Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni uwzględnią petycję Rybnickiego Alarmu Smogowego. Chodzi o szybszą wymianę pieców. Chcą zakazać pieców węglowych w nowych domach

AK
Aleksander Król
To będzie mocno "smogowa sesja" rady miasta. Radni nie tylko zaapelują do Rządu RP by podjął skuteczne działania o poprawę jakości powietrza w Polsce, o czym pisaliśmy wcześniej, ale także rozpatrzą petycję Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy oraz Stowarzyszenia CRIS w sprawie zmiany uchwały dotyczącej wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Chodzi o skrócenie w stosunku do terenu Miasta Rybnika okresów przejściowych przewidzianych w tej uchwale.

Radni uwzględnią petycję Rybnickiego Alarmu Smogowego. Chodzi o szybszą wymianę pieców węglowych. Chcą zakazać pieców węglowych w nowych domach

Na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek 28 lutego, radni zajmą się petycją Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy oraz Stowarzyszenia CRIS w sprawie zmiany uchwały dotyczącej wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Chodzi o skrócenie w stosunku do terenu Miasta Rybnika okresów przejściowych dla "kopciuchów" przewidzianych w tej uchwale.

W przygotowanej uchwale czytamy:
W związku z uwzględnieniem petycji Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy i Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Społecznych CRIS, radni będą głosować nad uchwałą, by wystąpić do Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego z apelem o podjęcie działań zmierzających do zmiany uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, poprzez:

1) wprowadzenie na terenie Miasta Rybnika zakazu instalowania instalacji, w których następuje spalanie węgla w nowych budynkach oddanych do użytkowania po 1 stycznia 2020 roku,
2) skrócenie w stosunku do terenu Miasta Rybnika okresów przejściowych przewidzianych w §8 uchwały Sejmiku w ten sposób, że wymagania wskazane w §4 uchwały Sejmiku dla instalacji, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. będą obowiązywać:
a) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
b) od 1 stycznia 2022 roku w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
c) od 1 stycznia 2024 roku w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012"

Apel do Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45-48 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Koszty generowane przez niską emisję to miliardy złotych. O złym stanie powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli alarmowała w swoim raporcie już w 2000 roku. Oceny jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wskazują na bardzo zły stan jakości powietrza w województwie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu. Liczba dni z przekroczeniami w 2015 roku wyniosła nawet 117 dla lokalizacji województwa śląskiego.Stężenia w poprzednich latach wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

Rybnik od wielu lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Na początku 2017 roku w Rybniku odnotowano rekordowe stężenie pyłów, które wyniosło 3126% normy.

Miasto Rybnik w ostatnich latach zintensyfikowało swoje wysiłki w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Skutecznie dochodzi do termomodernizacji i podłączania do ekologicznych źródeł ciepła budynków należących do miasta. Przyspieszenie terminów wymiany kotłów na nowoczesne, w tym przejście mieszkańców na ciepło systemowe oraz źródła ekologiczne (m.in. pompy ciepła, gaz), spowodują znaczne ograniczenie emisji pyłów zawieszonych.Na przełomie grudnia 2018 i stycznia 2019 roku do Rady Miasta Rybnika wpłynęła petycja w sprawie skrócenia terminów z uchwały antysmogowej.

Rada Miasta pozytywnie zaopiniowała petycję wprowadzając dodatkowy zapis o zakazie instalowania pieców węglowych w nowych budynkach. Podjęcie niniejszej uchwały stanowi efekt końcowy złożonej petycji i jest formą wyrażenia przez rybnicki samorząd woli zmian z prośbą o podjęcie stosownych rozstrzygnięć prawnych przez Sejmik Województwa Śląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto