Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnię Chwałowice odwiedził wiceminister - zakład połączył się z ruchem Jankowice

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk / Naszemiasto.pl
Sekretarz stanu w randze wiceministra w Ministerstwie Energii - Grzegorz Tobiszowski odwiedził kopalnię Chwałowice. Okazją do tego było połączenie technologiczne kopalń Jankowice i Chwałowice.

Kopalnię Chwałowice odwiedził wiceminister - zakład połączył się z ruchem Jankowice

– Jest to kontynuacja planów tworzenia w sposób techniczny kopalni zespolonych. Dokonano tutaj zamierzonej inwestycji połączenia dołowego przewozu części urobku z kopalni Chwałowice na kopalnię Jankowice, tym samym dociążając przeróbkę, która ma większe możliwości w Jankowicach. Ta inwestycja sprawia, że technicznie możemy lepiej wykorzystać urobek w kopalniach zespolonych – powiedział na konferencji prasowej Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.

Przekierowanie części wydobycia ruchu Chwałowice do ruchu Jankowice pozwoli na wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej ruchu Jankowice, to jest ciągnienia szybami, transportu poziomego oraz zdolności produkcyjnej ZPMW, jak również mocy produkcyjnych frontu ścianowego ruchu Chwałowice dla pełnego wzbogacania węgla w obu ruchach.

Ruch Jankowice przejmie 3,0 tys. ton netto urobku na dobę, co pozwoli na osiągnięcie średniego sumarycznego dobowego wydobycia w obu ww. ruchach oddziału KWK ROW w wysokości 19,1 tys. ton na dobę netto, to jest w ruchu Jankowice w wysokości 12,5 tys. ton netto oraz 6,6 tys. ton na dobę w ruchu Chwałowice. Jednocześnie będzie możliwe pełne wzbogacanie w ZPMW obu ruchów całej nadawy do klasy minimum 23 MJ. Połączenie technologiczne pozwoli między innymi na rezygnację z ciągnienia w wozach urobku, możliwość likwidacji transportu kołowego urobku oraz ładowni oddziałowych i przerzutu międzypoziomowego urobku w ruchu Chwałowice.

Nakłady inwestycyjne w wysokości 23,5 mln. zł poniesione na połączenie techniczne obu ruchów będą skutkowały obniżeniem kosztów funkcjonowania kopalni ROW. Zwrot poniesionych nakładów nastąpi po 3 latach tj. w roku 2019.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto