Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Czyńska zdobyła „Juliusza". Nagrodą jest 40 tys. zł i statuetka [FOTO]

Bartosz Wojsa
Gala w Rybniku: znamy zwycięzce „Juliusza"
Gala w Rybniku: znamy zwycięzce „Juliusza" Bartosz Wojsa
Gala w Rybniku: znamy zwycięzce „Juliusza". Małgorzata Czyńska i jej książka pt. „Kobro. Skok w przestrzeń" zwyciężyły w pierwszej odsłonie Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz". Zobaczcie zdjęcia!

Gala w Rybniku: znamy zwycięzce „Juliusza"

Nie sądziłam, że będę musiała tutaj przemawiać, bo konkurencja była tak liczna i tak mocna. Dziękuję prezydentowi Rybnika i mojej bohaterce, która miała tak bogate życie. Nie wiem, na co wydam pieniądze, bo nie myślałam, że wygram, ale na pewno przydadzą się w mojej pracy - mówiła Małgorzata Czyńska, autorka książki pt. „Kobro. Skok w przestrzeń", w której opisała biografię Katarzyny Kobro, polskiej rzeźbiarki awangardowej pochodzenia niemiecko-rosyjskiego.

Ponad 100 zgłoszeń, 40 tys. złotych i statuetka „Juliusza" dla zwycięzcy - dzisiaj o godz. 18. w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się uroczysta gala pierwszej odsłony Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz", zorganizowana w ramach 47. Rybnickich Dni Literatury. Kapituła konkursu spośród ponad 100 zgłoszeń wybrała trzech autorów, którzy walczyli o wygraną. Byli to: Dariusz Foks i jego książka pt. „Historia kina polskiego", Tomasz Wiśniewski i książka pt. „O pochodzeniu łajdaków" oraz zwyciężczyni - Małgorzata Czyńska z książką pt. „Kobro. Skok w przestrzeń".

- Wybór nie był łatwy, bo uczestnicy konkursu trzymali bardzo wysoki poziom. Wybraliśmy książki wyjątkowe, które dają refleksję i rzucają światło na ważne sprawy - mówiła prof. Anna Kałuża, przewodnicząca kapituły konkursu.

Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, w czasie swojego przemówienia zaznaczył, że miasto będzie kontynuować ideę konkursu. - Tego bym sobie życzył, bo to jest moment historyczny. Warto kontynuować i pokazywać coś, co miasto ma w swoich korzeniach. Pokazywać i cenić kulturę, to ważna sprawa - mówił prezydent Kuczera.

Kapituła doceniła także pracę Tomasza Wiśniewskiego i jego książki pt. „O pochodzeniu łajdaków", za zwięzłą prozę, opartą na przemyślanej anegdocie i twórczo grającej z tradycją. „Historia kina polskiego” Darka Foksa w ocenie jury określona została natomiast jako mądra artystycznie i formalnie bardzo polityczna wypowiedź na temat sztuki, historii i jej podmiotów.

- Małgorzata Czyńska zauroczyła z kolei esejem biograficznym o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro. Uwagę kapituły zwróciła skondensowana narracja uwzględniająca złożoność aspektów politycznych, artystycznych, historyczno-kulturowych życia bohaterki oraz doskonałe pokazanie uwikłania bohaterów w rożne wyzwania narodowo-religijne - zaznaczają organizatorzy konkursu.

To jednak nie koniec, bo z laureatką nagrody będzie można spotkać się w niedzielę, 16 października, o godz. 16.00 w halo! Rybnik przy ul. Sobieskiego 20. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Kałuża, przewodnicząca kapituły konkursowej.

Gala w Rybniku: znamy zwycięzce „Juliusza". Zobaczcie zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto