Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni Rybnika jednym głosem apelują do Rządu RP w sprawie smogu. Chcą pomocy i dopłat dla ubogich

Aleksander Król
Smog nie tylko truje rybniczan, smog, jak się okazuje też łączy. Dziś radni Rybnika jednogłośnie przyjęli uchwałę - apel do Rządu RP w sprawie podjęcia skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Tego dawno w historii rybnickich sesji Rady Miasta nie było. 25 radnych zagłosowało za przyjęciem "uchwały smogowej" do Rządu RP

UCHWAŁA RADY MIASTA RYBNIKA z dnia 16.02.2017 r. w sprawie podjęcia przez Rząd RP skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45-48 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. O złym stanie powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli alarmowała w swoim raporcie już w 2000 roku.

Oceny jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wskazują na bardzo zły stan jakości powietrza
w województwie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu. Liczba dni z przekroczeniami w 2015 roku wyniosła nawet 117 dla lokalizacji województwa śląskiego. Stężenia w poprzednich latach wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

Rybnik od wielu lat zmaga się z problemem niskiej emisji. Programy uruchamiane przez władze Rybnika, m.in. dopłaty do wymiany kotłów, a także do termomodernizacji, przez ograniczoną ilość środków finansowych, nie są w stanie w całości zlikwidować szkodliwego zjawiska w postaci smogu. Na początku 2017 roku w Rybniku odnotowano rekordowe stężenie pyłów, które wyniosło 3126% normy.

W naszym przekonaniu przygotowanie przez Rząd RP rozwiązań prawnych przy jednoczesnych działaniach władz samorządowych, wpłynie pozytywnie na zmniejszenie problemu niskiej emisji, nie tylko w Rybniku, ale w wielu obszarach naszego kraju.

Rząd RP ma wszelkie mechanizmy oraz możliwości, by podjąć skuteczne działania zwalczające bardzo złą jakość powietrza. Niezwykle istotne jest przygotowanie zmian, które będą dotyczyć całego kraju, będą systemowe, a to kompetencja rządu. Należy także wspomóc samorządy wojewódzkie oraz lokalne w walce o poprawę jakości powietrza.

W związku z powyższym apelujemy o przygotowanie regulacji prawnych obejmujących:
1. Wprowadzenie norm jakości paliw stałych dopuszczonych do sprzedaży oraz zakaz sprzedaży paliw emitujących największe zanieczyszczenia na rynku detalicznym.
2. Określenie minimalnych norm standardów emisyjnych dla sprzedawanych oraz użytkowanych kotłów.
3. Przygotowanie specjalnych programów pomocowych dla osób najbiedniejszych – dopłat do termomodernizacji oraz zmiany źródła ciepła, obniżenie stawek podatkowych dla dopuszczonych do obrotu paliw stałych, prądu, gazu używanych do celów grzewczych.
4. Powstanie specjalnych programów wsparcia finansowego dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją.
5. Zmiany w ustawach Prawo budowlane i energetyczne, uprawniające samorządy do możliwości administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych.
6. Ogólnokrajowe przepisy umożliwiające kontrolę spalanych paliw stałych, kontrolę emisji pyłów
z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych w sektorze komunalno-bytowym.
7. Wprowadzenie ulgi podatkowej na cele remontowo-budowlane związane z kompleksowymi działaniami termomodernizacyjnymi budynków mieszkalnych i wymianą źródeł ogrzewania na niskoemisyjne i wysokosprawne.
Powyższe rozwiązania winny zostać wprowadzone bez zbędnej zwłoki z zachowaniem czasu na konsultacje społeczne z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz obywatelami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto