Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczna Silesia: Na Paruszowcu w budynku poczty powstanie izba pamięci Huty Silesia [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Emaliowane garnki, malowane imbryki, ozdobne zastawy…. i wiele innych jeszcze przedmiotów produkowanych niegdyś w Hucie Silesia będzie można już niedługo zobaczyć dzięki Magicznej Silesii, miejscu które przywraca pamięć materialną i niematerialną o dorobku najważniejszego niegdyś zakładu przemysłowego Rybnika.

Magiczna Silesia: Na Paruszowcu w budynku poczty powstanie izba pamięci Huty Silesia

Ulica Przemysłowa 17. To właśnie tam, w budynku dawnej poczty, powstanie miejsce związane z dziedzictwem Huty Silesia. Nie chodzi jednak o izbę pamięci, ale swego rodzaju punkt wyjścia do społecznej integracji, wpisującej się w ideę rewitalizacji dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Znów będziemy dumni z Huty Silesia

– Dziedzictwo Huty Silesia to ogromna wartość, na bazie której staramy się budować wspólnotę. To ma być miejsce na spotkania, rozmowy, dyskusje, nowe inicjatywy. Będzie to miejsce rodzin Huty Silesia, ale i mieszkańców całego miasta, dla których przygotowywane będą m.in. spotkania tematyczne czy warsztaty związane designem i wzornictwem – wyjaśnia Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.

Chodzi o stworzenie miejsca będącego pomostem łączącym 250-letnie dziedzictwo Huty Silesia z teraźniejszością:

– Zależy nam na tym, by była to otwarta, przyjazna, zapadająca w pamięci przestrzeń,
w której zgromadzimy wspomnienia, te materialne i niematerialne, a także pobudzimy kreatywność rybniczan, w szczególności mieszkańców dzielnicy Paruszowiec. Chcemy też ocalić przed zapomnieniem jak najwięcej artefaktów, m. in. naczyń produkowanych w Hucie Silesia. Będą one elementem ekspozycji, którą już niebawem będzie można obejrzeć w budynku Magicznej Silesii – wskazuje Dominika Stach z Instytutu Społecznego Silesia, inicjatora podejmowanych działań.

Magiczna Silesia to próba odbudowania poczucia dumy z miejsca tak istotnego dla historii
i rozwoju Rybnika:

– Produkowane przez Hutę Silesia garnki czy naczynia były obecne praktycznie w każdym polskim domu! Były też eksportowane do wielu miejsc na świecie – m.in. do Holandii, Anglii, nawet Afryki. To jest powód do dumy – to my w Rybniku robiliśmy rzeczy, dzięki którym spotkania rodzinne w wielu domach na świecie miały wyjątkowy charakter – dodaje Marcin Stach.
Idee Magicznej Silesii doskonale korespondują z realizowanym w mieście projektem „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, na który miasto pozyskało
3 miliony zł unijnej dotacji:

– Obiekt, który zaadaptuje Magiczna Silesia, mógłby stać pusty i generować koszt. Wprowadzenie nowej jakości, zapobieganie niszczeniu budynku to działanie rewitalizacyjne.
I choć dla Magicznej Silesii jest to lokalizacja czasowa, ludzie przyzwyczają się, że pod tym adresem funkcjonuje miejsce, w którym coś się dzieje. Tym sposobem przygotowujemy miejsce pod kogoś, kto w przyszłości będzie chciał tam coś zorganizować. Z punktu widzenia miasta to działanie marketingowe – kiedyś z tej lokalizacji będą osiągane przychody. Takie działanie to impuls pokazujący ludziom, że w ich dzielnicy coś ciekawego może się dziać. Unijne pieniądze się skończą, trzeba myśleć perspektywicznie – tłumaczy Jarosław Ogrodowski z Instytutu Rozwoju Miast, ekspert do spraw rewitalizacji rybnickiego projektu.

Magiczna Silesia to kolejna inicjatywa ukazująca potencjał Paruszowca-Piasków. Pod koniec 2016 roku na jednym z familoków w dzielnicy zawisła wyjątkowa dekoracja – biała, płócienna makatka z kwiatowym motywem i dzbanuszkiem z charakterystycznym koziołkiem.

– W dzielnicy brakowało symbolu, który mówiłby o hucie i iluś latach przeżyć ludzi z tym zakładem związanych. Nie ma dziś już hutniczych maszyn, ale są rzeczy, które niosą ze sobą klimat dziedzictwa niematerialnego. Makatka, która była bardzo popularna na Śląsku, odwołuje się do klimatu kuchni, jedzenia. Spojrzenie na nią u wielu ludzi powoduje rodzaj rozrzewnienia, dotyka wspomnień, uzmysławia, że Huta Silesia miała udział w życiu polskich rodzin – mówi Marcin Stach, zwracając uwagę na to, jak z pozoru zwyczajna makatka wpisuje tradycję we współczesną przestrzeń publiczną.

Warto też wspomnieć o realizowanym przez filię nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku projekcie „Odczytajmy Paruszowiec”, którego celem było przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój. Przedsięwzięcie okazało się „strzałem w dziesiątkę” – na bazie wspólnych wartości, historii, organizowanych wydarzeń mieszkańcy zaktywizowali się – program zaczął generować kapitał społeczny.
Sporym wydarzeniem dla tego obszaru była też inauguracja projektu „Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji”, podczas której w scenerii tradycyjnego śląskiego osiedla wystąpili znani rybniccy artyści.
Tymczasem w planach kolejne ważne przedsięwzięcie – osiedle patronackie Huty Silesia
w Rybniku otrzymało tytuł „Obiektu zaprzyjaźnionego Industriady 2017”. Tym samym, tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki świętowane będzie w Rybniku aż w dwóch miejscach – na Paruszowcu oraz tradycyjnie w Zabytkowej Kopalni Ignacy.

To właśnie w ramach tego wydarzenia planowane jest oficjalne otwarcie Magicznej Silesii. Osoby, które chciałyby podzielić się swoimi pamiątkami dotyczącymi Huty Silesia zachęcamy do kontaktu z Instytutem Społecznym Silesia.

CZYTAJ TAKŻE
W Hucie Silesia projektował PRL


Znów będziemy dumni z Huty Silesia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto