Ponad 13 mln na wymianę źródła ciepła w budynkach miejskich. Inwestycja obejmie m.in. familoki na Ogrodowskiego

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Udostępnij:
Rybnik otrzyma 13,6 mln zł z unijnego Funduszu Spójności na likwidację węglowych źródeł ciepła i termomodernizację w miejskim zasobie mieszkaniowym! To kolejna już wielomilionowa dotacja na walkę ze smogiem, jaką otrzymało miasto.

Rybnik, który od lat inwestuje w wymianę źródeł ciepła w budynkach komunalnych, otrzyma kolejną, milionową dotację na ten cel. 13,6 mln zł wpadnie na ten cel do miejskiej kasy z unijnego Funduszu Spójności.
– Dofinansowanie otrzymała warta 17,3 miliony złotych inwestycja obejmująca 16 zarządzanych przez rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w których znajduje się 168 mieszkań. We wszystkich budynkach objętych projektem przestarzałe źródła węglowe, głównie piece kaflowe, zostaną zastąpione przez źródła oparte o gaz lub ciepło sieciowe. Zostanie też wykonana instalacja centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej – informuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W ramach projektu w 14 budynkach zostaną przeprowadzone prace polegające na dociepleniu przegród budowlanych, czego wynikiem będzie znaczące zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną. Inwestycja zostanie przeprowadzona w 2022 r.

Jakie budynki zostaną objęte inwestycją? Mowa o trzech dzielnicach. Największy zakres będą miały prace realizowane w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, w budynkach przy ulicy Ogrodowskiego (1, 3, 5, 7, 9, 1A, 3A, 5A, 7A, 9A (nowe źródła ciepła oparte o gaz). Modernizowane będą także cztery budynki w dzielnicy Północ – ul. Św. Antoniego 11, 13, 15, Św. Antoniego 11A/Piasta 19 (przyłączenie do sieci ciepłowniczej) oraz dwa kolejne w Niedobczycach (ul. Andersa 13, 17 (nowe źródła ciepła oparte o gaz).

Efektem projektu będzie redukcja zapotrzebowania na energię końcową wynosząca 6 834,41 GJ (1898,54 MWh) rocznie, co z kolei przełoży się na redukcję emisji CO2 w wysokości 738,93 ton rocznie.

– To kolejny projekt dotyczący miejskich wielorodzinnych budynków mieszkalnych, na który udało się uzyskać znaczące dofinansowanie ze środków zewnętrznych na poprawę jakości powietrza. W ramach poprzednich projektów w latach 2018-2021 wykonano inwestycje termomodernizacyjne w 84 wielorodzinnych budynkach ZGM, w których znajdują się 1702 mieszkania – podsumowuje Piotr Kuczera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

SONDA - Od 21 maja ruszyła dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie