Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na randki chodziło się kiedyś do samolotu-kawiarni, a dzieciaki wskakiwały na żabki przy fontannie. Park Furgoła doczeka się rewitalizacji

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
30, 40 i nawet 50 lat temu na pierwsze randki mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn chodzili do kultowego Parku im. Piotra Furgała. Była tam fontanna, przy której szalały dzieciaki, mini zoo, a także najlepsze na świecie lody serwowane w samolocie przerobionym na kawiarnię. Teraz, kiedy lata świetność to miejsce ma już za sobą, jest szansa, że znów w każdą niedzielę będzie tam gwarno i tłoczno. Gmina przymierza się do rewitalizacji tego ważnego dla mieszkańców terenu.

Ciepła, wiosenna niedziela. W parku im. Piotra Furgoła w Czerwionce-Leszczynach jak zwykle spory tłum. Dzieciaki biegają wokół fontanny, której ozdobą są cztery figurki zielonych żab, plujące wodą. Obok dumni rodzice z Zenitem w rękach próbują uchwycić dobry kadr. Kawałek dalej panie w najlepszych sukienkach popijają kawę i zajadają się lodami w uroczej kawiarence, która powstała we wnętrzu starego pasażerskiego samolotu. Kawiarnia w samolocie podarowanym przez Polskie Linie Lotnicze "LOT" to zresztą największa atrakcja parku. Młodzi umawiają się tam na pierwsze randki, a dorośli dyskutują o polityce i pracy.

Tak jeszcze kilka dekad temu wyglądał każdy pogody dzień w okazałym parku w Czerwionce-Leszczynach. Wypad do parku, który był ulubionym miejscem wypoczynku był obowiązkowy 1 Maja. Tylko tam można było słuchać dowcipów opowiadanych przez Bohdana Smolenia i tańczyć do późnych godzin wieczornych do największych przebojów Zbigniewa Wodeckiego i Maryli Rodowicz. A na skraju Parku, tuż przy głównej drodze był legendarny "Grzyb" czyli dom kultury w którym dzieciaki, na profesjonalnej scenie wystawiały "Szewczyka Dratewkę", a dorośli podziwiali Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. A w podziemiach budynku na dyskotekach w Raju bawiła się młodzież z całego regionu. Budynek po tragicznym pożarze już kilka lat temu rozebrano.

Teraz jest szansa, że te czasy, wspominane z nostalgią przez mieszkańców gminy - wrócą. Właśnie ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy prac dla rewitalizacji Parku im. P. Furgoła. Celem projektu jest przywrócenie parkowi świetności i nadanie mu nowego, niepowtarzalnego charakteru. Park ma zostać poddany rewitalizacji, dzięki czemu to miejsce znów zmieni się w zieloną, atrakcyjną strefę w mieście. - Bardzo zależało nam na realizacji tego zadania, bo jest to jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji - podkreśla Wiesław Janiszewski, burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. - Dwa lata temu zakończyliśmy duży projekt rewitalizacji zameczku i jego otoczenia w Leszczynach, teraz zabieramy się do pracy, by Czerwionka zyskała atrakcyjną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku - dodaje.

Projekt kładzie nacisk na ekologię i wyeksponowanie walorów przyrodniczych. Park ma stać się przyjemnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Na terenie całego obszaru zaplanowano nasadzenia nowej, atrakcyjnej zieleni, oraz montaż ławeczek. Atrakcją ma być budowa otoczonej zielenią tężni solankowej. Nie zabraknie ścieżek spacerowych, ławeczek i oświetlenia, a odpowiednia infrastruktura ma zapewnić komfort wypoczynku i spędzania czasu na łonie przyrody. - Park będzie pełnił funkcję dydaktyczną, wychowawczą i edukacyjną. Ścieżka przyrodników śląskich przybliży sylwetki słynnych naukowców oraz pozwoli na poznanie rzadkich, często zapomnianych roślin związanych z naszym regionem. W trosce o ochronę wartości przyrodniczych w parku zostaną zamontowane karmniki, budki dla ptaków, nietoperzy i owadów - wylicza Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Atrakcję ma także stanowić zielony labirynt, który zapewni aktywną zabawę dla całych rodzin. Ścieżki ukryte pomiędzy wysoką roślinnością staną się terenowym polem gry.

Dla najmłodszych zaplanowano także plac zabaw, tor do jazdy na rolkach oraz górkę saneczkową. Nieco starsi będą mogli wypocząć korzystając ze ścieżki zdrowia. W ramach prac zaplanowano także odtworzenie części pamiątkowej z tablicą pamiątkową patrona parku - Piotra Furgoła.

Park Kultury i Wypoczynku im. Piotra Furgoła powstał na zrekultywowanych terenach w 1959 roku. Na sporej działce u podnóża czerwieńskich hałd powstała ogromna oaza zieleni. Największy udział w tworzeniu parku miała przeżywająca wówczas swoje najlepsze lata kopalnia Dębieńsko. Ówczesna dyrekcja zakładu na budowę miejsca wypoczynków dla swoich pracowników i ich rodzin nie szczędziła grosza. W parku było między innymi mini-zoo, basen pływacki z podgrzewaną wodą, brodzik dla dzieci, kort tenisowy, boiska do gry w siatkówkę, kometkę i ringo. Dzieciaki mogły bawić się w małym wesołym miasteczku. Na miejscu była też kręgielnia, a w muszli koncertowej z kręgiem tanecznym gromadziły się tłumy. No i był też wspomniany samolot-kawiarnia. Na swoim miejscu słynna kawiarnia przetrwała do połowy lat 80. Potem stary samolot trafił na złom. Ale w 1986 roku, dokładnie 4 grudnia, czyli w dniu kiedy na Śląsku obchodzone jest święto św. Barbary - patronki górników, zaprzyjaźniona z kopalnią jednostka lotnicza z Poznania przekazała nietypowy prezent dla mieszkańców górniczej gminy - samolot MIG-15.
Kiedy pierwsze zachwyty samolotem minęły, a mieszkańcy Czerwionki zamiast w parku, niedziele popołudnia zaczęli spędzać w galeriach handlowych i marketach o samolocie zapomniano. Nieremontowany, niszczał. Odratowali go pracownicy miejskiej jednostki. Kilka lat temu ci sami ludzie ocalili także słynne figurki żab i rybaka siedzącego na rybie, które były ozdobą parkowej fontanny. Trafiły na skwerek w centrum gminy.

Park do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem i sentymentem mieszkańców, a gmina w miarę możliwości finansowych stara się go doposażać. W 2020 roku na terenie parku powstała tam nowa strefa aktywności obejmująca siłownię pod chmurką i urządzenia street workout, doposażono także plac zabaw. - Projekt pozwoli uporządkować kompleksowo cały rozległy teren i utworzyć nową przestrzeń, która - mamy nadzieję - będzie dobrze służyć naszym mieszkańcom" - podsumowuje burmistrz.

Po remoncie park zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także zaplecze socjalne z toaletami. Cały park objęty będzie monitoringiem. 11 marca ma zostać wyłoniony wykonawca prac. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac nastąpi jeszcze w tym roku. Środki na rewitalizację w kwocie 4,6 mln zł zostały pozyskane przez Gminę i Miasto w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Archiwalne zdjęcia parku publikujemy dzięki uprzejmości Pana Mariana Wójcika oraz Pana Błażeja Adamczyka, którzy udostępnili je pracownikom Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto