Koronawirus w kopalniach na Śląsku. Czy grozi nam wstrzymanie wydobycia? Ile zakażeń w PGG i JSW?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Przybywa zakażeń w kopalniach PGG i JSW, ale powoli. Wstrzymanie wydobycia nie jest planowane
Przybywa zakażeń w kopalniach PGG i JSW, ale powoli. Wstrzymanie wydobycia nie jest planowane PGG
Udostępnij:
419 zakażeń koronawirusem potwierdzono w ostatnim czasie w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Obecnie nie jest rozważane wstrzymanie wydobycia, ale sytuacja jest stale monitorowana. Górnicze spółki zapewniają o prowadzonej prewencji.

340 zakażeń koronawirusem w kopalniach PGG

Łącznie we wszystkich kopalniach i oddziałach Polskiej Grupy Górniczej zakażenie koronawirusem przechodzi obecnie ponad 340 osób, na 40 tys. zatrudnionych w całej spółce. Od początku pandemii liczba wyzdrowień w PGG osiągnęła już 3396 osób.

Dynamika zakażeń i zachorowań w spółce jest znacznie mniejsza niż w szczytowym momencie pierwszej fali zakażeń na przełomie maja i czerwca. Z analizy danych, którą przeprowadza na bieżąco sztab kryzysowy PGG, wynika przede wszystkim, że nowe infekcje w kopalniach i oddziałach spółki mają wyraźnie rozproszony charakter. Nie dochodzi do niebezpiecznej transmisji zakażeń wewnątrz firmy, a w żadnym z oddziałów spółki nie zaobserwowano powstawania groźnych ognisk epidemicznych Covid 19.

- Z tego powodu nie ma w tej chwili konieczności wstrzymywania ruchu kopalń, ani nie zachodzą przesłanki do wszczęcia nowej akcji masowych badań przesiewowych pracowników. Spółka na bieżąco reaguje na sytuację - informuje PGG.

W związku ze wzrostem liczby zakażeń w kraju, ale w i kopalniach wszystkim pracownikom i innym osobom przebywającym na terenie spółki przypomniano o bezwzględnym obowiązku przestrzegania procedur prewencyjnych, szczególnie zachowania dystansu społecznego. Bezpośrednie kontakty pracowników między sobą, a także klientami spółki zostały ograniczone do absolutnego minimum.

Wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w budynkach, budowlach lub innych obiektach w czasie przemieszczania się lub przebywania poza stałym stanowiskiem pracy. Dla pracowników administracji kopalń i centrali wprowadzono wykorzystanie trybu pracy zdalnej (home office) lub pracy rotacyjnej.

Polecono także zwiększyć częstotliwość dezynfekowania pomieszczeń, szczególnie takich miejsc, w których gromadzi się większa liczba pracowników. Powrót do pracy po absencji, w razie wywiadu epidemicznego mogącego wskazywać na jakiekolwiek ryzyko, poprzedzony zostanie wykonaniem testów na obecność koronawirusa. Szefowie sztabów kryzysowych i jednostek organizacyjnych firmy zobowiązani zostali m.in. do prowadzenia szczegółowego monitoringu zakażeń i współpracy z nadzorem sanitarnym.

- Wszystkie możliwe środki zapobiegawcze stosowane są bez przerwy zarówno pod ziemią w kopalniach, jak i na powierzchni zakładów oraz w administracji (w absolutnej większości skierowanej teraz do pracy w trybie zdalnym) – informuje spółka.

79 zakażeń koronawirusem w JSW

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej 4 listopada odnotowano 9 nowych przypadków koronawirusa: 4 w kopalni Pniówek, 3 w Ruchu Borynia, 1 w Ruchu Zofiówka i 1 w kopalni Budryk. Od początku wystąpienia epidemii łącznie zainfekowanych zostało 4254 pracowników, do dziś wyzdrowiało 4175 osób. Na kwarantannie przebywają obecnie 173 osoby.

W JSW podobnie jak w PGG nacisk kładziony jest na prewencję. Nie ma też zagrożenia wstrzymania wydobycia. Wśród obowiązujących reguł jest m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy używają ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. JSW kupiła dla każdego pracownika maseczki wielokrotnego użytku.

Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych oraz wind górniczych (tzw. szoli), odkażane są także podziemne kolejki i dworce. Codziennie odbywa się pomiar temperatury ciała wchodzących na teren zakładu pracowników. Pracownik, u którego zanotowano temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza, nie będzie wpuszczany na teren zakładu i zostanie poproszony o kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym.

Pracę załóg górniczych tak zorganizowano, aby ograniczyć kontakty pracowników pracujących na różnych zmianach. Do zakładów nie są wpuszczane osoby postronne, w kopalniach wydzielono izolatki dla pracowników, którzy zaobserwują u siebie objawy choroby. Każdy pracownik Spółki ma też bezwzględny obowiązek bezzwłocznego zgłaszania pracodawcy faktu skierowania na kwarantannę oraz informowania o zagrożeniu koronawirusem w swoim najbliższym otoczeniu.

Spółka ograniczyła wizyty interesantów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wszystkie osoby mające do załatwienia sprawy, są proszone o odłożenie wizyty i o kontakt telefoniczny lub drogą e-mailową. Dla zachowania bezpieczeństwa funkcjonowania niektóre pomieszczenia w zakładach objęte są zakazem wstępu - na przykład stacje geofizyki górniczej, dyspozytornie ruchu zakładu górniczego, dyspozytornie gazometrii, pomieszczenia JSW IT SYSTEMS, pomieszczenia maszynistów wyciągowych oraz kopalniane stacje ratownictwa górniczego. Ponadto zarząd JSW podjął decyzję o refundowaniu pracownikom zakupu szczepionek przeciwko grypie.

Dodajmy, JSW wspiera kadrowo cztery okoliczne stacje sanitarno-epidemiologiczne, dzięki czemu szybciej udaję się pozyskać decyzję o zwolnieniu z izolacji i kwarantanny pracowników Spółki oraz wygenerować listę pracowników wraz z rodzinami, do których w możliwie najkrótszym czasie powinien dotrzeć wymazobus.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w kopalniach na Śląsku. Czy grozi nam wstrzymanie wydobycia? Ile zakażeń w PGG i JSW? - Wodzisław Śląski Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie