Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka „Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022” nominowana w plebiscycie „Sportowa książka roku”

Piotr Chrobok
Książka „Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022”, której współautorką jest nasza redakcyjna koleżanka Barbara Kubica-Kasperzec, a która powstała z okazji jubileuszu 90-lecia istnienia sportu żużlowego w mieście, została nominowana w plebiscycie „Sportowa książka roku”. Głosowanie na najlepszą, sportową publikację, która ukazała się na rynku wydawniczym w kraju w roku 2022, odbywa się w internecie.

Książka „Czarny sport, czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022”, której współautorką jest nasza redakcyjna koleżanka Barbara Kubica-Kasperzec, a która powstała z okazji jubileuszu 90-lecia istnienia sportu żużlowego w mieście, została nominowana w plebiscycie „Sportowa książka roku”. Głosowanie na najlepszą, sportową publikację, która ukazała się na rynku wydawniczym w kraju w roku 2022, odbywa się w internecie.

- Ta książka to blisko dwa lata naszej pracy. Rybnik jest jedynym w Polsce ośrodkiem żużlowym, który tak kompleksową monografią może się pochwalić, a sama pozycja została w środowisku kibiców i byłych zawodników odebrana bardzo dobrze. I to jest nasz największy sukces - mówi Barbara Kubica-Kasperzec, dziennikarka „Dziennika Zachodniego” i współautorka książki.

„Czarny sport, czyste emocje” to dzieło pięciu autorów: wspomnianej Barbary Kubicy-Kasperzec, Henryka Grzonki, Józefa Cycuły, Macieja Kołodziejczyka i Stefana Smołki. Powstała w mieście, w którym sport żużlowy traktowany jest szczególnie. Dla tysięcy mieszkańców tego górniczego miasta oraz wielu sąsiednich gmin, sport ten jest niemal religią. Tradycja kibicowania rycerzom czarnego sportu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - z ojca na syna, z matki na córkę.

Sport żużlowy w Rybniku przeżył już 90 lat, które usłane były niewyobrażalnymi sukcesami, wielkimi radościami, imprezami mistrzowskiej rangi, ale i latami, kiedy zastanawiano się, co dalej - czy klub wyjdzie z marazmu, czy przetrwa kolejny sezon. To tutaj, na stadionie przy ulicy Gliwickiej 72 w Rybniku, kibice byli świadkami wielkich wydarzeń, kiedy najlepszych żużlowców na świecie, w tym także tych naszych, wychowanych na Paruszowcu czy w Niedobczycach, dekorowano złotymi medalami i okazałymi pucharami. To tutaj rodzili się Mistrzowie Świata, Mistrzowie Polski i najlepsi żużlowcy polskich lig. Nazwiska, takie jak Wyglenda, Woryna, Maj, Tkocz zna niemal każdy, kto chociaż raz był na zawodach żużlowych.

To książka nie tylko o sporcie, ale i o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których kibice żużlowi są świadkami już od 90 lat.

To głównie dla fanów żużla z Rybnika, a także sąsiednich miast, na 576 stronach oddano niezwykłe historie, także takie, które zna tylko niewielu największych pasjonatów tej dyscypliny sportu.

Całość okraszona jest 506 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami oraz 173 skanami programów żużlowych oraz dziesiątkami zdjęć żużlowych trofeów, biletów oraz przeróżnych pamiątek. Wiele z nich pokazano w tej publikacji publiczności po raz pierwszy. A wszystko to po to, by jak najlepiej uczcić wspaniały jubileusz 90-lecia.

Książka miała swoją premierę 17 października w ramach Rybnickich Dni Literatury. W pierwszym spotkaniu autorskim udział wzięło wielu byłych sportowców, sympatyków żużla. Sala biblioteki miejskiej w Rybniku pękała w szwach. I książka - co ważne - spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony środowiska.

- Ta praca w pewnym sensie połączyła całe środowisko żużlowe w Rybniku. Byli zawodnicy chętnie otwierali przed nami swoje rodzinne albumy, podpowiadali, z ołówkami w rękach odgadywali, kto znajduje się obok nich na archiwalnych zdjęciach sprzed lat - mówi Barbara Kubica-Kasperzec.

Znakomity skład publikacji zapewniła Pracownia Książki, a jej wydawcą jest Teatr Ziemi Rybnickiej. Mecenasem tej niezwykłej publikacji jest Urząd Miasta Rybnika.

Publikację doceniono też poza Rybnikiem, nominując ją do tytułu „Najlepszej sportowej książki roku”. Głosy na nią można oddawać TUTAJ
Uwaga! Głosowanie jest dwustopniowe - trzeba zaznaczyć plus przy wybranej książce, a następnie przejść do górnej belki z napisem "Mój aktualny wybór książek". Dopiero tam wpisując swój adres mailowy i klikając potwierdzającego maila w swojej skrzynce oddajesz głos!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto