Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psychoterror, czyli mobbing w pracy

Redakcja
Mobbing to częsta forma szantażu i zastraszania pracowników stosowana przez wielu pracodawców.

Pojęcie mobbingu wprowadził w 1984 roku Heinz Leymann, niemiecki psychiatra i psychosocjolog. Pojęciem tym objął agresję psychiczną, szerzącą się w środowisku pracy.

Najczęściej stosowane metody lobbingu to zastraszanie zwolnieniem, upokarzanie,
pomniejszanie kompetencji, ciągłe kontrolowanie, wydawanie poleceń niemożliwych
do wykonania. Celem lobbingu jest albo wyeliminowanie kogoś z grupy, lub całkowite podporządkowanie sobie kogoś, przez stosującego mobbing.

Kto najczęściej jest narażony na lobbing? Z prowadzonych badań wynika, że ofiarami mobbingu najczęściej padają osoby w wieku przedemerytalnym, osoby młode i zdolne, osoby, które nie są powiązane układami, kobiety, zwłaszcza młode, osoby zbyt kreatywne, zagrażające komuś w karierze.

Bywa często tak, że pracownik nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest ofiarą mobbingu. Tak z reguły jest, gdy piastuje odpowiedzialne stanowisko, dobrze zarabia, korzysta z wielu gadżetów firmowych, jak samochód, telefon, laptop. Wtedy czuje się wdzięczny za takie warunki pracy i finansowe i chce spełniać wymagania pracodawcy.

Co jest najczęstszą przyczyną mobbingu? Z badań szwedzkich wynika, że zła organizacja pracy w firmie, nieumiejętność rozwiązywania konfliktów przez personel kierowniczy oraz cechy własne mobbera (osoby stosującej mobbing). Niewątpliwie do tego należy też dodać zwykłą ludzką zawiść.

Do czego prowadzi mobbing u osoby poddanej takiemu działaniu? Otóż z badań i obserwacji wynika, iż pracownik poddawany przez jakiś dłuższy czas mobbingowi staje się niezdolny do normalnego funkcjonowania w swoim zawodzie, a często i w życiu prywatnym. Jest to zjawisko niszczące, a jego ofiary cierpią z powodu poczucia winy i wstydu, że są bezradne. Efektem tego bywa uzależnienie od alkoholu, nikotyny, przemoc w rodzinie.

Mobbing to zjawisko społeczne, które jest poważnym problemem i ze względu na przyczyny, jak i ze względu na skutki. Nazywany jest też psychoterrorem. Zjawisko związane jest z przemianami gospodarczymi, zwiększającą się konkurencyjnością i kurczącym się rynkiem pracy. Wiąże się też z upartyjnieniem miejsc pracy, z korupcją i ubożeniem części społeczerstwa.

W skali społecznej psychoterror oznacza duże koszty z powodu zwolnień lekarskich, przechodzenia na renty i wcześniejsze emerytury, Obliczono, że średnio 30% wcześniejszych emerytur to efekt psychoterroru (dane szwedzkie). Ustalono też, że co 10 samobójstwo w Europie jest efektem tego zjawiska.

Jak można radzić sobie z psychoterrorem? Są różne metody i sposoby. Nie będę ich tu wymieniał, bo są zawarte w różnych opracowaniach naukowych na ten temat. Ogólnie rzecz biorąc, nie można z problemem próbować walczyć samemu. Gdy tylko uznamy, że jesteśmy ofiarami mobbingu, powinniśmy zwrócić się z tym problemem do odpowiednich komórek w zakładzie pracy (np. do psychologa zakładowego), a gdy to nie pomoże - do organów zewnętrznych związanych z prawem pracy.

Niestety, w Polsce pojęcie mobbingu jest mało znane i brakuje jasnego rozdziału pomiędzy egzekwowaniem wykonywania obowiązków służbowych od mobbingu. W dużych miastach - np. w Krakowie - działa Krajowe Stowarzyszenie antymobbingowe.
Warto o tym wiedzieć i pamiętać, bo stawką jest nasze zdrowie fizyczne, psychiczne, a nawet życie. Te skarby są tak bezcenne i niepowtarzalne, że nie warto ich tracić nawet dla najlepszej pracy. Tym bardziej, że nie ma ludzi niezastąpionych, a pracodawcy nie przejmą się naszym zdrowiem, tylko przyjmą inną osobę na nasze miejsce.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto