Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 30 rocznicy śmierci księdza Blachnickiego w SP 35 w Rybniku [ZDJĘCIA]

Alek, SP 35
Księże Franciszku choć nieobecny jesteś wśród nas. Takie hasło przewodziło uroczystej akademii, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 35 w Rybniku, z okazji 30 rocznicy śmierci jej patrona - ks. Franciszka Blachnickiego.

Obchody 30 rocznicy księdza Blachnickiego w SP 35 w Rybniku

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły Artur Mielczarek powitał społeczność szkolną oraz przybyłych gości: . Marię Lipińską- przedstawiciela Kuratorium Oświaty, Tadeusza Bąka z Wydziału Edukacji UM w Rybniku, ks. Teodora Suchonia- proboszcza miejscowej parafii, Andrzeja Wojaczka reprezentującego Radę Miasta Rybnika oraz Dorotę Zygmunt przedstawicielkę Rady Rodziców.

Następnie dyrektor przedstawił uchwałę Sejmu RP będącą wyrazem hołdu ks. Franciszkowi Blachnickiemu, „wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu”. W uchwale zaznaczono, że ks. Franciszek Blachnicki poświęcił całe swoje życie dobru ojczyzny. Walczył jako żołnierz w kampanii wrześniowej, działał w konspiracji, był osadzony w obozie koncentracyjnym, po wojnie był prześladowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa. Jego działalność społeczna oparta była na uniwersalnych wartościach, kształtowała postawy moralne narodu. Jako twórca Ruchu
Światło –Życie wychowywał młodzież i dorosłych w duchu patriotyzmu, moralności i odpowiedzialności.

- Dumni z naszego patrona, wysłuchaliśmy, w pełnym skupieniu, wspaniałego programu muzyczno – słownego poświęconego tej niezwykłej postaci, który przygotowali uczniowie klas starszych pod kierunkiem Anny Jastrzębskiej, Danuty Stachowicz, Marzeny Kraśniewskiej – Mońko oraz Joanny Sobik - mówią w SP 35.

- W ciszy i z zapartym tchem wsłuchiwaliśmy się w ciepłe i z serca płynące słowa ks. Franciszka Blachnickiego, który o swoich najważniejszych momentach życia i o czterech niezwykłych darach opowiedział nam w swoim testamencie.

To właśnie 17 czerwca 1986 roku, w 44 rocznicę największego dnia swojego życia, dnia swojego nawrócenia w celi skazańców katowickiego więzienia wyznawał ku chwale Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego wdzięczność za liczne otrzymane dary, wśród których dar wiary, dar wizji żywego Kościoła, dar Wspólnoty Niepokalanej Matki Kościoła oraz dar uczynienia siebie darem całkowitym, uważał za najważniejsze.

Jego zwierzenia przeplatały wzruszające pieśni chóru i solistów, opowiadające o rozwijającej się wspólnocie Ruchu Światło – Życie, będącym jednym z ruchów odnowy Kościoła, a gromadzący ludzi różnego wieku i powołania.

Taniec ze świecą był krzykiem, wołaniem tęsknoty za miłością, za oczyszczeniem. Fragmenty spotkań ks. Franciszka z młodzieżą oazową przybliżyły jego zainteresowanie sprawami młodych, umiejętnością słuchania i prowadzenia ciekawych dyskusji. Młodzi artyści przypomnieli również początki działalności Ruchu Światło – Życie oraz objaśnili znaczenie jego symbolicznego znaku.

- Na zakończenie, uczniowie naszej szkoły, oddając hołd swojemu patronowi zapewnili, że wszyscy pragniemy uczyć się od ks. Franciszka jak kochać Boga i ludzi, a nasze życie uczynić świetlanym znakiem obecności Boga w człowieku. W naszej pamięci to kapłan skromny, serdeczny, pracowity, zatroskany o każdego człowieka, którego celem życiowym było budowanie żywego Kościoła. Staramy się w swoim życiu podążać jego przykładem i prosimy Boga, by włączył naszego patrona do grona błogosławionych - mówią w SP 35.

Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Artur Mielczarek podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak wspaniałego przedstawienia, a wszystkim obecnym za udział w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu.

Wspomniał również o corocznych spotkaniach szkół noszących imię ks. Blachnickiego w Krościenku. Podkreślił, że do takiego wyjazdu dużo wcześniej się przygotowujemy. Uczniowie, zarówno klas młodszych jak i starszych, biorą udział w konkursach literackich i plastycznych, poświęconych działalności swojego patrona. Grupa teatralna przygotowuje przedstawienie, a szkolny chór i soliści pieśni i piosenki. Zapewne w tym roku zaprezentujemy naszym przyjaciołom, to przedstawienie, które przed chwilą mogliśmy zobaczyć. Będzie ono wyrazem naszej dumy, z tego, że właśnie ks. Franciszek Blachnicki jest naszym patronem, opiekunem, nauczycielem i wzorem do naśladowania.

Głos zabrał również ks. Teodor Suchoń, który wzruszony przedstawieniem, zaprosił wszystkich na parafialne obchody 30 rocznicy śmieci ks. Blachnickiego, a młodych aktorów do zaprezentowania swojej inscenizacji w trakcie tychże uroczystości. Podkreślił także zasługi ks. Franciszka Blachnickiego w budowie żywego Kościoła oraz złożeniu hołdu temu niezwykłemu człowiekowi poprzez uchwałę Sejmu RP .

Ostatnim punktem naszego spotkania było nagrodzenie laureatów szkolnego konkursu poświęconego osobie ks. Franciszka Blachnickiego. Uczniom z klas młodszych nagrody wręczyli p. Maria Lipińska i p. Tadeusz Bąk, zaś uczniom klas starszych ks. Teodor Suchoń i p. Andrzej Wojaczek. Dyrektor szkoły p. mgr Artur Mielczarek zaprosił przybyłych gości do odwiedzenia Szkolnej Izby Pamięci, w której zgromadziliśmy wiele cennych pamiątek związanych z postacią naszego patrona oraz mnóstwo zdjęć i materiałów ze spotkań w Krościenku, udziału w rybnickich uroczystościach upamiętniających ks. Franciszka Blachnickiego, spotkań z moderatorami Ruchu Światło - Życie oraz z zajęć i konkursów szkolnych na przestrzeni minionych lat.

Akademię zakończyło tradycyjne wyprowadzenie sztandaru i wspólne odśpiewanie szklonego hymnu O sługo Boży Franciszku….

1 marca, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Rybniku Artur Mielczarek wraz ze wszystkimi nauczycielami, uczestniczyli w rybnickiej premierze filmu Prorok nie umiera, opowiadającego o życiu i działalności naszego patrona ks. Franciszka Blachnickiego. Dokument ten powstał przy współpracy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz TVP 3 Katowice. Na premierze obecny był między innymi reżyser filmu Adam Kraśnicki, który przedstawił widzom swoją koncepcję filmu, prezentującego osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego założyciela „Ruchu Światło – Życie” ks. dr Franciszka Blachnickiego. Dziś kapłan ten, reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa, jest kandydatem na ołtarze. Trwa zaawansowany proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie. Prezentowany film to próba przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego, prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce i na świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie papieża Franciszka. Drugą warstwą filmu jest prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu, czyli lata stalinizmu, okres intensywnej walki z Kościołem w Polsce, a także pobyt ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech, w Carlsbergu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto