Mieszkańcy Palowic i Bełku są wściekli - mówią stanowcze "Nie"! CPK zniszczy wsie, domy, tereny przyrodnicze

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
UMiG Katarzyna Mazur
Udostępnij:
Pow. rybnicki. Zdecydowane i bardzo głośne "Nie" dla kolei dużych prędkości płyną z sołectw Czerwionki-Leszczyn - Palowic i Bełku, przez które przebiegać miałaby planowana linia kolejowa, do której realizacji przymierza się Centralny Port Komunikacyjny. W gminie odbyły się już pierwsze spotkania z mieszkańcami, a na początek lutego planowane jest spotkanie z przedstawicielami CPK.

Reakcja na proponowane warianty przebiegu linii kolejowej CPK od Katowic do Ostrawy w Czerwionce-Leszczynach jest jedna: zdecydowane nie! - Ta inwestycja nie przyniesie nam żadnych korzyści, a wielu rzeczy zniszczy - grzmią i mieszkańcy i włodarze gminy, którzy kilka dni temu spotkali się z mieszkańcami Bełku i Palowic. Spotkanie dotyczyły wariantów przebiegu przez gminę planowanej przez rząd kolei dużych prędkości. Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o. przekazał pod koniec grudnia informacje dla mieszkańców dotyczące planowanej linii kolejowej nr 170 na odc. Katowice - granica państwa - Ostrawa. A propozycje CPK w Czerwionce-Leszczynach są nie do przyjęcia.

- Podczas spotkań mieszkańcy mogli uzyskać informacje na temat przebiegu wariantów zaproponowanych przez Centralny Port Komunikacyjny, pobrać ankietę konsultacyjną (wszystkie materiały udostępnione przez CPK znajdują się również na stronie internetowej gminy) oraz przedstawić swoje pytania i wątpliwości względem planowanej inwestycji. Zarówno w Bełku, jak i Palowicach pojawiło się wielu mieszkańców zaniepokojonych przebiegiem poszczególnych wariantów, które wiążą się z wysiedleniami lub przecinają tereny atrakcyjne przyrodniczo - mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UMiG w Czerwionce-Leszczynach. - CPK w znaczący sposób będzie negatywnie oddziaływać także na środowisko przyrodnicze, tereny pod inwestycje oraz na połączenia komunikacyjne wewnątrzgminne. Jako burmistrz zajmuję zdecydowanie negatywne stanowisko dla tej inwestycji rządowej, wyrażałem je także w pismach adresowanych do CPK - podkreśla z kolei Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy.

Z informacji przekazanych przez CPK wynika, że poprzez tereny zurbanizowane Palowic oraz Pojezierze Palowickie przechodzą linie: W 61 (czerwona), W 62 (niebieska), W 62a (granatowa). Linia W63 i W63a (zielone) przechodzą przez Pojezierze Palowickie. Warianty W64 (żółty) i W64a (pomarańczowy) biegną przez Szczejkowice i Bełk. Nie pozwólmy na niszczenie naszej gminy!

Swoje stanowisko podczas spotkań z mieszkańcami przestawiał także Pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki Grzegorz Wolnik. - Nie jest to inwestycja, która przyniesie gminie jakikolwiek impuls rozwojowy. Nie zapewni korzyści. Ze strony mieszkańców naszej gminy jest ogólny sprzeciw przeciwko temu działaniu rządu, bo trudno godzić się na coś, co niesie jedynie uciążliwości - podkreślił Grzegorz Wolnik. - W zaproponowanych przez CPK wariantach nie mamy w tym momencie praktycznie żadnych istotnych stacji kolejowych. Inwestycja ta nie wpływa również w żaden sposób pozytywnie na komunikację zewnętrzną, wręcz przeciwnie. W ubiegłym tygodniu poprosiłem Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną o opinię, w której pojawia się wiele zastrzeżeń, począwszy od tego, że trudno będzie planować przestrzeń gminy, bo wszędzie pojawią się przeszkody” - dodaje.

Swoją opinię w tej sprawie mieli okazję wyrazić już sołtysi Palowic i Bełku, którzy nie ma co ukrywać - stoją na pierwszej linii frontu i to do nich najczęściej mieszkańcy kierują pytania dotyczące przebiegu linii.

- Nasze stanowisko jest jasne - zarówno w swoim imieniu, Rady Sołeckiej, jak i mieszkańców mówię „NIE” szybkiej kolei, która ma przebiegać przez naszą miejscowość - podkreśliła Sołtys Palowic Dominika Baranowicz. - Argumenty mieszkańców naszego sołectwa są różne, na pewno głównym postulatem jest obrona przed wywłaszczeniami i wysiedleniami, czyli przed czerwonym wariantem zaproponowanym przez CPK. Mieszkańcy będą również bardzo bronić wartościowego przyrodniczo Pojezierza Palowickiego” - dodała.

O atrakcyjne przyrodniczo tereny pojezierza w Palowicach mieszkańcy chcą mocno walczyć. Ten rejon jest niezwykle popularnym miejscem wypoczynku nie tylko mieszkańców gminy, ale także mieszkańców Mikołowa, Rybnika, Orzesza, Żor, Jastrzębia-Zdroju. Charakter wsi, o której pisaliśmy na łamach portalu jest iście sielankowy. To tutaj ludzie z dużych miast - Sosnowca, Siemianowic, Katowic uciekają w poszukiwaniu miejsca do życia i wychowywania dzieci. We wsi owszem przybywa domów, ale w wyniku budowy CPK wiele z nich musiałby zostać zrównanych z ziemią. - To wielkie dramaty. Niektórzy nie pospłacali jeszcze kredytów hipotecznych, a ich wymarzone domy mają być zrównane z ziemią - dodaje sołtyska Palowic.

Czerwony wariant ma odciąć całą ulicę Kolonia od reszty wsi, zamknięta będzie także ulica Woszczycka. Fatalnym rozwiązaniem jest także wariant zielony, który zniszczy wartościowe Pojezierze Palowickie zwane Śląskimi Mazurami. To jedno z najbardziej cenionych przez mieszkańców regionu miejsc do rekreacji i wypoczynku. Z malowniczymi stawami łańcuchowymi w dolinie potoku Jesionka, z różnorodnością cennej fauny i flory oraz zabytkiem techniki - wieżą wyciągową Huty Waleska - Gichtą z 1830 roku. Uwielbiane przez spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy. - Mieszkańcy kontaktują się ze mną niezwykle zaniepokojeni o swoje domy - dorobek życia, ojcowiznę. Sprawa dotyczy też osób starszych, które czują się zagubione w procedurach i przerażone wizją wyburzeń. Swoje obawy wyrażają także mieszkańcy, których domy mają znajdować się w sąsiedztwie kolei dużych prędkości. To będą olbrzymie niedogodności - mówi sołtys Bełku Jolanta Szejka.

Dla gminy warianty przebiegu kolei przez Bełk oznaczają utratę jednych z najlepszych terenów inwestycyjnych, co do którego trwają zaawansowane rozmowy z międzynarodowym koncernem. Swój głos sprzeciwu na temat CPK wyraził także wieloletni sołtys Palowic, dziś Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda. - Rada Miejska wyraziła swoje stanowisko w dwóch uchwałach, podjętych 2020 roku, zarówno w momencie, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o inwestycji CPK i propozycje przebiegu różnych wariantów szybkiej kolei oraz kiedy miały miejsce pierwsze konsultacje, mające na celu wyłonienie z początkowych dwunastu wariantów tras, czterech propozycji do dalszego opracowywania. Stanowisko Rady Miejskiej w obu uchwałach było jednoznaczne - warianty te są niekorzystne dla naszej gminy, stad sprzeciw Rady przeciwko tej inwestycji, w momencie kiedy zaproponowane trasy przebiegają przez tereny cenne przyrodniczo, wiążą się z przerywaniem infrastruktury i wyburzaniem domów - podkreślił Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda.

Ogólnodostępne spotkanie dla mieszkańców w sprawie CPK odbędzie się 3 lutego 2022 roku o godzinie 20.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach przy ulicy 3 Maja 36 D.

Mieszkańcy Palowic i Bełku są wściekli - mówią stanowcze "Ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie