Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów [RECENZJA] Scott Snyder z lekkością podaje intrygującą i wielowątkową historię

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Egmont
Tegoroczna wiosna nas nie rozpieszcza. Deszcz i niska temperatura sprawiają, że wielu z nas zamiast wybrać się na spacer albo odwiedzić jeden z otwartych ogródków, zdecyduje się na dobrą lekturę. Wszystkim, którzy mają zamiar tak uczynić polecam "Ligę Sprawiedliwości. Wojna Totalna Rok Łotrów". To naprawdę udane dzieło, za które odpowiada Scott Snyder, zapewni Wam rozrywkę na wiele wieczorów i nie będziecie zawiedzeni.

Moim zdaniem uniwersum DC od lat nie ma szczęścia do dobrych crossoverów. Autorzy prześcigają się w pomysłach, decydują się na niezwykle ambitne projekty. Niestety efekt często jest daleki od oczekiwań. Historie albo toną w patosie, albo są tak przekombinowane, że gubią się w nich nawet osoby, które uniwersum znają bardzo dobrze.

Dlatego go tomu "Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów" podszedłem z dużą dozą ostrożności". Historia, za którą w głównej mierze odpowiada Scott Snyder, na szczęście nie rozczarowała. To dobra rozrywka, zwłaszcza jeśli karni się powoli i codziennie czyta po kilka rozdziałów. Tak smakuje moim zdaniem najlepiej.

"Ligę Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów" to kontynuacja historii, które mogliśmy znaleźć w tomach "Batman Metal" i w tomach "Ligi Sprawiedliwości' ze scenariuszem Scotta Snydera. Czy znajomość tamtych dzieł jest konieczna? Tak, jeżeli chcemy docenić wszystkie wątki historie, poznać ich zakończenia lub wytłumaczenia. Ale w sieci można znaleźć kilka streszczeń poprzednich tomów, które pozwalają na lekturę tomu i zapewniają dobrą zabawę.

Album zawiera materiały pierwotnie opublikowane w amerykańskich zeszytach. „Justice League” #26–39, „DC’s Year of The Villain” #1, „Black Mask: Year of The Villain” #1, „Sinestro: Year of The Villain” #1, „Lex Luthor: Year of The Villain” #1, „Riddler: Year of The Villain” #1, „The Joker: Year of The Villain” #1, „Batman/Superman” #6, „Year of The Villain: Hell Arisen” #1–4.

album zamyka okres, gdy scenarzyści Scott Snyder oraz James Tynion IV pracowali nad serią „Liga Sprawiedliwości”. Tom zawiera także „Rok Łotrów” – poświęcony największym złoczyńcom uniwersum DC, w tym opowieść o Jokerze, której współautorem jest słynny reżyser John Carpenter („Halloween”).

Komiks wieńczy finałowe starcie pomiędzy Lexem Luthorem a Batmanem, Który się Śmieje. Ta potężna saga stanowi pomost pomiędzy dwoma ważnymi wydarzeniami, których architektem jest Scott Snyder, czyli „Batman Metal” i nadchodzący „Batman Death Metal”. Rozpoczyna się wielka bitwa o losy świata. Po jednej stronie staną najwięksi superbohaterowie uniwersum DC, a po drugiej Lex Luthor wraz z armią superłotrów.

Luthor pod wpływem istoty o imieniu Perpetua, matki Monitorów i twórczyni multiwersum, stworzył Legion Zagłady. Chciał udowodnić ludziom, że istnieje tylko jedna droga: absolutnego zła. Ogłosił również Rok Łotrów i zaoferował złoczyńcom niemal nieograniczone możliwości. Z pomocą Perpetui przekształcił się w drapieżnika szczytowego, istotę zdolną zawładnąć światem. Dzięki Luthorowi i jego rekrutom Perpetua odzyskała swoją pierwotną, boską moc, a całe multiwersum drży przed jej potęgą. Jej celem jest podbój multiwersum oraz zagłada światów, które nie pasują do jej wizji nowego porządku. Powstrzymać mogą ją jedynie siły mrocznego multiwersum, a to oznacza, że misją Lexa Luthora będzie pokonanie Batmana, Który się Śmieje!

Jak można wywnioskować z opisu, "Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów" to potężna i intrygująca historia, która opisuje losy multiwersum. Wątki przeplatają się, poszczególne bitwy toczone są w różnych czasach, wymiarach i światach. Biorą w niej udział setki superbohaterów. Snyder na szczęście nie tylko nie pogubił się w tym labiryncie, ale jeszcze sprawnie przeprowadza przez niego Czytelników.

"Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów" to ciekawa lektura, przykład doskonałej rozrywki, w której nikt na siłę nie próbuję wkładać w usta superbohaterów patetycznych słów, trącących kiczem i emanujących sztucznością. Snyder nie utonął w patosie. Przeciwnie, postarał się o niezbędną dozę humoru. To humor bardziej z Marvela niż z DC, co jest dodatkową zaletą, bo po komiks mogą sięgnąć np. fani Avengers i także nie powinni być zawiedzeni.

Nad rysunkami pracowało w tym albumie wielu twórców. Są to uznane nazwiska, które zapewniają wysoki poziom graficzny. Po tym względem "Liga Sprawiedliwości. Wojna Totalna. Rok Łotrów" prezentuje się bardzo dobrze.

Podsumowując, album, którego głównym autorem jest Snyder, powinien być modelowym przykładem dla innych twórców, jak tworzyć bez nadęcia dobre crossovery, zapewniające solidną dozę dobrej rozrywki i humoru. To znakomite wprowadzenie to "Batman Death Metal", którego premierę Egmont zapowiedział na 2021 rok.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto