Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Paruszowiec: Wojewoda wszczął postępowanie. Kuczera: "Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko by kopalnia nie powstała"

Redakcja
Pomimo zawieszenia przez RDOŚ postępowania w sprawie złoża „Paruszowiec”, temat planowanej budowy na terenie Rybnika nowej kopalni wciąż nie jest zamknięty. Tym razem za sprawą wojewody.

Kopalnia Paruszowiec: Wojewoda wszczyna postępowanie. Kuczera: "Jesteśmy zdeterminowani zrobić wszystko by kopalnia nie powstała"

Wojewoda Śląski wszczął postępowanie nadzorcze, ze względu na zastrzeżenia do treści uchwały Rady Miasta Rybnika, w sprawie MPZP obejmującego obszar w rejonie ul Golejowskiej, jako podjętej - zdaniem wojewody – „z istotnym naruszeniem prawa”. Chodzi o zapis, mówiący o zakazie realizacji w tym miejscu przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko.

- Dla nas wszystkich ta przestrzeń w jasny sposób wiąże się z tematem kopalni Paruszowiec. Być może wstrzymana przez inwestora procedura postępowania środowiskowego obliczona jest na korzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, lub sądowe, jeśli dojdzie do skierowania sprawy na tę drogę – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

W odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego, Prezydent Miasta Rybnika przekazał Wojewodzie Śląskiemu obszerne wyjaśnienia miasta w tej sprawie, uzasadniając zgodność z prawem treści podjętej przez radę Miasta Rybnika uchwały, wnosząc jednocześnie o umorzenie postępowania.

- Piłka w grze. Przesłaliśmy obszerne wyjaśnienia do wojewody w związku z zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego, które naszym zdaniem nie naruszają prawa. Jesteśmy zdeterminowani by zrobić wszystko, co w naszej mocy by ta kopalni na terenie Rybnika nie powstała – zapowiada prezydent Piotr Kuczera.

Akcja mieszkańców: 323 podpisy w jeden dzień plus petycje internetowe

Stanowisko Wojewody Śląskiego zmobilizowało też mieszkańców Rybnika do wystąpienia z apelem o uznanie uchwały za zgodną z prawem. Mieszkańcy wskazują, że uchwała została podjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich opcji i zgodnie z wolą i w interesie przeważającej części mieszkańców miasta.

- Wprowadzone przez Radę Miasta zmiany w planie mają uniemożliwić powstanie nowej kopalni węgla i ochronić mieszkańców i mieszkanki Rybnika przed katastrofą ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Przeciwko nowej kopalni wypowiedzieli się jednogłośnie radni w uchwale z dnia 23 maja 2019 r. We wszystkich sondażach przeciwnicy kopalni stanowią ponad 70% respondentów – przypominają mieszkańcy, skupieni wokół społecznej grupy „NIE dla eksploatacji złoża "Paruszowiec".

- Nasz apel już "poszedł" do wojewody. W wersji papierowej zebraliśmy w jeden dzień 323 podpisy. Do tego dochodzą maile wysyłane indywidualnie i petycja internetowa - informują nas organizatorzy akcji zbierania podpisów.

Apel można podpisać na stronie:
APEL

Co na to wojewoda śląski?

Zapytanie w sprawie wszczęcia postępowania nadzorczego przez wojewodę wysłaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Jutro mija termin wydania ewentualnego rozstrzygnięcia nadzorczego w tej sprawie. Nadal trwa analiza uchwały pod kątem zgodności z prawem - wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.


Treść wyjaśnień Prezydenta Miasta Rybnika w slajdach w galerii

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto