Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Raciborzem powstanie gigantyczny zbiornik wodny Kotlarnia. Mieszkańcy zyskają większe bezpieczeństwo i niezwykły obiekt turystyczny

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Obiekt będzie pełnił funkcje: przeciwpowodziową, przeciwsuszową i turystyczną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien zostać oddany do użytku do 2029 roku
Obiekt będzie pełnił funkcje: przeciwpowodziową, przeciwsuszową i turystyczną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien zostać oddany do użytku do 2029 roku RL
Ponad 900 hektarów zajmie zbiornik Kotlarnia, który w najbliższych latach będzie powstawał na rzece Bierawka, na granicy województwa śląskiego i opolskiego. Gigantyczny zbiornik powstanie w lokalizacji, która ponad 30 lat temu, na skutek suszy została dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej. To właśnie tam, w poniedziałek 6 lutego, podpisano porozumienie stanowiące kolejny krok w realizacji tego ważnego dla regionu i długo oczekiwanego przez mieszkańców przedsięwzięcia. Będzie to nie tylko obiekt przeciwpowodziowy i przeciwsuszowy, ale i również spełniający funkcje turystyczne.

Spis treści

Trzy najważniejsze funkcje zbiornika Kotlarnia

Powstanie zbiornika wodnego na rzece Bierawka to jedna z najważniejszych inwestycji, która w najbliższych latach będzie realizowana na granicy województwa śląskiego i opolskiego. Dzięki wielostronnemu porozumieniu, w wyrobisku pokopalnianym powstanie zbiornik, pozwalający na zabezpieczenie mieszkańców Śląska przed powodzią oraz zabezpieczy ich przed podobnymi, tragicznymi zdarzeniami jak te, które miały miejsce w 1992 roku między innymi na terenie Kuźni Raciborskiej. Inwestycja warta około 180 milionów złotych, będzie również niezwykle istotna dla mieszkańców, którzy zyskają dodatkowy teren rekreacyjno-turystyczny.

O budowie zbiornika mówiło się od dawna

To o czym mówiło się już od początku lat 2000, staje się faktem. Przed dwoma laty, Wody Polskie, gminy Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe i Kopalnia Piasku Kotlarnia podpisały list intencyjny w sprawie budowy zbiornika wodnego Kotlarnia. W poniedziałek 6 lutego nastąpił kolejny krok, który przybliża rozpoczęcie prac budowlanych. W siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej podpisano porozumienie w tej sprawie.

- To świetny przykład współpracy rządu i samorządu, kiedy mają miejsce właśnie takie społecznie ważne inwestycje. Mam nadzieję, że w 2029 roku zagospodarowanie tej budowy dobiegnie końca i wszyscy będziemy mogli cieszyć się ze zbiornika, który będzie miał wielofunkcyjny charakter. Dla rządu, najważniejsza jest funkcja przeciwpowodziowa, bo stawiamy na bezpieczeństwo Polaków. Druga funkcja retencyjna. Taki magazyn wody jest czymś niezwykle istotnym. Dla społeczności lokalnej istotna jest również funkcja turystyczna i gospodarcza - mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W tym miejscu ma powstać zbiornik wodny Kotlarnia
W tym miejscu ma powstać zbiornik wodny Kotlarnia Wody Polskie

To właśnie na 2029 rok zaplanowane jest oddanie zbiornika do użytku. Obiekt będzie miał pojemność około 40 mln m3 wody oraz zdolność retencyjną sięgającą 24 m3.

- Zbiornik, o którym mówiło się od lat wchodzi w fazę realizacji. To historyczny moment dla tej części Śląska, gdyż zbiornik będzie miał kluczowe znaczenie przeciwpowodziowe i turystyczne. Ta funkcja retencyjna, wspomagania naszych pięknych turystycznie miejsc jest niezwykle ważna - podkreślał Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Lokomotywa rozwoju gospodarczego regionu

Wielokrotnie podczas podpisania porozumienia podkreślano, że powstanie zbiornika odbędzie się z zyskiem dla mieszkańców regionu, ale i środowiska naturalnego. Wskazywano, że budowa zbiornika wodnego Kotlarnia jest jednym z istotnych elementów, który korzystnie wpłynie na bilans wodny kraju.

- Inwestycja ta idealnie wpisuje się w cele, jakie są stawiane przez Wody Polskie, czyli próby odbudowy zasobów dyspozycyjnych kraju byśmy gonili te państwa, które mieszczą się gdzieś w połowie stawki, zmierzające do poprawy swojej sytuacji wodnej. Budowa właśnie takich zbiorników przybliża nas, abyśmy zbliżyli się do średniej europejskiej. Warto jeszcze raz podkreślić, że będzie to zbiornik wielofunkcyjny. Nie tylko będzie przystosowany, by łagodzić wezbrania na Bierawce, ale będzie również pozwalał zasilać rzekę w momencie, gdy wody będzie w niej brakowało. Zbiornik da nam również możliwość przeciwdziałania niedoborom wody, poprawiając tym samym warunki gruntowe. Realizacja tej inwestycji jest nie tylko oczekiwana, ale także bardzo pożyteczna z punktu widzenia środowiska, społecznego, ale i gospodarczego - mówił Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Na zbiorniku Kotlarnia zyska również Rybnik

Jednym z zaproszonych gości był również Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. Jak podkreślał, inwestycja ta jest również istotna z pozycji Rybnika.

- Szczęście sąsiada jest również moim bogactwem. Zlewnia Rudy, Bierawki i Odry to tematy wspólne dla subregionu zachodniego. Powstał nowy projekt turystyczny Kraina Górnej Odry i myślę, że szukamy cały czas nowego pomysłu na zagospodarowanie bogactwa przyrodniczego i turystycznego naszej ziemi. Liczę, że ten projekt zadba o nasze bezpieczeństwo, ale i pozwoli na realizację wszystkich tych marzeń, które są przed nami - mówił Piotr Kuczera.

Prace mają ruszyć już niebawem

Zbiornik Kotlarnia powstanie w dawnym wyrobisku kopalnianym. Jak podkreślano podczas podpisywania porozumienia, jest to przykład rekultywacji terenu eksploatacji górniczej, niosący szereg korzyści dla regionu. Dzięki powstaniu obiektu, zyskać mają okoliczne gminy, których atrakcyjność wzrośnie.
W pierwszej kolejności konieczne będzie jednak opracowanie odpowiedniej dokumentacji, która pozwoli na przystąpienie do prac budowalnych. Zgodnie z planem, powinny zostać one zakończone do 2029 roku.

Obiekt będzie pełnił funkcje: przeciwpowodziową, przeciwsuszową i turystyczną. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinien zostać oddany do użytku do 2029 roku

Pod Raciborzem powstanie gigantyczny zbiornik wodny Kotlarni...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto