Musisz wymienić piec? Zgłoś się po dotację. W Rybniku do rozdania jest 4,5 mln zł

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Od teraz, do 14 października trwać będzie nabór wniosków o dotację do wymiany źródła ciepła na paliwo stałe dla właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych położonych na terenie Rybnika. Łącznie na dotacje przeznaczono 4,5 mln zł. Kto może się ubiegać o dotację?

Rybnik jako jedno z miast w którym mieszkańcy oddychają najbrudniejszym powietrzem, mocno promuję ideę wymiany pieców centralnego ogrzewania. W drugiej edycji grantów do rozdysponowania jest ponad 4,5 mln zł. Adresatami naboru są właściciele nieruchomości, którzy wymienili źródło ciepła po 1 stycznia 2021 r. lub planują jego wymianę do połowy 2023 roku.

O przyznaniu grantu nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń, a rodzaj nowego ogrzewania - najwyżej punktowane będzie przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Wnioski należy składać w kancelarii urzędu miasta w Rybniku w godzinach jego pracy.
Ale uwaga! To, że złoży się wniosek w wymaganym terminie nie oznacz jeszcze, że pieniądze zostaną przyznane. Granty rozdzielane będą wśród mieszkańców tylko pod warunkiem, że miasto Rybnika samo otrzyma z Unii Europejskiej środki na ten cel. O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

- Dofinansowanie jest przyznawane niezależnie od dochodów, ale każdy budynek zgłaszany do dofinansowania musi spełniać tzw. minimalny standard efektywności energetycznej budynku określony w § 1 ust.4 Regulaminu naboru. W przypadku, gdy budynek nie spełnia standardu w momencie składania deklaracji udziału w projekcie, jego właściciel może zadeklarować dostosowanie go do ww. standardu, jednak nie później niż do 15 maja 2023 r. Przy docieplaniu przegród budowlanych budynku oraz wymianie okien i drzwi można korzystać z programu „Czyste Powietrze” - informują urzędnicy z rybnickiego magistratu.

Dofinansowanie będzie obejmować wymianę dotychczasowego źródła na: podłączenie się do sieci ciepłowniczej, pompę ciepła, kocioł gazowy, kocioł na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne oraz dodatkowo modernizację instalacji c.o. Dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródła ciepła na źródła oparte o węgiel. Dofinansowania na inne źródła ciepła niż podłączenie się do sieci ciepłowniczej są możliwe wyłącznie, gdy podłączenie to jest niemożliwe pod względem technicznym do 15.05.2023 r. lub gdy koszt przyłącza przekracza 5 000 zł. Osoby zamieszkujące w dzielnicach, w których istnieje sieć ciepłownicza, tj. Śródmieście, Rybnik Północ, Maroko-Nowiny, Smolna, Meksyk, Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom, Boguszowice-Osiedle, Rybnicka Kuźnia będą musiały dostarczyć informację z właściwego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej o technicznej możliwości przyłączenia się do sieci ciepłowniczej i kosztach wykonania przyłącza. Wysokość dofinansowania wynosi do 25 000 zł na 1 budynek (od 3 000 do 20 000 zł na źródło oraz 5000 zł na wymianę instalacji c.o.) .

Mieszkańcy zainteresowani pozyskaniem grantu mogą uzyskać informacje dot. otrzymania dofinansowania i pomoc w wypełnieniu deklaracji w budynku urzędu miasta przy ul. Rzecznej 8 (na parterze po prawej stronie) w godzinach obsługi klientów urzędu miasta: poniedziałek – środa w godz. 8.00 – 15.00; czwartek: 8.00 – 17.30; piątek: 8.00 – 12.30. W tych samych godzinach można również uzyskać informację, dzwoniąc pod numer telefonu: 32 43 92 398.

Legia zwolni Michniewicza?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie