Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Rybnika mają głos. Fudali i Wojaczek: Budżet 2017 - Judaszowe srebrniki

Adam Fudali, opub. ALEK
W ramach naszej rubryki "Radni Rybnika mają głos", w której publikujemy teksty wszystkich radnych, dziś prezentujemy tekst Adama Fudalego i Andrzeja Wojaczka pt. "Budżet 2017 - Judaszowe srebrniki".

Budżet 2017 - Judaszowe srebrniki

W ostatnim czasie radni otrzymali projekt budżetu na rok 2017. Po zapoznaniu się z nim, chcielibyśmy się z Państwem podzielić pierwszymi refleksjami. Tym bardziej istotnymi, że być może projekt ten zostanie uchwalony na najbliższej sesji, w grudniu.

Andrzej Wojaczek: W projekcie budżetu widać jak odpłacono za zmianę barw partyjnych (przejście radnych Bloku Samorządowego Rybnik do Platformy Obywatelskiej i powstanie nowego klubu). Porównajmy dla przykładu moją dzielnicę, czyli Chwałowice z dzielnicą, w której mieszka jedna z naszych byłych radnych, koleżanka, która zmieniła barwy klubowe. Jest to niewielka dzielnica zamieszkała przez kilkaset mieszkańców; w związku z tym podatki wpływające od nich są symboliczne. Tymczasem w budżecie na rok 2017 proponuje się zainwestować m.in. w boisko, w budowę nowego przedszkola, a obecnie przeprowadza się prace w Ochotniczej Straży Pożarnej, co jest nieporozumieniem gdyż w niewielkiej odległości mamy nową OSP w dzielnicy Stodoły i rozsądek podpowiada, że należało raczej połączyć te dwie jednostki. Wszystkie te zadania są bardzo potrzebne, szczególnie budowa przedszkola, ale trudno nie domyślać się, że chodzi tu o zapłatę za zmianę barw klubowych. Moja dzielnica Chwałowice czeka już kolejny rok na dokończenie remontu ulicy 1 Maja oraz ulicy Śląskiej. Co roku w dzielnicy były wykonywane prace, które zmieniały jej obraz (budowa boiska przy szkole itp.). Teraz, ponieważ jestem radnym w opozycji, już drugi rok z rzędu dzielnica nie może doczekać się żadnych poważnych zadań, a przypomnę, że Amfiteatr w parku za Domem Kultury czeka na poważny remont.

Adam Fudali: Chciałbym się odnieść do liczby etatów w całym mieście. W roku 2014 kiedy jako prezydent miasta tworzyłem budżet tych etatów było 5156,31. Obecnie na nachodzący rok planowanych jest 5424,93. Mamy zatem wzrost o 268,62 etatu , co spowoduje wzrost wynagrodzeń o 33 853 871,77 zł. Jeżeli ten wzrost etatów będzie skierowany na wydziały komunikacji, mienia, architektury, to może to być dobra decyzja. Jeżeli jednak chodzi tu o tworzenie nowych wydziałów, to będzie to katastrofa.
Niepokoi również wzrost dotacji dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Zarządu Transportu Zbiorowego. To są bardzo poważne kwoty sięgające milionów złotych. Jest także zabezpieczona kwota 1 mln zł na „koncert gwiazdy”, co w tym roku wywołało niemałe emocje i kontrowersje. Boję się o efekty wydania tego miliona zbliżone do tych z 2016 r. – tj. klapę organizacyjną i frekwencyjną.

Warto też przypomnieć, że Rybnik w latach 2000-2013 jako miasto grodzkie był w czołówce najtańszych miast (najniższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca). Patrząc na sposób konstruowania budżetu, to się już raczej nie powtórzy. Trwogę budzi zakup kilkunastu samochodów gospodarczych dla miasta – one z pewnością są potrzebne, ale takiego zakupu nie robi się jednorazowo.
Adam Fudali, Andrzej Wojaczek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto