Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedszkola w Rybniku. Sprawdź, gdzie możesz zapisać swoje dziecko w roku szkolnym 2024/2025

Redakcja Strefy Edukacji
Redakcja Strefy Edukacji
Lista przedszkoli w Rybniku. Gdzie zapisać dziecko?
Lista przedszkoli w Rybniku. Gdzie zapisać dziecko? Lordn
Należy zadbać o rozwój naszej pociechy już od najmłodszych lat. W tym celu możesz je zapisać do jednego z przedszkoli w Rybniku. Zobacz adresy placówek dostępnych w tym artykule. Przeczytaj także o tym, kiedy jest początek rekrutacji i jakie kryteria bierze się pod uwagę, a także jak ważne jest, by Twoje dziecko możliwie jak najwcześniej rozpoczęło naukę życia w grupie.

Spis treści

Ile lat powinno mieć Twoje dziecko, aby pójść do przedszkola?

Do przedszkola można zapisać dziecko, które w dniu rozpoczęcia roku szkolnego ma rocznikowo ukończone 3 lata. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się, aby miało ukończone zaledwie 2,5 roku, zdecydować o tym może bezpośrednio dyrekcja przedszkola.

Kiedy prowadzone są rekrutacje w przedszkolach w Rybniku?

Procesy rekrutacyjne do przedszkoli są prowadzone zazwyczaj w pierwszym kwartale roku, na przełomie lutego i marca. Jest to zależne od konkretnej placówki. Przedszkola publiczne oraz niepubliczne posiadają różne procesy rekrutacyjne. W pierwszym wariancie ustalane są odgórnie i znajdują się w ustawie, te drugie zaś ustalają zasady samodzielnie i w każdej placówce mogą być odmienne.

Zasady rekrutacji - gdzie szukać?

Placówki niepubliczne w Rybniku działają według przepisów, które określone są w statucie i opierając się na nich przeprowadzają rekrutację. W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz. W większości przypadków o przyjęciu decyduje kolejność wpłynięcia zgłoszeń. Oprócz tego pierwszeństwo mają zwykle maluchy, które chodziły do konkretnej placówki wcześniej. Pod uwagę brane są także okoliczności takie, jak rodzeństwo uczęszczające do tego przedszkola. Informacje w sprawie rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 możesz znaleźć na stronie internetowej albo w samej placówce.

Zapisać dziecko można poprzez internetowe platformy lub w formie tradycyjnej, a więc samodzielne złożenie formularza w placówce.

Informacje o rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 w przedszkolach publicznych w Rybniku uzyskasz na ich stronach, a także na stronach urzędu miasta.

Kryteria rekrutacyjne w placówkach publicznych to między innymi:

  • wielodzietność rodziny kandydata
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą

Szukasz zabawek? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola w Rybniku?

Nauka w przedszkolu pozostaje wielce istotna w kontekście rozwoju malucha. Jej głównym celem jest przygotowanie go do rozpoczęcia nauki w szkole. Oprócz tego, dziecko będąc w przedszkolu nabiera umiejętności funkcjonowania w grupie. Dochodzi u niego do rozwoju w obszarze społecznym i emocjonalnym. Zdobywa tam wiedzę, jak rozmawiać z innymi dziećmi i dorosłymi, komunikować swoje potrzeby i wyrażać emocje.

W przedszkolu maluch dowiaduje się, czym jest empatia, a także poznaje zasady współpracy, dzielenia się z innymi dziećmi oraz rozwiązywania konfliktów. A tych umiejętności, mimo najszczerszych chęci, nie nabędzie przebywając jedynie z niania, ciocią, a nawet z rodzicami -zdradziła Dominika Słowikowska, psycholog.

Pozostaje to przestrzenią do rozwoju umiejętności z zakresu motoryki. Maluchy uczą się, jak samodzielnie myć zęby, jeść, ubierać się, biegać, malować. Zabawa w większym gronie przyczynia się do przyswojenia podstawowych zasad, jak wymienianie się zabawkami z innymi dziećmi, zabawa bez konfliktów, empatia wobec innych dzieci.

Przybory szkolne, które mogą się przydać Twojemu maluchowi

Materiały promocyjne partnera

Wizytówki przedszkoli w Rybniku

Zajrzyj do poniższych wizytówek przedszkoli. Wybierz najlepsze dla Twojego dziecka.

Szukasz dalej? Kliknij i znajdź wszystkie przedszkola w Rybniku

To warto wiedzieć

Okazje
od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto