Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Punkt Partnerski zamiast Konsultacyjnego? Radni PiS chcą by powstał w Rybniku nowy punkt programu Czyste Powietrze

Redakcja
W Rybniku od wielu miesięcy działa "Punkt Konsultacyjny" w którym mieszkańcy mogą zdobyć informację na temat rządowego programu Czyste Powietrze. Według Andrzeja Sączka i Karola Szymury, rybnickich radnych PiS to za mało. Radni apelują do prezydenta Rybnika o utworzenie w mieście "Punktu Partnerskiego" programu Czyste Powietrze. - W takim punkcie mieszkańcy nie tylko zdobędą informację, ale mogą bezpośrednio złożyć wniosek - tłumaczą radni PiS.

W Rybniku od wielu miesięcy działa Punkt Konsultacyjny w którym mieszkańcy mogą zdobyć informację na temat rządowego programu Czyste Powietrze. Według Andrzeja Sączka i Karola Szymury, rybnickich radnych PiS to za mało. Radni apelują do prezydenta Rybnika o utworzenie w mieście punktu partnerskiego programu Czyste Powietrze. - W takim punkcie mieszkańcy nie tylko zdobędą informację, ale mogą bezpośrednio złożyć wniosek - tłumaczą radni PiS.

- Rybnik jest miastem, które jako jedne z pierwszych uruchomiło Punkt Konsultacyjny. Niestety to punkt tylko konsultacyjny. Mamy pismo Henryka Kowalczyka, ministra środowiska, który wystosował do gmin w Polsce apel - wezwanie, że jeżeli gminy chcą uczestniczyć w programie Czyste Powietrze, i chcą mieć Punkt Partnerski, w którym można przyjmować wnioski z programu Czyste Powietrze to mogą o to wystąpić - mówi Karol Szymura, radny PiS.

- Nasze miasto, jak dowiedziałem się od wiceprezesa WFOŚ nie kontaktowało się w tej sprawie. W związku z czym nie chciało takiego punktu albo – mam nadzieje przeoczyło taką możliwość - mówi Karol Szymura.

Pismo ministra datowane jest na 16 lipca.

- W piśmie pojawia się informacja, że kilkadziesiąt gmin utworzyło już takie punkty partnerskie. To nie jest pismo które inicjowało możliwość tworzenia partnerskich punktów, w których można składać wnioski. Taka możliwość była od samego początku. WFOŚ oferował przeszkolenie grup ludzi, którzy w danej gminie będą pomagać wypełniać wnioski i je przyjmować od mieszkańców. Taki punkt partnerski utworzyła gmina Gaszowice - mówi Andrzej Sączek.

Radni dodają, że "punkt autoryzowany" jest dużo ważniejszy od działającego już w Rybniku "punktu konsultacyjnego" z tego powodu że dzięki niemu mieszkańcy nie muszą jeździć do Katowic, a mogą oddać wniosek w Rybniku..

- Apelujemy do pana prezydenta, taką interpelację będziemy składać, o uruchomienie takiego punktu partnerskiego programu Czyste Powietrze. Na podstawie rozmowy z wiceprezesem WFOŚ Adamem Lewandowskim mamy zapewnienie, że taki punkt konsultacyjny z wielką chęcią zostanie otwarty - dodają radni.

Radni uważają, że koszty po stronie miasta związane z utrzymaniem partnerskiego punktu nie są duże w stosunku jakie szkody powoduje w Rybniku smog.

UM Rybnika: Wnioski o dofinansowanie i tak składane są elektronicznie

Co na to Urząd Miasta Rybnika?
Propozycja współpracy ze strony WFOŚ dotycząca autoryzowanych punktów rządowego programu "Czyste Powietrze" polegała na tym, by całe koszty takiego miejsca (pracownicze, infrastruktury) poniósł samorząd - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

- Przypomnę, że Miasto Rybnik uruchomiło punkt konsultacyjny dotyczący programu, który cieszy się ogromną popularnością - dodaje Skupień.

Jakie znaczenie ma czy punkt jest mniej czy bardziej "autoryzowany", skoro mieszkańcy uzyskują w nim pomoc merytoryczną dotyczącą programu a wnioski o dofinansowanie składana się elektronicznie - pyta Skupień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto