Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Ignacy w Rybniku zmieni się w muzeum. Sporo się tam dzieje

Barbara Kubica
Kopalnia Ignacy w Rybniku
Kopalnia Ignacy w Rybniku Barbara Kubica
Kopalnia Ignacy w Rybniku: Do końca czerwca zakończyć ma się remont budynku stolarni i maszynowni oraz terenów przyległych znajdujących się na terenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku-Niewiadomiu. Już wkrótce uruchomiony zostanie tam park i muzeum industrialne, podobne do tego które funkcjonuje na terenie dawnej Huty Witkowice w Ostrawie.

Kopalnia Ignacy w Rybniku: Trwa remont jednego z budynków, kolejne czekają
Kopalnia Ignacy w Rybniku przypomina wielki plac budowy. Prowadzony właśnie remont, to pierwszy krok do realizacji tego planu. Urzędnicy z Rybnika, nie czekając jednak na koniec remontu, poczynili już kolejne kroki. W trakcie ostatniej sesji rady miasta radni pochylili się m.in. nad zgodą na nabycie nieruchomości znajdujących się przy ulicy Mościckiego w Niewiadomiu. Dziś te tereny znajdują się w użytkowaniu wieczystym Kompanii Węglowej, a zlokalizowane są oczywiście na terenie dawnej KWK "Ignacy". Chodziło o budynki magazynu elektrycznego, sprężarkę i maszynę wyciągową "Kościuszko". Miasto jest już bowiem właścicielem przyległej nieruchomości także wpisanej do rejestru zabytków, na której wykonywane są aktualnie prace rewitalizacyjne.

- Prowadzone prace stanowią realizację unijnego projektu, polegającego na zagospodarowaniu budynku stolarni i maszynowni oraz terenów przyległych. Zakładanym efektem prowadzonych prac jest rozwój infrastruktury okołoturystycznej poprzez rozwój istniejącego produktu turystycznego jakim jest Zabytkowa Kopalnia "Ignacy" - czytamy w uzasadnieniu uchwały. Nabycie kolejnych działek znajdujących się w rękach Kompanii Węglowej to postulat od lat składany przez Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni Ignacy, które opiekuje się budynkami w Niewiadomiu.

- Ze względu na fakt, iż na tym terenie jest kilku gospodarzy, nie możemy aplikować na przykład o środki zewnętrzne na modernizację tego miejsca - podkreśla na każdym kroku Alojzy Szwachuła, szef Stowarzyszenia. Do tej pory organizacja ta, która od lat przyciąga na teren kopalni rzesze turystów, między innymi przy okazji Industriady, za każdym razem musiała prosić zarząd KW m.in. o otwarcie swoich budynków na czas wizyty gości. Wkrótce ten problem - wszystko na to wskazuje - zniknie.

Dziś oprócz prowadzonych właśnie prac, po zakupie przylegających terenów, planowana jest między innymi modernizacja nadszybia i szybu "Kościuszko", maszynowni, sprężarkowni. Ta inwestycja może według wstępnych szacunków pochłonąć nawet kosztowałaby łącznie ok. 8,64 mln złotych. 2,4 mln złotych potrzeba na zagospodarowanie pozostałego terenu. A na remont wieży szybu "Kościuszko" wraz z udostępnieniem potrzeba ok. 650 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto