Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NRD powstała 70 lat temu. Dzisiaj rocznica Stasi, Trabanta i Franka Schoebela. Pamiętacie państwo za Odrą?

tos
U jak Uliczne protesty, których wbrew pozorom w NRD nie brakowało.

Już w 1953 roku obywatele wschodnich Niemiec zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen mięsa i wędlin. Protestowano w ponad 700 miejscowościach w całym kraju, a akcje stłumiły stacjonujące w NRD wojska radzieckie. W 1989 roku jej obywatele wyszli na ulice aby zamanifestować poparcie dla zjednoczenia Niemiec.
U jak Uliczne protesty, których wbrew pozorom w NRD nie brakowało. Już w 1953 roku obywatele wschodnich Niemiec zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen mięsa i wędlin. Protestowano w ponad 700 miejscowościach w całym kraju, a akcje stłumiły stacjonujące w NRD wojska radzieckie. W 1989 roku jej obywatele wyszli na ulice aby zamanifestować poparcie dla zjednoczenia Niemiec. Bundesarchive
W czwartek minęło dwadzieścia dziewięć lat, odkąd za Odrą i Nysą Łużycką pojawiły się zjednoczone Niemcy. Wcześniej, przez czterdzieści lat naszym zachodnim sąsiadem była Niemiecka Republika Demokratyczna, w którą przekształcono radziecką strefę okupacyjną Niemiec. W poniedziałek 7 października mija siedemdziesiąt lat od powstania NRD.

Z czym po latach kojarzą nam się wschodnie Niemcy? Przygotowaliśmy specjalny alfabet. Zerknijcie do galerii

70 lat temu powstała NRD

Niemiecka Republika Demokratyczna była obok Rumunii krajem, który najoporniej i najdłużej przeciwstawiał się zmianom w bloku wschodnim.

Gdy w Związku Radzieckim rozpoczynała się pieriestrojka, towarzysze z Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności pod wodzą Ericha Honeckera postanowili nie tylko nie przyjmować jej haseł, ale też np. ograniczyli liczbę sprowadzanych z ZSRR czasopism. „Deustche Dramatische Repulik”, jak nazywano ten kraj od niemieckiego skrótu DDR, było też krajem, którego służbę bezpieczeństwa stawiano pod względem stopnia inwigilacji społeczeństwa na drugim miejscu po radzieckim KGB.

Przez czterdzieści lat NRD i PRL znajdowały się w jednym obozie, do Polski przyjeżdżały z tamtejszych fabryk trabanty i wartburgi, wschodnioniemieckie gwiazdy brały udział w festiwalu w Sopocie, a żołnierze Narodowej Armii Ludowej NRD razem z innymi armiami państw-stron Układu Warszawskiego uczestniczyli w tłumieniu praskiej wiosny w 1968 r.

Obchody 40-lecia NRD, które zorganizowano 7 października 1989 roku były chyba ostatnią tak huczną imprezą bloku wschodniego, w której udział wzięli przywódcy państw socjalistycznych. W kraju trwały już wtedy protesty ludzi domagających się zmian. Dziesięć dni po obchodach zdymisjonowano Ericha Honeckera, a jego miejsce zajął urodzony w Kołobrzegu Egon Krenz.

Chyba nikt wtedy nie spodziewał się, że kilka tygodni później przestanie istnieć mur berliński, a NRD i NRF rozpoczęły rozmowy dotyczące zjednoczenia.

U jak Uliczne protesty, których wbrew pozorom w NRD nie brakowało.

Już w 1953 roku obywatele wschodnich Niemiec zaprotestowali przeciwko podwyżkom cen mięsa i wędlin. Protestowano w ponad 700 miejscowościach w całym kraju, a akcje stłumiły stacjonujące w NRD wojska radzieckie. W 1989 roku jej obywatele wyszli na ulice aby zamanifestować poparcie dla zjednoczenia Niemiec.

NRD powstała 70 lat temu. Dzisiaj rocznica Stasi, Trabanta i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto