Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj uroki lasu

Patrycja Piekarska
fot. Agnieszka Materna
fot. Agnieszka Materna
Dziś mamy wakacyjną propozycję dla wszystkich, którzy lubią spacery po lesie. Nadleśnictwo Rybnik przygotowało właśnie Leśny moduł edukacyjno-produkcyjny.

Dziś mamy wakacyjną propozycję dla wszystkich, którzy lubią spacery po lesie. Nadleśnictwo Rybnik przygotowało właśnie Leśny moduł edukacyjno-produkcyjny. To połączenie ścieżki edukacyjnej, wiodącej przez las, z wizytą w Gospodarstwie szkółkarskim rybnickiego Nadleśnictwa.

– Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy przez cały rok odwiedzają nasze Gospodarstwo szkółkarskie. Nie wszyscy przyjeżdżają tu kupić sadzonki, są tacy, którzy po prostu chcą zobaczyć to miejsce, porozmawiać z leśniczym. Od dawna myśleliśmy o zorganizowaniu ścieżki edukacyjnej, teraz pomysł udało się zrealizować – wyjaśnia Janusz Fidyk, nadleśniczy w Nadleśnictwie Rybnik. Zaznacza jednak od razu, że ciągle ścieżka jest ulepszana, wciąż rodzą się bowiem nowe pomysły. Można już jednak ze ścieżki korzystać. Jej początek i koniec usytuowany jest na leśnej polanie, w pobliżu Gospodarstwa szkółkarskiego przy ul. Wielopolskiej w dzielnicy Paruszowiec. Ścieżka ma ok. 2 km długości, jest podzielona na 3 odcinki. Wzdłuż całej trasy ustawione zostały tablice edukacyjne. W sumie jest ich 40.

W pierwszej części możemy zapoznać się z drzewami i krzewami w przyrodzie polskiej. Na tablicach znajdziemy szczegółowe informacje i ilustracje. W części drugiej przedstawiony został cykl rozwojowy drzewostanu, a w trzeciej – zwierzyna leśna. – Co prawda, raczej nie spotkamy na tej ścieżce jelenia, ale widać tam ślady żerowania zwierzyny. W pobliżu znajduje się bowiem miejsce dokarmiania zwierząt. Zwłaszcza zimą dobrze widoczne są tam tropy na śniegu jeleni, saren czy dzików – mówi Grzegorz Adamczyk, kierownik Gospodarstwa szkółkarskiego.

Przygotowanie całej ścieżki edukacyjnej kosztowało ok. 30 tys. zł, inwestycja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Ścieżka kończy się na tej samej polanie, która do niedawna była... śmietniskiem. Choć dziś trudno w to wierzyć, na całej polanie zalegał gruz. Teren został zrekultywowany. Wyrośnie tu trawa, jest też zadaszone miejsce z ławkami, niedługo powstanie też krąg, gdzie będzie można rozpalić ognisko. – Ciągle jeszcze też sadzimy drzewa i krzewy poszczególnych gatunków, żeby było widać jak rosną i jak owocują – dodaje nadleśniczy Janusz Fidyk.
Warto dodać, że taka leśna wycieczka nic nas nie kosztuje. Korzystanie ze ścieżki jest bowiem bezpłatne.


Gospodarstwo, czyli część produkcyjna

Ścieżka ma pokazywać też zainteresowanym „produkcję leśną”, czyli pracę Gospodarstwa szkółkarskiego Nadleśnictwa Rybnik. Tutaj sadzi się tysiące maleńkich drzew i krzewów, które potem za kilka złotych (a często nawet za złotówkę) można kupić i posadzić w ogrodzie. Są przeróżne ozdobne krzewy i drzewka, ale przede wszystkim – wiele rodzimych gatunków, które trudno gdziekolwiek kupić. Na miejscu są też fachowcy – leśnicy, którzy doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania. – Ostatnio była u nas jedna pani i szukała... zwykłej, pospolitej jarzębiny. Okazało się, że przyjechała tutaj do rodziny. Kupiła u nas sadzonkę i wiozła ją ze sobą aż do Warszawy – mówi Grzegorz Adamczyk, kierownik Gospodarstwa szkółkarskiego. Gospodarstwo czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8. -16., a w soboty w godz. 8. -12. Telefon: 422 23 72.


Jak tu trafić?

Leśna ścieżka edukacyjna i Gospodarstwo szkółkarskie Nadleśnictwa Rybnik znajdują się w Rybniku-Paruszowcu. Jadąc z centrum miasta należy kierować się na Orzesze. W dzielnicy Paruszowiec na skrzyżowaniu (z sygnalizacją świetlną) skręcamy w lewo (kierunkowskaz na Elektrownię Rybnik) i po kilku metrach w prawo.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto