Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PO z Rybnika: Prezydent konsekwentny w budowaniu nowoczesnego miasta

Radni PO, AK
Aleksander Król
W ramach rubryki "Radni Rybnika mają głos" publikujemy stanowisko Klubu Radnych PO ws. absolutorium dla prezydenta Miasta Rybnika.

Stanowisko Klubu Radnych PO ws. absolutorium dla prezydenta Miasta Rybnika.

Rybnik to dynamiczne miasto, które stale się rozwija i to widać na każdym kroku. Jeśli podsumowujemy wykonanie budżetu miasta za poprzedni rok, należy w szczególności zwrócić uwagę na to, co udało nam się osiągnąć dzięki właściwemu planowaniu i realizacji postawionych celów.

Dochody Rybnika w 2017 roku wyniosły 751, a wydatki 851 milionów złotych. Nadwyżka operacyjna została zrealizowana na poziomie ponad 53 milionów złotych, a wydatki inwestycyjne stanowiły więcej niż 195 milionów złotych. Realizacja najważniejszych dla miasta inwestycji przebiegła w satysfakcjonujący sposób. Wysokość osiągniętej nadwyżki operacyjnej mieści się w przedziale gwarantującym bezpieczeństwo finansowe miasta.
Jak wynika z powyższych danych, sytuacja Rybnika jest stabilna. Fakt ten potwierdzają polskie i międzynarodowe ratingi oraz instytucje państwowe badające stan finansów miasta. Wskaźniki zadłużenia oraz obsługi długu, liczone do dochodów bieżących, kształtują się na niskim poziomie i mają tendencję malejącą. Dochody bieżące przewyższają wydatki niezbędne do sprawnego funkcjonowania jednostek organizacyjnych oraz na obsługę zadłużenia (raty i odsetki).

Wyniki operacyjne oraz wypracowana nadwyżka budżetowa będą nam sprzyjać
w perspektywie najważniejszych inwestycji, w tym w kontekście wykorzystania środków
z obecnej perspektywy Unii Europejskiej. Rybnik jest na czele polskich miast, pod względem wykorzystania środków unijnych wg Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej za 2017 rok. To właśnie środkom europejskim zawdzięczamy w dużej mierze nowoczesne oblicze miasta, wysoką jakość życia i miano lidera regionu.
I jeszcze jedna sprawa. Kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który powinien stanowić powód do dumy dla nas wszystkich. Możliwość korzystania z tak taniego instrumentu finansowego stwarza nowe impulsy rozwojowe dla Rybnika. Zrozumienie tej zależności, jest kluczowe dla odpowiedniego interpretowania działań prezydenta miasta.
W 2017 roku na inwestycje drogowe wydaliśmy ponad 98 milionów złotych. W trakcie realizacji jest największa inwestycja drogowa w historii Rybnika, czyli budowa trasy regionalnej Racibórz-Pszczyna. Budowana jest również droga Śródmiejska. Na ekodotacje przeznaczyliśmy kwotę prawie 5 milionów złotych. Gdyby rząd przeznaczył 1,9% PKB na ochronę powietrza (taki wskaźnik osiągnął Rybnik), problem udałoby się przezwyciężyć w wyjątkowo krótkim czasie. To się jednak nie stało, a polskie samorządy i rybnickie rodziny są zwodzeni kolejnymi programami, które nie mają pokrycia w realnych działaniach na poziomie ustawodawczym i budżetowym. Do kwot walki ze smogiem w Rybniku należy doliczyć środki przeznaczone na liczne termomodernizacje budynków miejskich połączone ze zmianą źródeł ciepła na ekologiczne. Warto zaznaczyć, że na oświatę w poprzednim roku wydaliśmy ponad 276 milionów złotych. Subwencja rządowa po raz kolejny nie wystarczyła na realizację zapotrzebowania na wydatki oświatowe w naszym mieście. Dodatkowo, reforma systemu oświaty będzie generowała kolejne koszty związane z doposażeniem i modernizacją szkół, za które płacą wszyscy mieszkańcy. Bardzo nas cieszy to, że dzięki zaangażowaniu prezydenta i radnych koalicji w Rybniku powstał pierwszy miejski żłobek. Inwestycja kosztowała 6 milionów 658 tysięcy zł.

Podsumowując finanse Rybnika za 2017 rok warto zauważyć, że wskaźnik spłaty zobowiązań wyniósł 2,27%, przy dopuszczalnych 13,67%. Wskazane cyfry mówią same za siebie i nie potrzebują komentarza.
Rybnik jest świetnie przygotowany do pozyskiwania kolejnych środków z Unii Europejskiej. Radni Platformy wielokrotnie zwracali uwagę na rolę nadwyżki operacyjnej w efektywnym zarządzaniu finansami miasta. Właściwe planowanie wydatków ma tu zasadnicze znaczenie. Mamy nadzieję, że środki wygenerowane na rachunkach miejskich wystarczą na pokrycie wkładu własnego w projektach.

Mając na uwadze skuteczność z jaką wykonano budżet w minionym roku, a także podkreślając konsekwencję prezydenta w spełnianiu wizji budowy nowoczesnego, otwartego i przyjaznego obywatelom miasta, a także oceniając wyniki finansowe Rybnika, radni Platformy Obywatelskiej zagłosują za udzieleniem absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze za wykonanie budżetu w 2017 roku.

Wojciech Kiljańczyk – przewodniczący Klubu
Krystyna Stokłosa
Łukasz Kłosek
Benedykt Kołodziejczyk
Franciszek Kurpanik
Krzysztof Szafraniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto