Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RAŚ w Mikołowie: Zbiórka podpisów poparcia dla projektu o mniejszości etnicznej

BS
7. Marsz Autonomii w Katowicach
7. Marsz Autonomii w Katowicach
RAŚ w Mikołowie też włączy się do publicznej zbiórki podpisów dla poparcia obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. 24 kwietnia akcję zainaugurowano w Katowicach, jutro podpisy będą zbierane w Mikołowie.

RAŚ w Mikołowie

Marszałek Sejmu RP, Ewa Kopacz, przyjęła zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i śląskie organizacje mogą oficjalnie zbierać 100 tysięcy podpisów potrzebnych do wniesienia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych (zgodnie z nią Ślązacy mają zostać uznani za mniejszość etniczną, a język śląski za język regionalny).

Ślązacy mają teraz trzy miesiące, żeby zebrać głosy poparcia. Oczywiście wniesienie ustawy nie oznacza, że zostanie przyjęta, ale będzie ważnym krokiem świadczącym o konsekwencji i skuteczności śląskich środowisk.
Będzie też ważnym argumentem w dyskusjach z rządem i na forum Parlamentu Europejskiego.

Publiczną akcję zbierania podpisów poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zainaugurowano w Katowicach 24 kwietnia, jutro zbiórka odbędzie się w Mikołowie.

Zbiórka podpisów w Mikołowie

Punkty, w których będzie można udzielić poparcia inicjatywie, zostaną zlokalizowane w pobliżu targowiska miejskiego (wejścia od strony Rynku oraz ulic Konstantego Prusa, ks. Józefa Szafranka i Jana Pawła II). Zbiórka podpisów rozpocznie się 25 kwietnia o godzinie 8. W zbiórce weźmie udział m.in. Jerzy Ciurlok, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Jakie korzyści uzyskają Ślązacy uzyskując status mniejszości etnicznej?

Zgodnie z ustawą osoby należące do mniejszości mają prawo do używania i pisowni swoich imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka mniejszości, w szczególności do rejestracji w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości. Dzięki zmianom w ustawie możliwe jest sfinansowanie edukacji regionalnej w ramach subwencji oświatowej. Program szkolny zostanie uzupełniony o elementy historii i kultury naszego regionu. Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną to także finansowe wsparcie śląskich instytucji kulturalnych, artystów i twórców, pomoc w wydawaniu książek i periodyków pisanych o Śląsku i po śląsku - przekonują organizatorzy.

"Godzina Ś" dla Śląska

Akcję zbierania podpisów popierających zmianę RAŚ już nazwał - dla Ślązaków wybiła "Godzina Ś" i zegar zaczął tykać. Teraz mają na zebranie podpisów trzy miesiące.

Co Wy na to? Podpiszecie się jutro? Odpowiedzcie w naszej sondzie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto