonić i każde dziecko, jeżeli czuje, że jest w stanie krytycznym, może zadzwonić i przekazać nam, że czuje się źle i chce popełnić samobójstwo. Wtedy na pewno uzyska pomoc. Są takie środowiskowe ośrodki wsparcia w Rybniku, Raciborzu, Czerwionce-Leszczynach, Wodzisławiu Śląskim. Tam działają psycholodzy, terapeuci i jeśli ktoś z rodziców widzi, że jego dziecko jest w trudnym stanie psychicznym, nie radzi sobie, zgłasza, że ma problemy z nastrojem, to nie lekceważmy tych objawów. Wsłuchujmy się w słowo naszych dzieci i działajmy. Sami wiemy, że system jest niewydolny, kolejki do psychiatrów dziecięcych są bardzo długie, ale coś możemy zrobić – mówi doktor Katarzyna Musioł.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku
tel. 32 423 35 99
tel. 42 33 555 (Ogólnoproblemowy Telefon Zaufania)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto