Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PO: To był bardzo dobry rok dla Rybnika i jego mieszkańców

AK
Dziś radni Rybnika udzielili absolutorium Prezydentowi Miasta Rybnika za wykonanie budżetu w 2018 roku. - Ostatni rok poprzedniej kadencji Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery był bardzo dobrym rokiem dla miasta jak i jego mieszkańców - oświadczają radni PO.

Dziś radni Rybnika udzielili absolutorium Prezydentowi Miasta Rybnika za wykonanie budżetu w 2018 roku. - Ostatni rok poprzedniej kadencji Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery był bardzo dobrym rokiem dla miasta jak i jego mieszkańców - oświadczają radni PO.

Publikujemy oświadczenie radnych PO Rybnika

Panie Prezydencie, Panie Przewodniczący, Wysoka Rado!
Dzisiejsza sesja absolutoryjna dotyczy roku 2018, czyli ostatniego roku poprzedniej kadencji Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery. Radni klubu Platformy Obywatelskiej, uważają, że ostatni rok poprzedniej kadencji Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery był bardzo dobrym rokiem dla miasta jak i jego mieszkańców. Takie, a nie inne spojrzenie na działalność Prezydenta Piotra Kuczery jest uzasadnione – biorąc pod uwagę wyniki ostatnich wyborów samorządowych, w których to Prezydent Piotr Kuczera już w I turze zdobył ponad 61% głosów mieszkańców, jednocześnie zostawiając konkurentów politycznych w tyle. Oznacza to, że droga rozwoju miasta Rybnika przygotowana w 2014 r. przez ówczesnego kandydata na Prezydenta Piotra Kuczerę została przyjęta przez mieszkańców naszego miasta, i to mieszkańcy oczekują realizacji właśnie jego koncepcji. Zatem wszelkie głosy radnych opozycji o tym, że projekty i pomysły Prezydenta Piotra Kuczery są jedynie jego fanaberiami, a jak powszechnie wiadomo słowo fanaberie posiada jednoznacznie negatywną konotację, należy skwitować przypomnieniem wyników wyborów samorządowych z 2018 r. Wynik wyborów mówi sam za siebie.
Miasto Rybnik w 2018 roku zostało docenione w prestiżowym rankingu Rzeczpospolitej, w którym to zajęło bardzo dobre 14 miejsce w Polsce i 3 miejsce w województwie śląskim wśród samorządów. Kapituła rankingu sprawdzała efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Powyższe wyniki konkursu pozwalają uznać, że sposób i jakość w zarządzaniu miastem przez Prezydenta Piotra Kuczerę oraz jego współpracowników został doceniony również poza naszym miastem. Nie ulega wątpliwości fakt, że takie sukcesy na arenie ogólnopolskiej powinny cieszyć nas wszystkich, nawet wielce szanownych radnych opozycji - w końcu miasto Rybnik, to nasze wspólne dobro.
Odnosząc się do roku 2018 r. należy zauważyć, że rok ten był również wyjątkowy pod innym względem, mianowicie dochody miasta wyniosły ponad 930 milionów złotych, a wydatki 974 milionów złotych. Wysokość nadwyżki operacyjnej na poziomie ponad 84 milionów złotych również gwarantuje bezpieczeństwo finansowe miasta. Na wydatki inwestycyjne w ubiegłym roku wydaliśmy rekordowe 287 milionów złotych. Oznacza to, że Rybnik to dynamicznie rozwijające się miasto – miasto, które ma potencjał bycia nadal w czołówce gmin na terenie województwa śląskiego, jak i na terenie całego kraju.
Realizacja zadań takich jak budowa regionalnej drogi Racibórz-Pszczyna, rewitalizacja strefy śródmiejskiej – projekt Rzeczna, rewitalizacja zabytkowej kopalni „IGNACY”, walka ze smogiem i niską emisją, wdrożenie planu zrównoważonej mobilności miejskiej, budowa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej wokół Zalewu Rybnickiego oraz budownictwo socjalne i komunalne to tylko niektóre z priorytetowych zadań, które były realizowane w ramach budżetu miasta na rok 2018, jak i będą realizowane w najbliższym okresie.
W roku 2018 r. została zaciągnięta druga transza kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 80 milionów złotych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Europejski Bank Inwestycyjny to instytucja wspierająca cele polityki Unii Europejskiej. Udzielane przez EBI kredyty są jednym z najtańszych źródeł finansowania na rynku. Ponadto, na skorzystanie z tego rozwiązania mają szanse miasta o stabilnej kondycji finansowej i posiadające konkretne plany inwestycyjne. Oznacza to, że kondycja finansowa naszego miasta jest zadowalająca.
Nie sposób również nie wspomnieć o efektywnym zarządzaniu czasowo wolnymi środkami pieniężnymi, które przyniosło miastu dochody na poziomie ponad półtora miliona złotych.
Podsumowując finanse miasta za 2018 rok należy zauważyć, że wskaźnik spłaty zobowiązań wyniósł 0,27 %, przy dopuszczalnych 10,57%, co też oznacza, że model zarządzania stosowany przez Prezydenta Kuczerę jest prawidłowy. W tym miejscu przypomnieć należy, że radni opozycji w grudniu 2017 r. w trakcie sesji dotyczącej przyjęcia budżetu miasta na rok 2018 mówili, że przygotowany budżet na rok 2018 r. charakteryzuje się jedynie nadmiernym zadłużaniem miasta nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości, zresztą nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni.
Nie sposób jednak nie wspomnieć, że samorządy zgrupowane w Związku Miast Polskich, w tym miasto Rybnik, od wielu miesięcy zwracają uwagę na zagrożenia zewnętrzne dla polskich miast. Chodzi między innymi o narzucanie kolejnych obowiązków na samorządy bez finansowania poszczególnych zadań, odbieranie kompetencji prezydentom i radom miejskim, przenoszenie ośrodka decyzyjnego z gremiów lokalnych do Warszawy, brak stabilizacji finansowej w kontekście inwestycji oraz finansowania zadań oświatowych, niestabilność prawa. Wiele z tych sytuacji dotyka nasze miasto. Pierwszym z brzegu przykładem jest chociażby to, że spółka WODY POLSKIE decyduje o cenie wody w Rybniku (odebrano tą kompetencje radzie miasta).
Mieszkańcy naszego miasta powinni mieć świadomość, że brak stabilnych regulacji prawnych spowodował, że miasto Rybnik musi oddać spółkom górniczym pobrany na bazie prawa podatek od wyrobisk. Zwrot podatku będzie wielkim obciążeniem dla budżetu miasta w roku 2019 i 2020.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że samorząd w Polsce, w tym miasto Rybnik musi zmierzyć się konsekwencjami dokonanej reformy edukacji. W dniu wczorajszym Najwyższa Izba Kontroli jednoznacznie negatywnie oceniła powyższą reformę pod względem finansowym. Zapewnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej, że samorządy w naszym kraju będą w stanie sfinansować zmiany z dodatkowych środków w subwencji oświatowej okazały się bez pokrycia. Wobec powyższego należy zadać pytanie retoryczne, czy miasto Rybnik będzie zmuszone modelem innych gmin korzystać z drogi sądowej, aby za pomocą pozwu zbiorowego szukać pieniędzy na pokrycie nieprzemyślanych działań władzy centralnej?
Martwą nas kolejne zapowiedzi odbierania samorządowcom i społeczności lokalnej kompetencji, a także obietnice rządowe, które w dużej części będą powodować problemy finansowe polskich miast. Presja na płace, obietnice socjalne, nadmierna biurokracja, brak planowania w sektorze energetycznym – to wszystko powoduje wzrost kosztów życia mieszkańców, a także wzrost wydatków w samorządach!
Nie mniej jednak, mając na uwadze skuteczność z jaką wykonano budżet w minionym roku, a także podkreślając konsekwencję Prezydenta Kuczery w spełnianiu wizji budowy nowoczesnego, otwartego i przyjaznego mieszkańcom miasta, a także oceniając wyniki finansowe Rybnika, mimo trudnych warunków o których mowa była powyżej, radni Platformy Obywatelskiej zagłosują za udzieleniem absolutorium Prezydentowi Piotrowi Kuczerze za wykonanie budżetu w 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto