Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Konsekracja dziewic w katedrze na Wawelu. Kolejne panie z diecezji ślubowały życie w czystości

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Konsekracja dziewic na Wawelu.
Konsekracja dziewic na Wawelu. Adam Wojnar
Kolejne kobiety z naszej diecezji dołączyły do grona dziewic konsekrowanych. W katedrze wawelskiej w środę, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas uroczystej Eucharystii biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej Robert Chrząszcz udzielił konsekracji i włączył do stanu dziewic dwie panie. W Polsce żyje obecnie ponad 360 dziewic konsekrowanych. W diecezji krakowskiej jest ich najwięcej w całym kraju - obecnie 55.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Panie, które decydują się na tę indywidualną formę życia konsekrowanego, podczas uroczystej mszy św. odpowiadają twierdząco na pytanie biskupa: „Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?”. I składają jeden ślub: zobowiązują się do życia w czystości. Robią to, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami dziewice konsekrowane oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Codziennie odmawiają Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory.

Obrzęd konsekracji dziewic zrodził się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jest jednym z najstarszych i najbardziej uroczystych obrzędów w liturgii Kościoła. Przeżywały go dziewice tzw. żyjące w świecie i oddające się całkowicie Bogu. Przez wiele wieków stan dziewic nie był obecny w życiu Kościoła. Odnowiony został po Soborze Watykańskim II i obecnie intensywnie się rozwija.

Do konsekracji można dopuszczać dziewice żyjące w świecie, które nigdy nie zawierały małżeństwa ani nie żyły publicznie (czyli jawnie) w stanie przeciwnym czystości, a także według ogólnej opinii przez swój wiek, roztropność i obyczaje dają rękojmię, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi i bliźnim. O dopuszczeniu do konsekracji decyduje biskup diecezjalny.

Kandydatka pragnąca przyjąć konsekrację zwraca się bezpośrednio do biskupa, przedstawiając prośbę o rozeznanie i konsekrację, a także opinię księdza proboszcza, życiorys i świadectwo chrztu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto