Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na terenie po składowisku odpadów MPGK wybuduje pierwszą miejską elektrownię słoneczną. Podpisano umowę z wykonawcą

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Budowa farmy fotowoltaicznej na nieużytkach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to pierwsza tak duża inwestycja w energię słoneczną w stolicy województwa śląskiego.
Budowa farmy fotowoltaicznej na nieużytkach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach to pierwsza tak duża inwestycja w energię słoneczną w stolicy województwa śląskiego. KAW
MPGK w Katowicach wybuduje pierwszą miejską farmę fotowoltaiczną. Na nieużytkach po składowisku odpadów, w sąsiedztwie Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, na 17 500 m2, zamontowane zostanie 2160 paneli fotowoltaicznych. Elektrownia będzie dostarczać w sumie 1 MW mocy. W czwartek 18 sierpnia podpisano umowę z firmą Eko-Solar Sp. z o.o. z Namysłowa, która w ciągu 6 miesięcy ma zrealizować inwestycję wartą ponad 5,7 mln złotych.

Budowa farmy fotowoltaicznej na nieużytkach należących do Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach to pierwsza tak duża inwestycja w energię słoneczną w stolicy województwa śląskiego. MPGK podpisało umowę z wykonawcą, który zrealizuje warty ponad 5,7 mln złotych projekt. Będzie nim firma Eko-Solar Sp. z o.o. z Namysłowa, a farma ma zacząć działać już pod koniec lutego, czyli 6 miesięcy po podpisaniu umowy.

- Dzięki inwestycji w panele fotowoltaiczne będziemy mogli korzystać z energii elektrycznej pozyskiwanej ze słońca. Będzie to kolejny ekologiczny projekt w naszej firmie, ale zyski idą dużo dalej. Przede wszystkim korzystanie z nowoczesnego źródła energii zmniejsza nasze przywiązanie do paliw kopalnych, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczania powietrza. Poza tym racjonalnie wykorzystujemy nieużytki, a to także ważny aspekt – mówi Andrzej Malara, prezes MPGK Katowice.

Prąd pozyskany z energii słonecznej będzie zasilać zakład MPGK

Jeszcze w tym roku zamontowanych zostanie tu 2160 paneli fotowoltaicznych na 17 500 m2. Konstrukcja zostanie posadowiona na bloczkach betonowych. W ramach inwestycji mają również zostać zamontowane inwertery o mocy maksymalnej 90 kW. Są to urządzenia przekształcające wyprodukowany przez panele prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, który płynie w sieci i zasila wszystkie urządzenia elektryczne. Zakres przetargu obejmuje również posadowienie prefabrykowanej wieży transformatorowej nN/SN, montaż wewnętrznej instalacji elektrycznej i ogrodzenia wraz z bramą.

Według założeń MPGK w Katowicach elektrownia dostarczać będzie 1 MW mocy. Dzięki temu, inwestycja zaspokoi około 25% zapotrzebowania na energię pobliskiego Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.

- Jako firma Eko-Solar od ponad 15 lat zajmujemy się budowaniem elektrowni słonecznych. Cieszymy się, że teraz będziemy wykonawcą farmy fotowoltaicznej dla MPGK Katowice. Ta inwestycja to najlepszy przykład ekologicznej transformacji energetycznej, dążenia do niezależności i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jesteśmy dumni, że możemy ją realizować i wspierać MPGK w tych „zielonych” działaniach – mówi Bartłomiej Jarosz, prokurent Eko-Solar Sp. z o.o.

Nieużytki po składowisku odpadów zapewnią czystą energię

Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie zamkniętej i zrekultywowanej kwatery składowiska odpadów nieszkodliwych w Katowicach przy ul. Żwirowej. W tego typu miejscach, zgodnie z przepisami, przez 50 lat nie można stawiać obiektów budowlanych, chyba że uzyska się stosowne decyzje i dokumenty pozwalające na odstępstwo od tego wymogu. Udało się to katowickiemu MPGK, dzięki czemu teren w przyszłym roku zyska nowe życie.

Budowa farmy fotowoltaicznej to pilotażowa inwestycja w tym miejscu - już teraz w planach jest rozbudowa obiektu. Na składowisku przy ul. Żwirowej w sumie są trzy takie kwatery. Pierwsza jest już zrekultywowana i to właśnie na niej zostaną zamontowane panele słoneczne. Druga jest w trakcie rekultywacji i docelowo na niej również powstanie farma fotowoltaiczna. Ostateczna decyzja o powiększeniu elektrowni zapadnie po uruchomieniu pilotażowej farmy.

- Po pierwsze, będziemy wtedy mądrzejsi o doświadczenia pierwszej kwatery, a po drugie rynek może się diametralnie zmienić. Ceny prądu idą tak mocno do góry, że ta inwestycja może się okazać strzałem w dziesiątkę nie tylko pod względem ekologicznym, ale też ekonomicznym - mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice. - Analiza pracy pierwszej farmy pozwoli nam na wytyczenie kierunków na przyszłość. Wydaje mi się, że pójdziemy w tę stronę - dodaje.

Na trzeciej kwaterze, jeszcze maksymalnie przez 10 lat, będą gromadzone odpady. Możliwe, że w przyszłości również tam powstanie kolejna elektrownia słoneczna.

– Na miejskich budynkach montowaliśmy już tego typu instalacje, ale na zdecydowanie mniejszą skalę. Oprócz troski o ekologię, mamy tutaj też walor ekonomiczny. Wytworzona z elektrowni energia będzie zasilała znajdujący się w sąsiedztwie Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, co przełoży się na niższe koszty jego funkcjonowania. Ponadto inwestycja pozwoli nam zagospodarować teren, który dotychczas był nieczynnym wysypiskiem śmieci – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto