Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odstrzał lisów, miasto grzybów... niezwykłe pomysły do budżetu obywatelskiego Rybnika

Aleksander Król
arc
Już nie siłowni pod chmurką i placów zabaw (a przynajmniej nie tylko) chcą mieszkańcy Rybnika. Do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłosili bardzo oryginalne pomysły...

Odstrzał lisów, miasto grzybów... niezwykłe pomysły do budżetu obywatelskiego Rybnika

Do szóstej edycji budżetu obywatelskiego Rybnika na 2019 rok rybniczanie zgłosili 89 pomysłów, a wśród nich między innymi... „interwencyjny odstrzał lub odłów lisów” albo „wapnowanie jako walkę ze skutkami zanieczyszczenia powietrza czyli kwaśnymi deszczami”. To propozycje ogólnomiejskie, ale są też nietuzinkowe pomysły lokalne, jak np. „Fungopolis”, czyli miasto grzybów zwalczające smog, które miałoby powstać w dzielnicy Boguszowice Osiedle.

- Rybniczanie wykazali dużą aktywność, pomysłowość i obywatelskie zaangażowanie, składając w sumie 11 projektów ogólnomiejskich oraz 78 pomysłów dzielnicowych. Z każdej dzielnicy wpłynął co najmniej jeden wniosek - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku, przyznając, że niektóre z projektów są naprawdę oryginalne.

Wśród bardziej tradycyjnych pomysłów jak „park linowy Grzybówka”, czy oczyszczacze powietrza dla rybnickich przedszkoli (wpłynęły aż dwa niezależne pomysły) są takie, które zwracają szczególną uwagę. Np. pan Rafał Szymura zaproponował... odstrzał lisów.

Jeśli mieszkańcy ich nie widzą, nie znaczy, że ich nie ma. Na terenie miasta jest zbyt dużo lisów. Od Gotartowic, przez Ligocką Kuźnię, Piaski, Paruszowic, Rybnik Północ, Orzepowice - wszędzie są ich nory

- tłumaczy nam Rafał Szymura.

Zauważa, że nikt nie dziwi się odstrzałowi dzików, których w poprzednich latach dopominali się mieszkańcy.

Mieszkańcy boją się dzików, bo widzą efekty ich pracy w centrum miasta po przerytych trawnikach. A lisów wcale nie jest mniej. Oczywiście, że lisy są potrzebne w środowisku bo likwidują słabe osobniki. Ale jest ich dziś w nadmiarze, nie radzą sobie z nimi hodowcy drobiu

- przekonuje Szymura.

Pan Rafał zgłosił więcej pomysłów związanych ze środowiskiem naturalnym i ekologią. Po raz pierwszy w budżecie obywatelskim znalazło się też „wapnowanie jako walka ze skutkami zanieczyszczenia powietrza czyli kwaśnymi deszczami”.

Wszystkie tereny zielone w Rybniku powinny być wapnowane. Ja nie jestem autorem tego pomysłu, a jedynie go zgłosiłem. Jestem pszczelarzem, członkiem Śląskiego Związku Pszczelarzy. Tam był poruszony ten temat. Po opadzie deszczu powietrze się poprawia, ale związki siarki osadzają się w ziemi. Głośna była sprawa w Sudetach, gdy kwaśne deszcze zniszczyły lasy. Mieszkańcy Rybnika dziwią się, że rośliny w mieście chorują, umierają drzewa. Wapnowanie załatwiłoby sprawę - tłumaczy Szymura.

Inni też myślą o ochronie środowiska. Uwagę zwraca pomysł lokalny pana Mirosława Moszczyńskiego - „Fungopolis, czyli miasto grzybów zwalczające smog”. Brzmi tajemniczo, ale, mocno upraszczając, chodzi o zbudowanie bardzo oryginalnego placu zabaw w Boguszowicach Osiedlu.

- W centralnej części oraz na obrzeżach placu zabaw będą znajdowały się rzeźby parasole nawiązujące do owocnika grzyba. Jest to pierwszy z licznych odniesień do grzybów. Np. rury dźwiękowe odnoszą się do grzybni, czyli części grzyba znajdujących się pod ziemią, które potrafią rozprzestrzenić się na znaczne odległości, a także przenosić „informacje”, np. między odległymi drzewami („Internet” drzew) - tłumaczy Mirosław Moszczyński. Ale ciekawe rozwiązania i urządzenia zabawowe to nie wszystko.

Uzupełnieniem projektu, będą nasadzenia różnych niskopiennych roślin. Przewiduje się zastosowanie takich odmian jak np. Lilak Meyera, który poza efektownym wyglądem i pięknym zapachem kwiatów zaliczany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich do grona roślin pozwalających walczyć z miejskim smogiem

- dodaje autor projektu.

W magistracie cieszą się z bogactwa pomysłów na Rybnik.

Cieszą pomysły, które odnoszą się do problemów ekologicznych w mieście. Trzeba zastanowić się nad możliwością zrealizowania tych projektów. Na pewno zrobią to jednostki miejskie i pracownicy urzędu w porozumieniu z wnioskodawcami. Propozycje mieszkańców zawsze są dla nas ważne ze względy na to, że jest to głos osób, które tu mieszkają. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostrzec, jakie potrzeby mają mieszkańcy. Cieszy też to, że to nie są to wyłącznie pomysły, które odnoszą się do infrastruktury, typowo inwestycyjne. Widać, że mieszkańcy zaczęli traktować budżet obywatelski szerzej i już nie skupiają się tylko na inwestycjach

- mówi Agnieszka Skupień.

Trwa ocena formalna wszystkich pomysłów, którą zatwierdza Zespół ds. wdrożenia budżetu obywatelskiego, weryfikując zgłoszone projekty. Wyniki poznamy do 30 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto