Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Alfonsa Zgrzebnioka. Mija 82 lata od jego śmierci. Tysiące ludzi na ulicach Rybnika [UNIKATOWE ZDJĘCIA]

Redakcja
Pogrzeb Alfonsa Zgrzebnioka, 6 luty 1937 rok.
Pogrzeb Alfonsa Zgrzebnioka, 6 luty 1937 rok. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Pogrzeb Alfonsa Zgrzebnioka. Mija 82 lata od jego śmierci. Tysiące ludzi na ulicach Rybnika [UNIKATOWE ZDJĘCIA] 31 stycznia, czyli jutro, minie dokładnie 82 lata od niespodziewanej śmierci Alfonsa Zgrzebnioka, bojownika walk o wyzwolenie Śląska, zasłużonego działacza narodowego.

Pogrzeb Alfonsa Zgrzebnioka. Mija 82 lata od jego śmierci. Tysiące ludzi na ulicach Rybnika [UNIKATOWE ZDJĘCIA]

Dokładnie 31 stycznia 1937 roku, 82 lata temu, niespodziewanie zmarł na serce. W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowały się niezwykłe zdjęcia z uroczystego pogrzebu, który odbył się 6 lutego 1937 roku w Rybniku – działacz został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich.

Zdjęcia zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji – stąd ich niezwykła jakość. Widzimy tysiące mieszkańców na ulicach Rybnika, które towarzyszyły w ostatniej drodze Zgrzebnioka. Udział wzięły najwyższe władze państwa, przedstawiciele wojska, kościoła. Na cmentarzu przemawiał min. biskup polowy Józef Gawlina i wojewoda śląski Michał Grażyński. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter – niezwykle wyglądali widoczni wojskowi niosący poduszki z przypiętymi odznaczeniami zmarłego – stanowili część konduktu pogrzebowego.


Przypomnijmy, Alfons Zgrzebniok był od stycznia 1919 był jednym z najważniejszych członków Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska (POWGŚl).
Był naczelnym dowódcą I powstania śląskiego. Ponownie stanął na czele II powstania, a w czasie III powstania śląskiego był szefem oddziału personalnego Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych.

Pod koniec lat dwudziestych został pracownikiem ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego w Wolnym Mieście Gdańsku (Biuro Informacyjne w Gdańsku – BIG), skąd musiał wyjechać zagrożony zamachem ze strony Niemców. Od 1934 wicewojewoda białostocki.

Zmarł nagle na serce 31 stycznia 1937 podczas urlopu w Marcinkowicach k. Nowego Sącza.
6 lutego 1937 został pochowany na cmentarzu komunalnym w Rybniku w Kwaterze Dowódców Powstań Śląskich. Dwa lata temu, w 80-rocznicę jego śmierci, Muzeum w Rybniku przygotowało okolicznościową wystawę na jego cześć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto