Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na oddział pediatrii w Rybniku trafił już sprzęt zakupiony przez Fundację mAli Wspaniali. Kupiono go dzięki hojności rybniczan

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Dochód ze spektaklu i zbiórki wystarczył by zakupić dla pediatrii sprzęt do tlenoterapii
Dochód ze spektaklu i zbiórki wystarczył by zakupić dla pediatrii sprzęt do tlenoterapii BKK, Daniel Wojaczek
Na oddział pediatrii rybnickiego szpitala trafił już nowoczesny sprzęt do tlenoterapii zakupiony przez Fundację mAli Wspaniali. Urządzenie warte ponad 18,5 tysiąca złotych zostało zakupione dzięki hojności rybniczan, którzy przyszli na wystawianą w styczniu w Teatrze Ziemi Rybnickiej „Opowieść Wigilijną” – kupili bilety na spektakl i potem wrzucili datki do puszek.

Już jest i może służyć najmłodszym mieszkańcom regionu. Tym dzieciom, które walczą z zapaleniem płuc, lub wirusem RSV. Na oddział pediatrii w WSS numer 3 w Rybniku trafiło już zakupione przez Fundację mAli Wspaniali. To właśnie na konto tej fundacji trafił dochód z przedstawienia „Opowieść Wigilijna” w wersji rybnickiej, którego pomysłodawcą był ks. Marek Noras, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. To właśnie proboszcz nie dość, że napisał scenariusz sztuki, sam ją wyreżyserował, zagrał główną rolę, to jeszcze zaangażował do gry dyrektorów miejskich spółek, ordynatorkę pediatrii, a nawet prezydenta Piotra Kuczerę i jego zastępcę Janusza Kopera. Od początku wiadomo było, że dochód z imprezy zasili rybnicką pediatrię. A zebrano niemało kasy. - Udało nam się już zakupić czasie dwóch spektakli udało się sprzętu do terapii tlenowej dzieci, wymagających wspomagania oddychania. Kosztował, wraz z całym osprzętem ponad 18 tysięcy zł – mówi Katarzyna Jacuńska z Fundacji.

ZOBACZ TAKŻE: To było niesamowite show! Świetna "Opowieść wigilijna" w wersji rybnickiej

Maszyna jest już na oddziale i będzie służyć dzieciom. Jest to urządzenie do wysokoprzepływowej tlenoterapii. Pomocne szczególnie przy walce z wirusem RSV. To ta choroba sprawia, że na przełomie roku oraz w styczniu, oddział pediatrii był w rybnickim szpitalu notorycznie przepełniony.

- Ta maszyna umożliwia podawanie tlenu o określonym przepływie, temperaturze, wilgotności, a dodatkowo przez swoją konstrukcję, powietrze wzbogacone tlenem jest podawane pod wyższym ciśnieniem, co ma dodatkowy efekt terapeutyczny — mówi dr Katarzyna Musioł, ordynatorka pediatrii w rybnickim szpitalu. - Wykorzystuje się ją u malutkich dzieci, szczególnie niemowlaków i noworodków chorujących na infekcje dróg oddechowych. Naszą plagą jest ostatnio wirus RSV. Jest to wirus powodujący obkurczenie dróg oddechowych, które dodatkowo wypełniają się gęstą śluzową wydzieliną. Leczenie jest tylko objawowe. Badania na zachodzie pokazały, że tego typu maszyny pozwalają u wielu dzieci uniknąć respiratoterapii, czyli pobytów na oddziałach intensywnej opieki – dodaje.

Urządzenie może być także wykorzystywane przy leczeniu duszności wynikających z innej choroby – zapalenia płuc, czy przy leczeniu powikłań pocovidowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto