Pompy, kardiomonitory i sprzęt do EKG. Nowe urządzenia warte ok 5 mln zł w rybnickim szpitalu

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Udostępnij:
Kardiomonitory, sprzęt do EKG - to tylko niektóre z nowoczesnych sprzętów medycznych, które w ciągu ostatniego roku trafiła do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala numer 3 w Rybniku i służy do diagnostyki oraz leczenie chorych z całego regionu. Sprzęt o wartości łącznej pięciu milionów złotych udało się zakupić między innymi dzięki wsparciu w postaci darowizn i dotacji.

Zakupy były finansowane ze środków własnych, a także tych przekazywanych przez Unię Europejską, budżet państwa, Ministerstwo Zdrowia, a także darowizn od m.in. Urzędu Miasta w Rybniku, Lasów Państwowych i firmy Eko – Okna z siedzibą w Kornicach.

Sprzęt o wartości niemal trzech milionów złotych zakupiliśmy ze środków własnych, a także budżetu państwa i Unii Europejskiej. Dzięki temu centralna sterylizatornia może korzystać z przelotowej myjni – dezynfektora o wartości przekraczającej 408 000 złotych, oddziały szpitalne odebrały też m.in. cztery centrale monitorujące z kardiomonitorami. Na oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym trafiło dodatkowo sześć kardiomonitorów przyłóżkowych z wyposażeniem, a Szpitalny Oddział Ratunkowy wzbogacił się o trzy aparaty EKG z wyposażeniem.

- Darowizny w wysokości niemal miliona złotych zostały przekazane przez Lasy Państwowe – zakupiliśmy z nich aparat do znieczulenia ogólnego z wyposażeniem i aparat EKG. Ten pierwszy trafił na oddział anastezjologiczny, a drugi na kardiologiczny. Niemal 616 000 złotych to wartość sprzętu zakupionego z darowizny od firmy Eko – Okna z udziałem środków własnych szpitala. W przypadku Urzędu Miasta Rybnika darowizna pozwoliła nam zakupić sprzęt o wartości niemal 150 000 złotych (m.in. pompy infuzyjne, kardiomonitor i diatermię chirurgiczną) - wylicza Maciej Kołodziejczyk, rzecznik WSS nr 3 w Rybniku.

Pracownicy lecznicy aplikowali także o środki w programach Ministerstwa Zdrowia – Polkard (Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo – Naczyniowego) i Narodowej Strategii Onkologicznej. Dzięki dofinansowaniu w obu z nich udało się doposażyć WSS nr 3 w Rybniku o sprzęt o wartości niemal 1,2 miliona złotych. - A to przecież nie wszystko, bo staraliśmy się także choćby o środki w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim, co pozwoli nam wprowadzić do floty karetek szpitalnych trzy nowe pojazdy. Dwa z nich już są w Rybniku, trzeci dotrze do nas w najbliższym czasie. Otrzymaliśmy także pomoc z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wielu innych darczyńców, którym za wsparcie bardzo dziękuję. Dobrze wiedzieć, że jesteście z nami i działacie na rzecz naszych pacjentów – mówi Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie