Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Ignacy w Rybniku stała się własnością miasta. Czy to coś zmieni?

Barbara Kubica
Kopalnia Ignacy w Niewiadomiu
Kopalnia Ignacy w Niewiadomiu Barbara Kubica
Kopalnia Ignacy w Rybniku stała się własnością miasta. Urzędnicy przejęli ją kilka dni temu od Kompanii Węglowej. Na własność miasta przeszło kilka budynków znajdujacych się na powierzchni oraz dwie zabytkowe, parowe maszyny wyciągowe.

Kopalnia Ignacy w Rybniku w rękach miasta. Co tam się zmieni?

Kopalnia Ignacy w Rybniku jest własnością miasta. Kilka dni temu urzędnicy przejęli ją od Kompanii Węglowej. Miasto stało się właścicielem dawnego magazynu oddziału elektrycznego, sprężarkowni i maszyny wyciągowej „Kościuszko”. Darowizną objęta została także zabytkowa wyciągowa maszyna parowa „Głowacki”, a także wieża szybowa „Kościuszko”.
- Miasto jest już właścicielem pozostałej zabytkowej części „Ignacego”, na której zakończone zostały prace rewitalizacyjne polegające na zagospodarowaniu dawnego kopalnianego budynku stolarni i maszynowni wraz z przyległym terenem - mówią urzędnicy.
Czy fakt iż teraz miasto przejęło cały teren coś zmieni? Do tej pory kopalnia ożywiała się tylko momentami - kiedy organizowano tam imprezy. Na co dzień obiekt świeci pustkami, bo też atrakcji póki co jest tam jak na lekarstwo. Stworzenie możwliwości oglądania samej maszyny wyciągowej, to jeszcze za mało, by przyciągnąć tam ludzi. - Też zadaję sobie to pytanie, czy niektóre imprezy nie są tam robione na siłę. Ale myślę, że cała ta kadencja upłynie nam na szukaniu klucza dla Ignacego - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
a terenie „Ignacego” planowane jest utworzenie multimedialnych ekspozycji wystawowych. Obecnie trwają poszukiwania czeskiego partnera do wspólnego projektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Miasto będzie także dążyć do modernizacji przejętych obiektów. Mowa o rewitalizacji budynku sprężarkowni z przeznaczeniem na cele społeczne. Zrealizowanie inwestycji planowane jest przy współfinansowaniu środków z Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.2. (Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT) – termin konkursu: jesień 2016 r.
Inwestycje planowane są także w budynkach i maszynowni szybu Kościuszko – modernizacja pomieszczeń z przeznaczeniem na cele kulturalne. Także tutaj miasto będzie chciało pozyskać środki unijne – w ramach działania 5.3. – Dziedzictwo kulturowe (termin konkursu: jesień 2016 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto