Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrywaj z dzieckiem świat zdrowego odżywiania

Informacja prasowa
Śniadanie Daje Moc
Śniadanie Daje Moc
Jeśli chcesz, aby dziecko samodzielnie wybierało wartościowe produkty, warto na co dzień rozmawiać z nim w przystępny sposób o tym, czym jest zdrowe odżywianie i o funkcjach jakie pełnią poszczególne składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne w naszym organizmie. Podczas wspólnych posiłków czy zakupów wyjaśniajmy, dlaczego wybraliśmy taki - a nie inny - produkt oraz jakie składniki odżywcze zawiera. To sprawi, że dziecko zdobędzie wiedzę o doborze właściwych produktów w codziennej diecie. Wtedy łatwiej przekonać pociechy do racjonalnego odżywiania!

Często nie zdajemy sobie sprawy, że osłabienie, zmęczenie, rozdrażnienie czy dekoncentracja mogą być związane z błędami żywieniowymi. Pamiętając o związku prawidłowej diety ze stanem zdrowia, inaczej będziemy przygotowywać posiłki dla nas i dla naszych dzieci.

Dziecko powinno spożywać w ciągu dnia cztery lub pięć posiłków, w tym trzy posiłki podstawowe: śniadanie, obiad i kolację oraz 1-2 mniejsze posiłki dodatkowe: drugie śniadanie lub podwieczorek. Pierwsze śniadanie powinno dostarczyć ok. 25% dziennego zapotrzebowania na energię, drugie śniadanie – 10%, obiad – 30%, podwieczorek – 10% i kolacja – 25%. Ważne jest aby były one spożywane w miarę możliwości o stałych porach. Posiłki i potrawy powinny być odpowiednim źródłem energii i składników odżywczych dla dziecka, które dostarczone w prawidłowych ilościach i proporcjach zapewnią prawidłową pracę organizmu.

Białko – podstawowy materiał budulcowy
W diecie dziecka powinno przeważać białko pochodzenia zwierzęcego, charakteryzujące się wysoką wartością biologiczną. Główne źródła białka to: chude gatunki mięsa, wysokogatunkowe wędliny, mleko i przetwory mleczne oraz jaja.

Wapń - chroni i wzmacnia układ kostny
Wapń służy do budowy organizmu, ale również jest niezbędny do regulacji jego funkcji. Ilość wchłoniętego wapnia związana jest z odpowiednią podażą witaminy D. Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia w jelicie, resorpcję w nerkach oraz jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju układu kostnego. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę jej odpowiednie spożycia i podaż. Źródłem witaminy D w naszej diecie są ryby morskie, mleko i przetwory mleczne, masło i tłuszcze witaminizowane. W okresie jesienno-zimowym, przy niedostatecznej ekspozycji na słońce, konieczna jest jej suplementacja.
Źródłem wapnia są przede wszystkim: mleko i przetwory mleczne, takie jak jogurt, kefir, maślanka, sery żółte. Dla przykładu w jednej szklance mleka zawarte jest ok. 240 mg wapnia, tyle samo co w 2 plasterkach żółtego sera, szklance kefiru lub maślanki, czy też 150 g kubeczku jogurtu.

Żelazo zwiększa odporność i zapobiega zmęczeniu
Niedobór żelaza w organizmie może powodować spadek sprawności fizycznej dziecka, obniżenie zdolności koncentracji, zły nastrój, skłonność do przeziębień i infekcji.
Połączenie potraw mięsnych z warzywami lub owocami bogatymi w witaminę C zapewnia lepszą przyswajalność żelaza. Zarówno chude czerwone mięso, wędliny dobrej jakości oraz warzywa, szczególnie te o zielonej barwie, są źródłem tego pierwiastka w diecie.

Błonnik – błonnik zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego
Chociaż człowiek nie ma zdolności trawienia błonnika, to jest on niezbędny w naszej diecie. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie fizjologicznej flory przewodu pokarmowego, dzięki czemu zapobiega zaparciom, nowotworom przewodu pokarmowego oraz umożliwia produkcję niektórych witamin.

Błonnik znajduje się w produktach z pełnego przemiału ziarna (niektóre gatunki pieczywa, gruboziarniste kasze oraz otręby) a także w warzywach i owocach oraz orzechach.

Cynk
Odpowiednia ilość cynku w diecie decyduje o funkcjach obronnych organizmu. Odpowiada także za ładny i zdrowy wygląd skóry dziecka. Trudno nam dostrzec działanie cynku w syntezie białka i kwasów nukleinowych, czy udział w mechanizmach obronnych przed wolnymi rodnikami. Łatwo dostrzeżemy natomiast łamliwe włosy, pękające paznokcie, popękaną skórę, kiedy nasz organizm będzie miał niedostateczne ilości tego pierwiastka. Aby jego suplementacja z preparatów farmakologicznych nie była konieczna, w diecie powinny być obecne: mięso i jego przetwory, produkty mleczne i zbożowe oraz żółtka jaj.

Magnez
Odpowiednia podaż magnezu w diecie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego, zapobiega drżeniu powiek czy niekontrolowanym skurczom mięśni. Te zmiany możemy dostrzec sami, obserwując nasz organizm. Magnez wpływa też na istotne procesy zachodzące w naszym organizmie np. procesy syntezy białka, termoregulacji, aktywności enzymów. Kompleks witamin z grupy B, w szczególności pirydoksyna, wspomaga korzystne działanie magnezu.

Magnez znajdziemy w produktach zbożowych z pełnego przemiału, różnych gatunkach mięsa i wędlinach, rybach, jajach oraz zielonych warzywach.

Autor:Małgorzata Więch, specjalista ds. żywienia, Instytut Matki i Dziecka, ekspert programu „Śniadanie Daje Moc” organizowanego przez Partnerstwo dla Zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto