Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pediatrii w Rybniku dzieci przebywają krótko. Gdy są już bezpieczne lepiej by wróciły do domu. "Ważny jest czynnik psychologiczny"

OPRAC.: Redakcja
Dr Musioł na zdjęciu z Bartoszem Demczukiem z Kabaretu Młodych Panów i Fundacji Piątka, która pomogła w remoncie pediatrii
Dr Musioł na zdjęciu z Bartoszem Demczukiem z Kabaretu Młodych Panów i Fundacji Piątka, która pomogła w remoncie pediatrii Aleksander Król
Na oddziale pediatrycznym rybnickiego szpitala dzieci przebywają krótko - średnio zaledwie 3,5 dnia. Bo - jak tłumaczy ordynator dr. Katarzyna Musioł - kiedy mały pacjent zdrowieje i może bezpiecznie opuścić szpital, to lepiej żeby wrócił do domu. Poza tym krótki okres leczenia szpitalnego zmniejsza również ryzyko zakażenia. Od początku pandemii żadne dziecko nie zaraziło się koronawirusem podczas hospitalizacji na oddziale pediatrii w Rybniku.

Na pediatrii w Rybniku dzieci przebywają krótko. Gdy są już bezpieczne lepiej by wróciły do domu. "Ważny jest czynnik psychologiczny"

Na oddziale pediatrycznym rybnickiego szpitala dzieci przebywają średnio zaledwie 3,5 dnia. Skąd taki wynik?

- Taką mamy filozofię. Kiedy mały pacjent zdrowieje i może bezpiecznie opuścić szpital, to lepiej żeby wrócił do domu. Wyniki leczenia np. 8 dni antybiotykiem podawanym dożylnie, czy leczenia sekwencyjnego: 4 dni dożylnie a kolejne 4 dni doustnie są porównywalne. Nie ma więc powodu aby przedłużać hospitalizację poza konieczne minimum – mówi dr Katarzyna Musioł, kierownik rybnickiej pediatrii.

Dr Musio przekonuje, że w leczeniu równie ważny jak kwestie medyczne jest czynnik psychologiczny.

- Pobyt w szpitalu zawsze, szczególnie dla dzieci, wiąże się ze stresem – mówi i dodaje: - W czasie pandemii koronawirusa krótki okres leczenia szpitalnego zmniejsza również ryzyko zakażenia, co jest szczególnie istotne. Warto dodać, że od początku pandemii żadne dziecko nie zaraziło się koronawirusem podczas hospitalizacji na naszym oddziale. Bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych pacjentów.

Oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 znajduje się na szóstym piętrze. To 20 pięknie odremontowanych w 2019 roku sal (każda z własnym węzłem sanitarnym), w których jest 28 łózek. Podzielony jest na blok dla dzieci małych i dużych. - To niezwykle komfortowa sytuacja, bo mamy sale 1–2 łóżkowe. Umożliwia to leczenie dzieci z infekcjami oraz równolegle prowadzenie na innych salach diagnostyki – wylicza dr Musioł.

W styczniu i lutym obłożenie oddziału wynosiło blisko 50 procent. W salach przebywają mali pacjenci z mamą lub tatą, co pozwala im się poczuć nieco pewniej w szpitalnym otoczeniu. Pacjenci i ich rodziny mają do dyspozycji także kuchnię i świetlicę. W „Galerii na 6 piętrze” przed pandemią bardzo często odbywały się wystawy prac plastycznych uczniów rybnickich szkół, przedszkoli. - Nie działamy w próżni. Ta galeria, to wyraz więzi naszego oddziału z miastem i regionem – przekonuje Katarzyna Musioł.

Dziś każde przyjęcie rozpoczyna się od wykonania wymazu zarówno u rodzica jak i dziecka. Potem można rozpocząć leczenie. - W ciągu ostatnich trzech lat wypracowaliśmy w naszym zespole pielęgniarsko-lekarskim wiele procedur, które usprawniają diagnostykę – wyjaśnia dr Musioł. - Po remoncie, dzięki dobroczyńcom fundacji „mAli Wspaniali” – czyli mieszkańcom naszego regionu, dysponujemy kilkoma specjalistycznymi urządzeniami i aparatami, które bardzo nam w leczeniu dzieci pomagają.

- Pracuję ze wspaniałym zespołem. Wszyscy: lekarze, pielęgniarki, pani sprzątające czy pani w sekretariacie wkładają dużo serca w swoja pracę – podkreśla dr Musioł. - Cieszą nas bardzo pozytywne opinie na temat naszego oddziału. To one sprawiają, że możemy leczyć dzieci nie tylko z Rybnika, ale i z całego regionu.

Możliwość konsultacji na pediatrii w Rybniku

Na rybnickiej pediatrii istnieje możliwość przeprowadzenia konsultacji onkologa i hematologa dziecięcego, alergologa, chirurga dziecięcego, laryngologa, neurologa i psychiatry dziecięcego. Dla pacjentów dostępne są także porady doradcy laktacyjnego oraz okulisty i dermatologa.

Oprac. na podstawie materiału WSS nr 3 w Rybniku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto