Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa ogrzewalnia dla bezdomnych powstanie w barakach na Janiego w Rybniku. Wśród bezdomnych coraz więcej osób wracających z Anglii

Redakcja
Z każdym rokiem przybywa bezdomnych w Rybniku. Coraz więcej wśród bezdomnych jest też osób, które wracają do Rybnika z zagranicy, Anglii, czy Holandii, bo nie udało im się zrobić tam pieniędzy. Miasto przeznaczy jeszcze więcej pieniędzy na opiekę nad takimi osobami. Nowa, całodobowa ogrzewalnia powstanie w jednym z opuszczonych baraków na Janiego w Rybniku, w którym wcześniej były mieszkania socjalne. Z kolei znajdujące się na terenie "psychiatryka" kontenery ogrzewalni znikną.

Nowa ogrzewalnia dla bezdomnych powstanie w barakach na Janiego w Rybniku. Wśród bezdomnych coraz więcej osób wracających z Anglii

Z każdym rokiem przybywa bezdomnych w Rybniku, co nie podoba się mieszkańcom. Bezdomni śpią na ławkach w pasażach, żebrzą na parkingach. Mieszkańcy chcieliby, my miasto zrobiło z tym porządek. Ale to nie jest takie proste.

- Docierają do mnie głosy, że mamy problem z osobami, które masowo przyjeżdżają do Rybnika i maja tutaj status osób bezdomnych. Zauważamy to zjawisko, chcemy przeciwdziałać. Nie da się tego zrobić w ciągu kilku dni. Podejmujemy działania systemowe - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zapowiadając, że podjęto decyzję o stworzeniu całodobowej ogrzewalni w mieście.

Edyta Wąsowicz kierownik zespołu ds.bezdomności z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku wylicza, że
liczba osób bezdomnych w Rybniku wzrasta z roku na rok, nie tylko u nas, ale w całej Polsce.

- W większości są to mężczyzn w wieku produkcyjnym, młodzi ludzie, często borykający się z problemem alkoholowym - mówi Edyta Wąsowicz.

Podkreśla, że bezdomność ma wiele przyczyn. Zalążkiem często są konflikty rodzinne.

Zauważamy że wśród bezdomnych jest coraz więcej osób wracających z zagranicy do Polski, osób którym zagranicą nie wyszło. Pojechali tam licząc na nie wiadomo jakie zyski, nową przyszłość, a wracają z niczym z Anglii, Holandii, często są to osoby z dużym problemem uzależnienia - mówi Edyta Wąsowicz.

500 środowisk bezdomnych w Rybniku na koniec roku 2019

Dodaje, że w 2018 pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej i innych instytucji było objętych 450 środowisk bezdomnych. Na ten moment, na koniec września 2019 już 417 środowisk jest objętych taka pomocą. Czyli jest tendencja wzrastająca. - Około 500 będziemy mięć środowisk osób bezdomnych na koniec roku. Mówię "środowisk" bo problem dotyczy też rodzin - dodaje Edyta Wąsowicz.

Na terenie miasta funkcjonują 2 placówki noclegowe dla bezdomnych a także schronisko w Przegędzy.
Przebywają tam nie tylko osoby z Rybnika, ale też takich miejscowości jak Przegędza, Knurów, Radlin, Pawłowice.

- Często jest tak, że jeżeli łamią regulamin - a na ich terenie obowiązuje abstynencja, są wydalane z tej placówki. Rybnik jest miastem prężnie rozwijającym się, mamy tu markety, galerie, jest jakaś forma dla tych osób zarobkowa - mówi Edyta Wąsowicz.

Na terenie Śródmieścia takich miejsc gdzie przebywają bezdomni jest 28 z czego 8 nieaktywnych (20 dalej aktywnych – tam przebywają bezdomni). Takim skupiskiem są też Niedobczyce – mamy zdiagnozowanych 17 takich miejsc, z czego 12 aktywnych.

Nowa ogrzewalnia powstanie na Janiego

Wiceprezydent Piotr Masłowski tłumaczy, że zgodnie z prawnymi obowiązkami miasto powinno zapewnić miejsca w schronisku, gdzie bezdomni mają zapewnione łóżko i posiłki; niższą formą jest noclegownia, gdzie ten standard usług jest trochę niższy, zaś na samym dole jest ogrzewalnia, czyli miejsce gdzie maja miejsce siedzące i nie zamarzną. Rybnicka ogrzewalnia uzbrojona jest w prysznic.

- Gminy mają nową sytuację, bo tego typu obowiązki istniały od lat ale były nieegzekwowane. Od jakiegoś czasu wojewoda silnie naciska na wszystkie gminy na terenie naszego województwa by ten system był pełny. Dlatego Rybnik poszukuje partnera w postaci jednego z sąsiednich miast do zawarcia umowy na noclegownię - mówi Masłowski.

Tłumaczy, że powstała ogrzewalnia (kontener na terenie szpitala psychiatrycznego) gdzie taka osoba pod wpływem alkoholu w okresie zimowym może się schronić

- Wydawało nam się że to jest ten krok, który rozwiąże problem. Ale widzimy że zakres działania ogrzewalni trzeba rozszerzyć, ona w Rybniku funkcjonuje tylko w sezonie zimowym i tylko na noc. Podjęliśy decyzję, że od nowego roku ogrzewalnia będzie funkcjonowała całorocznie i całodobowo. Liczymy , że bezdomnych uda się z miasta wyciągnąć do tej ogrzewalni. Będą mieli swoje miejsce, w którym będa mogli się schować, będą mieli prysznic - mówi Masłowski.

- Na chwilę obecną ogrzewalnia funkcjonuje na terenie szpitala psychiatrycznego w tymczasowych kontenerach natomiast, w przyszłym roku chcemy przeprowadzić inwestycję i jeden z baraków opuszczonych na Janiego, gdzie były mieszkania socjalne, chcemy zaadoptować na ogrzewalnię która będzie miała większą ilość miejsc - mówi Masłowski.

Dodaje, że z ogrzewalni na terenie szpitala psychiatrycznego skorzystało w ubiegłym roku 58 rybniczan i 29 osób niezameldowanych u nas a od Olsztyna przez Tarnów i najbliższe okolice.

Budynek baraków na Janiego ma być wyremontowany z dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego. - Wyremontujemy jeden z baraków na Janiego. Dotychczasowe kontenery ze względu na wolę dyrekcji szpitala psychiatrycznego musimy zabrać, ale je wykorzystamy na cele społeczne w mieście - dodaje Masłowski.

Wkrótce więcej na temat bezdomności w Rybniku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto