Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po mieszkania na Sztolniowej nie ustawia się kolejka chętnych. Miasto robi co może, by "odczarować" dzielnice. Są inwestycje i będą kolejne

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Prace przy Sztolniowej w Boguszowicach Starych rozpoczną się jeszcze przed końcem roku
Prace przy Sztolniowej w Boguszowicach Starych rozpoczną się jeszcze przed końcem roku BKK
W ostatnich dniach września, lub pierwszych dniach października rybnicki TBS wyłoni wykonawcę, który zajmie się budową 80 nowych mieszkań, przy ulicy Sztolniowej w Boguszowicach Starych. Do tej pory do TBS-u wpłynęło ok. 40 wniosków od osób, które w nowych budynkach chciałyby zamieszkać. Część lokali już przydzielono, trwa weryfikacja kolejnych, złożonych wniosków. Ale jedno trzeba przyznać – na mieszkania budowane przez TBS – nie rzucają się tłumy chętnych. Czy to efekt tego, że mieszkańcy nie do końca wiedzą na czym polega oferta TBS? Czy może zła sława, którą owiana jest od dawna ta część miasta?

Chociaż w Boguszowicach na przestrzeni ostatnich lat wiele się zmieniło, to wciąż nie wszystkie mity udało się obalić. - Na to potrzeba czasu – zaznaczają włodarze Rybnika i w ramach zachwalania tej części miasta wskazują już zrealizowane inwestycje i mówią o kolejnych. - Prestiż dzielnicy budują między innymi inwestycje miejskie i o tym chcemy teraz mówić i to realizować – zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Moim celem jest, by Rybnik rozwijał się w sposób zrównoważony, dotyczy to także infrastruktury w poszczególnych dzielnicach. Bardzo cieszą mnie wszystkie inwestycje, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Ładne, a przede wszystkim efektywne energetycznie budynki użyteczności publicznej, bezpieczne drogi, inwestycje w zielone miejsca odpoczynku, dobra oferta mieszkaniowa – właśnie te elementy składają się na to, by o danej przestrzeni powiedzieć, że jest dobra do życia. Boguszowice Stare z pewnością taką przestrzenią są – dodaje.

A na przestrzeni ostatnich lat w Boguszowicach Starych rzeczywiście trochę dobrego się podziało. Swoje oblicze zmieniły placówki edukacyjne. W bieżącym roku za 2,4 mln zł kompleksowo stermomodernizowana została Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Małachowskiego, a w ubiegłym roku (2021) za ponad milion złotych przeprowadzona została termomodernizacja Przedszkola nr 18. Przy okazji odświeżono fasadę budynków – dziś prezentują się w jasnych kolorach z barwnymi elementami, nawiązującymi kolorystycznie do Systemu Identyfikacji Wizualnej Rybnika. Miasto przygotowuje się obecnie do termomodernizacja budynku przy ul. Św. Wawrzyńca 6 tzw. harcówka, jeden z najważniejszych i najstarszych budynków w dzielnicy Boguszowice Stare, obecnie użytkowany przez Boguszowickie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ślady”. - Inwestycja obejmie m.in. docieplenie ścian, roboty izolacyjne piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmianę sposobu ogrzewania z węglowego na gazowe. Inwestycji ma być zakończona w połowie przyszłego roku, a kosztować ma nieco ponad milion złotych – wskazuje Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, w którego zarządzie znajduje się budynek.
Sporo ma się też dziać w parku św. Wawrzyńca. Zarządu Zieleni Miejskiej planuje tam mały remont. Kolejny etap zielonej zmiany uzależniony jest od wyników głosowania na projekty do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2023 rok. Jeden ze zgłoszonych projektów lokalnych to propozycja zagospodarowania właśnie tej przestrzeni na przyjazne osobom z małym dziećmi i seniorom „ekomiejsce integracji” z łąką kwietną, ścieżką sensoryczną i elementami małej architektury.

Ale tym, co jest oczkiem w głowie włodarzy Rybnika jest inwestycja planowana przez rybnicki TBS, czyli wspomniana wcześniej budowa 80 mieszkań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ta inwestycja ma ruszyć jeszcze jesienią tego roku. - Obecnie wysłaliśmy do wykonawcy, który w przetargu złożył najtańszą ofertę prośbę o przesłanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Potem zaczniemy ich sprawdzanie. Chciałbym rozstrzygnąć ten przetarg w ostatnich dniach września lub w pierwszych dniach października. Potem niezwłocznie mogłyby ruszać roboty – mów Olgierd Zaraś, prezes TBS Twój Dom w Rybniku.

Oferta TBS-u w dzielnicy Boguszowice Stare to szansa na zamieszkanie w nowym budownictwie w spokojnej i zielonej części miasta. Mieszkania, których metraże będą oscylować w przybliżeniu między 31 a 60 m2, znajdą się w pięciu czterokondygnacyjnych podpiwniczonych budynkach. Dwa z nich będą wolnostojące, a trzy stworzą zabudowę szeregową. W każdym z budynków zaplanowano 16 mieszkań, które będą miały 1, 2, lub 3 pokoje. Na Sztolniowej powstaną także: plac zabaw i parkingi – z miejscami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych.

- Mieszkańcy Rybnika i regionu myślą często, że TBS, to tylko centrum Rybnika, nie znają naszej oferty w Boguszowicach Starych. Tymczasem Sztolniowa to bardzo ciekawa oferta – tu mamy mieszkania blisko szkoły, przedszkola, tuż obok przystanek autobusowy, podstawowe sklepy, stosunkowo dużo zieleni. Z tej lokalizacji do przedszkola czy szkoły rodziny będą miały 4-8 minut na piechotę. To bardzo ważny argument – zyskujemy więcej czasu z rodziną, oszczędzamy na paliwie i przeżywamy mniej stresujących sytuacji – podkreśla Olgierd Zaraś. Niestety, dla wielu rybniczan, mimo szeroko zakrojonej kampanii reklamowej, nie zna oferty TBS i nie wie, że w towarzystwie może starać się o przydział mieszkania. - Zdecydowana większość osób, które do nas trafia, to są osoby z polecenia. Przychodzą, bo znajomi dostali mieszkanie i im o tym opowiedzieli. Przychodzą, bo ktoś im wskazał. Niewiele jest osób, które przychodzą, bo przeczytali o naszej ofercie w internecie - mówi Zaraś.

O inwestycje realizowane na przestrzeni lat zabiegają radni, którzy liczą, że strumień miejskiej kasy do dzielnicy popłynie także w kolejnych latach. - Te przedsięwzięcia poprawiają komfort życia obecnych mieszkańców, ale są też zachętą do tego, by w tej dzielnicy chcieć zamieszkać. Bo Boguszowice Stare to miejsce dla tych, którzy chcą mieć blisko wszystko to, co ofertuje miasto: edukację, komunikację miejską, kulturę, bezpieczeństwo, a jednocześnie spokój od zgiełku miasta i trochę zieleni na letnie spacer – mówi Łukasz Kłosek, radny rady Miasta Rybnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto