Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Petycja o odwołanie lekcji w szkołach w Rybniku w związku ze stanem klęski żywiołowej

Aleksander Król
Do dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 w Rybniku trafiła petycja od jednego z rodziców o zawieszenie zajęć w szkole w związku z trwającym stanem klęski żywiołowej. Petycje przygotował Tomasz Miłowski, który wcześniej zorganizował w Rybniku Think Tank Smogowy. Zachęca, by podobną petycję wysyłali inni rodzice.

Petycja o odwołanie lekcji w Rybniku w związku ze stanem klęski żywiołowej


Tomasz Miłowski
przygotował petycję do dyrekcji szkoły i prezydenta Rybnika, zachęcając innych rodziców, by też składali podobne pisma w szkole.

- Nie mam nic przeciwko szkole. Ale dzieci nie powinny wychodzić na zewnątrz w takich warunkach - zauważa Tomasz Miłowski, przypominając, że już wcześniej w Rybniku w podobnych warunkach prezydent odwoływał lekcje w szkołach.

Problem w tym, że smog w Rybniku występuje ponad 100 dni w roku. Czy dzieci w ogóle nie maja chodzić do szkoły? - pytamy autora petycji.

- Nie wiem co zrobić. Nie jestem prezydentem. Chcę by podjęto działania. Skala tych rzeczy, które można zrobić jest między 0 a 100. Można się zastanowić ile robi teraz urząd a ile może, czy bliżej 0 czy 100 - mówi Miłowski.


Cz miasto odwoła lekcje w szkołach?

Każdego dnia gdy są przekroczone normy smogowe, zastanawiamy się, jaki ruch wykonać. Niestety w Rybniku one są przekraczane tak często, że prawie na stałe musielibyśmy odwołać lekcje w szkołach.
W styczniu 2017 roku normy stężenia pyłów przekroczone były o 3000 procent. Wówczas prezydent zdecydował o tym, że dyrektorzy mogą zawiesić zajęcia w szkołach i przedszkolach. Formalnie nie ma żadnej ścieżki, zgodnie z którą można to zrobić. Wtedy uznaliśmy, że tamta sytuacja była zagrożeniem życia, klęski żywiołowej. Stąd tamta decyzja.
Jeżeli te normy są dziś niższe to nie oznacza, że my uznajemy, że to nie zagraża życiu.. Owszem zagraża, wszyscy to udowodnili. Mamy problem w Państwie z tym, że ktoś tego prawnie nie usankcjonował. Tę petycję, którą otrzymaliśmy od mieszkańca, zastanawiamy się czy nie wysłać do Kuratorium Oświaty
- odpowiada nam Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Treść petycji:
Szanowna Pani Dyrektor

W związku z trwającym stanem klęski żywiołowej1 w postaci wielokrotnie przekroczonych norm PM2,5, PM10 i benzoalfapirenu (np. 30 stycznia 2019 r., godź 23, wartości dla PM10 przekroczenie o ponad 800% i utrzymujące się zatrważające prognozy na 31 stycznia i 1 luty) zwracam się z apelem o podjęcie niezwłocznych działań zmierzających do powstrzymania zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa uczniów na podstawie §18 i §19 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69) oraz na podstawie art. 1 pkt 142, art. 53, art. 10 ust. 1 pkt 14, art. 575 i art. 68 ust. 1 pkt 66 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996).

Do takich działań należy m.in. zawieszenie zajęć na czas oznaczony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów (§18 ww. rozporządzenia). Chrońmy zdrowie i życie naszych dzieci!!!

Z Wyrazami Szacunku i najgłębszego zaniepokojenia
Tomasz Miłowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto